Бившият футболен съдия Неделчо Чакъров ни подсети за една от най-срамните страници в историята на този спорт у нас. Той публикува любопитна снимка от скандалния мач между Левски (Кюстендил) и ЦСКА на 10 април 1999-а година. Тогава, точно на Великден, мутри бият играчите на "армейците" Адалберт Зафиров и Ивайло Иванов.

"Тази снимка е от тъжните и срамни страници на българския футбол! В Кюстендил, чакаме ЦСКА да излезе за второто полувреме, без да знаем, че са пребили футболистите по време на почивката!" пише Чакъров в групата във "Фейсбук" "Футболът, който ни липсва".

"Ако знаехме, щяхме ли да излезем и да чакаме? Все пак бяхме с Наско Узунов и не посмяха да посегнат на нас!", допълва той.

Какво се случва по време на този мач?

Събота е, Великден е! Левски (Кюстендил) приема ЦСКА за първенство. След това двата отбора ще се изправят един срещу друг и в сблъсък от полуфиналите на турнира за Купата на България. Домакините се хвърлят за победата, която ще им позволи да гонят лидерите Литекс и Левски. Целта им е място в евротурнирите. ЦСКА отива на стадион "Осогово" като... седми в първенството. Мачът е от 22 кръг, а "червените" са с 35 точки след  10 победи, 5 равенства и 6 загуби. Треньор е легендата Димитър Пенев.

Генерален спонсор на Левски от Кюстендил е ВИС на Георги Илиев. Преди срещата тръгват дежурните слухове - ЦСКА ще легне на съперника си за първенство, а кюстендилци ще "върнат жеста" за Купата. Да, ама не! "Армейците" повеждат с 1:0 и се прибират за почивка на полувремето с преднина.

Снимка 456491

Източник: CSKA.bg

Каква почивка?! Мутри с дебели вратове и ланци нападат вратаря на ЦСКА Ивайло Иванов и защитника Адалберт Зафиров. В тунела те първо ударят Зафето в корема, а след това свалят Иво на земята и започват да го ритат зверски, след което бързо изчезват от стадиона. Четирима са.

Левски е наказан с лишаване от домакинство за 3 мача и с глоба. БФС решава да анулира резултата - този мач не се е играл, не съществува!

От ръководството на ЦСКА твърдят, че в тунела не е имало нито един полицай. Първите представители на органите на реда пристигнали едва след четири-пет минути.

В крайна сметка кюстендилци завършват трети, но това не им дава право на участие в турнира за Купата на УЕФА. ЦСКА отстранява Левски за Купата и печели трофея - 1:0 над Литекс във финала на... "Армията".

Снимка 242650

Източник: Sportal.bg

"Екшънът се разигра в края на почивката между двете полувремена и никога няма да го забравя. Резултатът беше 1:0 за нас. След разбора тръгнахме да излизаме от съблекалнята. Аз, като капитан на ЦСКА, бях най-отпред, а след мен беше вратарят  Иво Иванов. Пред вратата в коридора забелязах четири здрави момчета. Ама много здрави - типични мутри. Понеже аз и Иво бяхме първите, ние пострадахме. Без да ни казват нищо, здравеняците ни подхванаха. Мен ме удариха силно в корема и в краката, а Иво го бутнаха. Той се подхлъзна, падна на земята и мутрите му нанесоха удари в лицето. След това четиримата избягаха. Мачът не се доигра, а ние бяхме закарани в болница, където ни извадиха медицински свидетелства. Това е цялата истина за случилото се. Впоследствие в БФС се стреснаха и предприеха мерки. След този случай започнаха да поставят камери в тунелите и пред съблекалните на двата отбора. Оттогава не е имало подобни екшъни на стадионите, на които вече имаше видеотехника за наблюдение.

Може би са искали да ни стреснат, след като водехме с 1:0. Има обаче едно комично обяснение на случая. Нещо като анекдот. Говореше се, че преди мача босът им Георги Илиев наредил да ни бият на всяка цена. В смисъл - да ни бият на терена, да спечелят задължително двубоя. Неговите бодигардове обаче, нали са с по-ограничен умствен багаж, разтълкували заповедта буквално. И нахлули в съблекалнята да ни понатупат с юмруци (смее се)", спомня си случилото се Адалберт Зафиров пред "Шоу" след години.