Юлияна Янева спечели четвърта олимпийска квота за олимпиадата за българската борба, след като победи монголката Даванасан Енх Амар в квалификационния двубой на 76 кг от турнира в Истанбул, Турция.

Мими Христова загуби полуфинала, но ще се бори за бронза и още има надежда за виза. Миглена Селишка е на репешажи.

Квоти за Париж до момента имат Янева, Биляна Дудова на 62 кг, Семьон Новиков на 87 кг и Айк Мнацаканян на 77 кг.

Ето как се разви днешният ден:

Перфектно започна денят за нашите момичета. Ирена Бинкова изоставаше с 0:4 точки срещу мароканката Зайнеб Чабки в квалификационния кръг, но изравни, а след това и приключи интересната среща с туш.

Юлияна Янева последва примера на Бинкова и също елиминира своята съперничка в квалификационния си двубой. Българката в синьо трико се поизпоти срещу Мартина Кунц, но все пак удържа финалния опит за атака на австрийката и записа успех със 7:5 точки. Така и петте ни представителни са на осминафиналите.

Снимка 664456

Източник: startphoto.bg

Унгарката Сталвира Оршош се оказа изключително труден съперник за Бинкова. Българката беше туширана и приключи участието си на олимпийските квалификации в Истанбул на осминафинал.

Отпадане на старта записа и Миглена Селишка в категория до 50 кг. Тя не можа да се противопостави на Ким Сонхянг от Северна Корея и загуби с технически туш.

За съжаление, Евелина Николова също приключи бързо надпреварата си в Истанбул. Победа с технически туш записа кубинката Янелис Санц.

Доброто настроение върна Мими Христова, която се разправи с унгарката Норми Шабадос. Нашето момиче тушира съперничката си за по-малко от половин минута и намери място на четвъртфиналите.

Снимка 664455

Перфектна беше и Юлияна Янева! В новата си категория, тя прегази с 5:0 индивидуалната състезателка Кристина Шумова. Шум в залата от аплодисменти предизвика именно Янева, която също отиде на четвъртфинал.

Снимка 664454

Истинска вихрушка е Мими Христова на този турнир! Тя разказа играта и на украинката Алина Бережна. Перфектната ни боркиня поведе с 10:0 точки и записа успех с технически туш.

Снимка 664452

Украинка се изправи и на пътя на Юлияна Янева. Но победата отново беше българска! Брилянтната Янева успи да обърне резултата - от 0:2 до 6:2 и така също ще има директна битка за виза за олимпиадата.

Снимка 664453

Мими Христова ще излезе на полуфинал срещу 30-годишната китайка Фенг Жу. Янева ще спори за квотата с Даванасан Енх Амар от Монголия.

Миглена Селишка пък отива на репешажите за бронза, защото съперничката й спечели на полуфанила и взе виза за олимпиадата.

Първа на полуфинал излезе Мими Христова в категория до 68 кг. Тя поведе с 2:0 в 30-ата секунда от двубоя. Отново в началото имаше много мощ в действията й. Последваха по два удара в лицето, което е забранено и те получиха предупреждение от съдията. Мими държеше добре центъра и показа отлична концентрация до края на втората минута. След това китайката обаче направи обрат с 4:2. Христова започна да рухва и бързо разликата стана 13:2 и технически туш за Фенг Жу. Така утре Мими ще се бори за бронза, който също дава виза за Игрите в Париж.

Днешните борби завършиха с участието на полуфинал на Юлияна Янева. В червено трико, нашето момиче излезе първа на тепиха. Юлияна беше много предпазлива и внимателна. Тя поведе с 1:0 след 2 минути от схватката. Последва вербално предупреждение за нея от страна на съдийката. Първата част завърши при този резултат. Започнаха решителните 3 минути. Първата от тях отново изтече без точка за някоя от боркините. Янева показваше повече активност, за разлика от монголката. Резултатът стана 2:0 за спортистката ни, минута преди края. След това резултатът стана 4:1 и така Юлияна спечели четвърта квота за България за олимпиадата.

АНГЕЛ ДОМУСЧИЕВ, пратеник на ТОПСПОРТ в Истанбул, Турция.

На живо от Истанбул: Мощен Айк Мнацаканян спечели трета квота за България за Олимпиадата!