"Топспорт" продължава поредицата "Хрониката на падението", посветена на затриването на футболни отбори с традиции у нас. Поводът този път е безцеремонното изхвърляне на Нафтекс от "Б" във "В" група. Но както народа казва - всяко зло за добро. Името Нефтохимик, макар и с едно 1986 отпред, възкръсна. На първия мач на стадиона в бургаския квартал Долно Езерово имаше над 3000 запалени и верни фенове на "нафтата". Нещо, с което не могат да се похвалят в момента дори отбори от "А" група. След като във вчерашния брой ви върнахме към това как започна "зелената магия", днес ще продължим с бойките мачове, които изигра Нефтохимик в евротурнирите. Както и как се стигна до крушението тимът да отиде в "Б" група. Сега ще ви припомним кои от старите любимци са в основата на новия Нефтохимик 1986. Пак ще повторим, че автентичният Нефтохимик е единственият отбор в България, за който фенове на непримиримите ЦСКА и Левски пътуваха до Бургас, за да гледат естетическото футболно чудо на 90-те години.


Да припомним кои са корените на Нефтохимик. Клубът е създаден през 1962 година от работници на строителната площадка на бъдещия Нефтохим. Тогава все още тимът няма име. Отборът започва в "А" окръжна група под името Строител, а всички футболисти са от нефтохимическия комбинат. Първият изигран контролен мач е с Локомотив (Бургас). През 1964 тимът окончателно приема името Нефтохимик. През 1965 година отборът влиза в "Б" група. На първия мач на стадион "9 септември"(сега на Черноморец) тимът събира 8000 зрители. Всички играчи са работници в Нефтохим. През 1965 година започва строителството на стадиона, на който трябва да играе мачовете си новият футболен отбор. През 1967-а е открит официално стадион "Нефтохимик" с мач между младежките отбори на България и Финландия. През 1969 година с решение на ЦК на БКП в Бургас

се взема
решение да
бъде създаден
обединен
бургаски клуб

Нефтохимик е закрит, а най-добрите му играчи ги пращат в Черноморец. До 1981 година Нефтохимик развива единствено работнически спорт и участва в различни работнически първенства. Черноморец се опитва да вземе стадиона, защото тогава играе мачовете на Колодрума, но ръководството на Нефтохим не го допуска, след като създава вътрешно работническо първенство, което да ползва стадиона. На 6 май 1981 година, след като стадионът на ЖСК Локомотив (Бургас) е разрушен, се взема решение отборът, който е създаден през 1932 година и има нужда от стадион, да се обедини с Нефтохимик.
През есента на 1997 година, след като в среща от началото на шампионата Нефтохимик побеждава Миньор с 1:0, старши треньорът на отбора Димитър Димитров-Херо напуска клуба в посока Литекс. Начело на отбора застава Димитър Стойчев, който сега ръководи възкръсналия Нефтохимик 1986 в Югоизточната "В" група. Още през есента на 1997 година

"шейховете"
се проявяват
много прилично
и на европейската
сцена

в турнира за Купата на УЕФА. През сезон 1997/1998 отборът дебютира в евротурнирите и играе с норвежкия Бран. В първия мач в Норвегия "нафтата" губи като гост с 1:2, но удрят четири греди. На стадиона в квартал "Лазур" съсипват своя съперник, но въпреки преимуществото и победата с 3:2, гостите с повече голове на чужд терен се класират напред. През сезон 2000/2001 Нефтохимик пак стига до мачове в европейските клубни турнири. В изданието за Купата на УЕФА "шейховете" първо елиминират отбора на Омония (Кипър), воден тогава от Паро Никодимов, след 0:0 в Никозия и 2:1 в Бургас. Със следващия съперник - авторитетният Локомотив (Москва), се води невероятна битка на "Лужники", която минава през различни обрати.

При минусова
температура
в средата на
септември

и прехвърчащ сняг срещата завършва 4:2 за домакините. В Бургас въпреки положенията за Нефтохимик, руските локомотивци са се окопали здраво и двубоят завършва 0:0. Половината от футболистите на "нафтата" отиват след мача на един от добрите пазари за котки с качествен произход. Вратарят Веско Шулев купува един много красива женска котка. Неусетно след турнирната еуфория през следващите години идва период на спад. Ръководството е сменено. Христо Порточанов вече не е начело на тима. Отбора е поет от "Петрол Холдинг" и е прекръстен на Нафтекс. Така се стига до момента, в който Георги Василев поема тима. Както е известно, Гочето е шампион на България като треньор на Етър, Левски и ЦСКА. Отборът изпада, но Гочето се решава на изключително мъжка постъпка и продължава да води тима в Източната "Б" група. Отборът стига до бараж за "А" група, но губи от Миньор (Перник) в Ловеч. През тази година тимът също стигна до бараж и отново загуби от Спортист (Своге). След това собственикът Митко Събев се отказа тотално от недолюбваното отроче Нафтекс. Но все пак тимът възкръсна под името Нефтохимик 1986 в Югоизточната група. На първия мач в Долно Езерово срещу Равда се събраха над 3000 души. Президент на новосформирания отбор е Мартин Дянков. Изпълнителен директор е играещия отново Милен Георгиев, а спортно-техническия директор и някогашен любимец Станчо Цонев също се подвизава на терена. В отбора за да помогнат да бъде върната старата слава са се притекли още Благомир Митрев, Тодор Киселичков, Велиян Парушев, Антон Спасов, Ганчо Евтимов, Красимир Денев, Мирослав Косев, Стойко Сакалиев и Станимир Димитров. Остава отборът да извърви отново пътя от "В" до "А" група. И пак да заиграе на своя стадион в квартал "Лазур". Въпрос на време е седалките отново да бъдат пребоядисани в зеления цвят. От уредбата да зазвучи пак песента Бургаски вечери и "Зелената магия" да погълне отново цяла България.