Световният шампион Испания срещу тима на САЩ е финалът на олимпийския турнир по баскетбол за мъже в Пекин. На полуфиналите Испания победи Литва с 91:86 точки, а САЩ се наложи над олимпийския шампион Аржентина със 101:81 точки. САЩ завърши на трето място на Игрите преди четири години в Атина, а Испания остана на седмо място.

фаворитът САЩ победи олимпийския шампион от Атина'2004 Аржентина със 101:81 (30:11, 19:29, 29:24, 23:17) точки. Американците започнаха изключително силно, спечелиха първата част с 30:11, след като поведоха с 21 точки - 30:9 малко преди сирената. През вторите 10 минути след 34:13 за САЩ аржентинците се събудиха и намалиха пасива си до 8 точки - 31:39 след серия от 18:5.

Минута преди почивката аванса на САЩ бе само 6 точки - 46:40, но след три наказателни удара на Кармело Антъни двата тима се оттеглиха на почивка при 49:40 за САЩ. През третата част американците отново поведоха убедително
със 17 точки - 63:46, а след това и с 21 - 76:55 в 28-та минута.

В началото на последната четвърт след тройка на Леброн Джеймс САЩ поведе с 84:66 и на практика след това срещата се доиграваше. 60 секунди преди финалната сирена американците поведоха с 20 точки - 101:81 и очакват неделния финал срещу Испания.

Най-резултатни за американците бяха Кармело Антъни с 21 точки, Леброн Джеймс с 15, Дуейн Уейд, Кобе Брайънт и Крис Пол добавиха всеки по 12, а Крис Бош завърши с 11.

За Аржентина капитанът Луис Скола реализира 28 точки, а Карлос Делфино записа със 17. Отборът на САЩ има 12 олимпийски титли по баскетбол за мъже в своята история. В спора за бронза в неделя ще се срещнат Аржентина и Литва.

Световният шампион Испания победи трикратният бронзов медалист от олимпийски игри Литва с 91:86 (21:19, 19:23, 22:24, 29:20) точки и се класира за финала. Най-резултатни за победителите бяха Пау Гасол с 19 точки, Руди Фернандес добави 18, Фелипе Рейес 13, а Карлос Хименес - 11.

За Литва с по 19 точки завършиха Симас Ясаитис и Шарунас Ясикевичус. През първата част се играеше кош за кош. Испанците поведоха с 5 точки - 13:8, но литовците стигнаха до обрат - 17:15. Все пак след първите 10 минути световните шампиони имаха аванс от 2 точки - 21:19.

През втората четвърт Испания отново поведе с 5 точки - 30:25, но Симас Ясаитис отбеляза тройка. Малко по-късно Лавринович вкара тройка и Литва поведе с 31:30, а след това отново с негова тройка резултата стана 34:32. Минута и половина преди почивката преднината на Литва достигна 5 точки - 39:34. Симас даде аванс на Литва на 6 точки отново с тройка - 42:36, но на почивката преднината на тима бе само 2 точки - 42:40.

След подновяването на играта Литва продължи да води в резултата, но на няколко пъти Испания намали пасива си на 1 точка преди с кош на фелипе Рейес да поведе с 55:54 2:47 секунди преди края на частта. Веднага след това Симас Ясаитис вкара тройка и върна аванса на Литва. До края се игра кош за кош преди Лавринович да вкара тройка и наказателен удар и да даде аванс от 4 точки - 66:62 на Литва след 30 минути игра.

В последната четвърт Испания изравни - 69:69, а след това поведе със 78:74 шест минути преди края. В последните секунди благодарение на добрата си стрелба от наказателната линия световните шампиони увеличиха аванса си на 6 точки - 87:81 точки и до края не допусна изненада.