Първата ракета на България Цветана Пиронкова направи всичко възможно да загуби мача си срещу Кети О'Брайън в Ийстбърн и успя.

Пловдивската тенисистка отстъпи с 6:2, 2:6, 2:6 на британката с „уайлд кард" за час и половина в двубой от втория кръг на квалификациите за турнира на трева, който е с награден фонд 600 000 долара.

Пиронкона загуби първите два гейма, но след това спечели осем поредни и така взе първия сет и поведе с 2:0 във втория. Тогава настана пълен обрат и англичанката успя да вземе 10 последователни гейма. 19-годишната българка се посъбуди при 0:4 в третия сет и докара нещата до 2:4, но отново допусна да бъде пробита.

В заключителния гейм Цветана спаси три мачбола, но при четвъртия двубоят свърши. Пловдивчанката постигна два аса и направи три двойни грешки, като процентът на първия й сервис беше 55. В първия кръг  в Ийстбърн тя победи Мария Елена Камерин от Италия с 1:6, 7:5, 6:4.

За световната ранглиста тя получи 5 точки и взе 1105 долара от наградния фонд. Следващото участие на 108-ата Пиронкова е на „Уимбълдън", където миналата година игра втори кръг.