Боян Крижай беше част от легендите, които пристигнаха в Банско за откриването на ски сезона през уикенда. Великият слаломист направи няколко спускания на пистата "Алберто Томба" и българските почитатели на ски спорта имаха възможност да си припомнят голямото съперничество на словенеца с Петър Попангелов. Днес Крижай има солиден бизнес и кара ски само за удоволствие.
- Г-н Крижай, като състезател вие бяхте продукт на бивша Югославия, а алпийските ски винаги са имали ясна икономическа география и тя обикновено следва пътя на парите. Какво е вашето обяснение - как онази система успя да произведе скиор като вас?
- В моя случай по-скоро става въпрос за традиция. А Словения определено има традиции в алпийските ски. На юг - в Македония, в Босна, спортът беше абсолютно непознат, така че не можем да говорим за система в цяла Югославия. Но словенските ски избухнаха точно по мое време. И с нашите резултати ние направихме една страхотна реклама на спорта. След успехите на нашата генерация се появиха много млади хора, които искаха да получат реализация в ските. Тази тенденция премина границата, запалиха се и хърватите. Впоследствие се появи семейство Костелич. В основата на този бум обаче бяха нашите успехи.
- Може ли да се каже, че ските са национален спорт в Словения?
- Бяха. Сега икономическата ситуация се промени, държавата няма достатъчно пари за спорт, а и хората започнаха да се интересуват от други неща. Но сега най-популярен е баскетболът имаме също така добри атлети, гребци, плувци.Словения е малка и не може да финансира толкова елитни спортисти. Нашата икономика няма такъв потенциал.
- А бизнесът как се отнася към спорта?
- Бизнесът може да подкрепи отделни скиори, но не и целия национален тим. Затова аз очаквам в бъдеще да имаме един-двама силни състезатели, но за отбора не съм оптимист.
- Финансовата криза как се отразява?
- Като навсякъде. Криза има и някои спонсори се оттеглиха.
- Доскоро бяхте президент на федерацията по ски в Словения. Защо се оттеглихте?
- Защото съм прекалено ангажиран с личния си бизнес, а освен това не получавах достатъчно подкрепа.
- Още ли сте консултант на фирмата за ски екипировка ЕЛАН?
- Имам малък договор, но вече не работя директно с ЕЛАН. Все още карам с техните ски, няколко пъти в годината с Ингемар Стенмарк участваме в техни рекламни кампании, снимаме клипове, правим ски тестове и толкова.
- С какво се занимавате в момента?
- Съсобственик съм на хотел в Сараево Той се намира в Яхорина, това е олимпийската планина в Босна, където се проведоха зимните игри през 1984 година. Освен това имам компания, която инвестира в зелена енергия, изграждаме вятърни генератори. Това е основният ми бизнес.
- Добър бизнес.
- Може да се каже.
- Много спортисти изпитват сериозни трудности, когато приключат със спорта, и трябва да намерят нова посока в живота. Вие как се справихте, лутахте ли се дълго?
- Това е огромен проблем. Много е трудно от топ състезател да станеш успешен бизнесмен. Ако не си акумулирал достатъчно пари от спорта, можеш да се изправиш пред неочаквани трудности
- Когато свалихте ските, богат човек ли бяхте?
- О, не. Но съдбата беше добра с мен. Веднага заминах за Япония и живях там 7 години.
- С какво се занимавахте там?
- Работих с фирма за производство на облекла за ски - "Феникс", а освен това бях промоутър на един ски център, който се намира на 160 км от Токио. В Япония създадох финансовия потенциал за частния си бизнес.
- Защо не останахте в Япония?
- Невъзможно е да останеш там завинаги. Всичко е различно. Прекалено много неща ми липсваха.
- Има един парадокс - след толкова войни в страните от бивша Югославия се заражда югоносталгия. Вие как гледате на миналото?
- Спомням си с приятно чувство за живота в Югославия.И днес, където и да отида - в Белград, в Загреб, в Скопие или Сараево, хората ме помнят и са изключително добронамерени. Това ми помага в бизнеса.
- Къде живеете?
- В Словения. Имам апартамент в Любляна и къща в Тържич, на границата с Австрия.
- Имате богат опит като елитен скиор, сега сте в туристическия бранш и знаете как изглеждат нещата от другата страна. Колко важни са ските за икономиката на една държава?
- Ските са голяма индустрия.Те са в много голяма степен туристически бизнес.Но не само. Когато хората гледат стартовете от Световната купа, те се палят, купуват си екипи като на големите звезди, харчат сума пари. Снежният кеф не е никак евтин. Ето това движи бизнеса. Струва ми се, че с Банско туристическият потенциал на България нараства неимоверно. Хората имат възможност да дойдат тук и да спортуват, а вечер курортът предлага отлични възможности за друг тип забавления.
- Може ли да сравните Банско с Кранска гора например?
- Кранска гора е добра туристическа дестинация, но няма спортния потенциал на Банско, няма възможност за разширяване на пистите, а наличните са недостатъчни. Похор край Марибор е по-добро място.
- Остава ли ви време да карате ски?
- Все още да.
- Успявате ли да го правите редовно?
- Не всяка седмица за съжаление, но доста често.
Роден на 3 януари 1957 г.
С 8 победи в слаломи за Световната купа, Крижай е най-успешният алпиец в историята на словенските ски. Печели малкия кристален глобус за най-добър слаломист на сезон 1986/87. Заема второ място в класирането за Световната купа в слалома през 1979/80 и 1985/86 и трето място през сезон 1980/81. Най-доброто му класиране в ранглистата за Големия кристален глобус е 4-о място през 1979/80. В кариерата си има 33 подиума за Световната купа.
На олимпиадата Лейк Плесид'80 се класира четвърти в гигантския слалом само на две стотни от бронза. Печели сребърен медал в слалома от световното първенство в Шладминг (Ав) през 1982 г. Прекратява кариерата си през 1988 г. на състезанието в Заалбах, Австрия, когато слиза от ските в самия край на трасето и пресича финиша ходом.
От оттеглянето си насам работи в различни сфери, в това число и вносител на австрийска бира и консултант в компанията за ски EЛАН. През март 2006 г. става председател на Словенската ски федерация, но впоследствие се оттегля от поста.