Най-добрият български тенисист Григор Димитров ще се изправи срещу чеха Якуб Меншик утре не преди 11:00 часа българско време, стана ясно след от програмата за деня на Мастърса в Шанхай.

Сблъсъкът между двамата от осминафиналите на турнира е трети на Шоу Корт 3 и ще започне след края на двубоя между Томи Пол и Томаш Махач. Те от своя страна ще започнат след приключването на срещата, която противопоставя Стефанос Циципас и Даниил Медведев.

Григор започна с трисетова победа над Зизу Бергс от Белгия в рамките на три дни заради дъжда, който обърка плановете на организаторите. Впоследствие първата ни ракета елиминира шампиона от Монреал Алексей Попирин.

От своя страна Меншик се справи последователно с Педро Мартинес, миналогодишния финалист Андрей Рубльов и Александър Шевченко, като и в трите си мача трябваше да играе три сета.

Димитров има един-единствен официален мач срещу Меншик и той бе загубен - на Мастърса в Мадрид по-рано тази година, когато българинът отстъпи с 2-6, 7-6 (4), 3-6.

Съперник на победителя от двубоя в следващата фаза ще бъде спечалилият мача между Роман Сафиулин и четирикратния шампион Новак Джокович.

Гришо се класира за осминафиналите в Шанхай след перфектна победа

Вижте как се разви мачът

преди 36 минути в 14:46 ч.

4:6, ГЕЙМ, СЕТ, МАЧ МЕНШИК!

Меншик започна оптимистично десетия гейм и набързо поведе с 0:30, а малко по-късно имаше и два мачбола при 15:40. Първият бе отразен от Григор, но при втория чехът направи отличен ретур от бекхенд по правата и се поздрави с втора победа от два изиграни мача срещу най-добрия български тенисист!

преди 40 минути в 14:41 ч.

5:4, пробивът е върнат!

Хасковлията успа да "хване последне влак" и да остане в мача. Няколко негови добри изяви, комбинирани с неточности на съперника му, който допусна двойна грешки при точка за пробив, означаваха, че пробивът е върнат!

Последно обновление в 15:21 ч. на 09.10

преди 44 минути в 14:38 ч.

3:5

За пореден път Димитров имаше затруднения при свой начален удар и изостана с 15:30, но спечели следващите три точки, последната, от които с красив минаващ удар от форхенд по диагонала. Така той ще има последен шанс да върне пробива и да остане в мача след няколко секунди.

преди 49 минути в 14:33 ч.

2:5

Геймът започна с поредния неспасяем сервис на младока, българинът, обаче, отговори с великолепна къса топка от форхенд и дори стигна до 15:30, но след това нямаше как да се противопостави на мощната игра на опонента си. Така тенисистът намиращ се под №65 в световната ранглиста вече е съвсем близо до победата в мача.

Последно обновление в 14:33 ч. на 09.10

преди 54 минути в 14:28 ч.

2:4, нови спасени точки за пробив от Гришо!

Отново сериозни неприятности за българина. Няколко неточности на Григор додведоха до 15:40. Хасковлията веднага направи ас, а след това дочака грешка на Меншик, за да се стигне до равенство. Чехът си осигури и трета възможност за нов пробив, но световният №10 успя да се събере и не допусна такъв.

Последно обновление в 15:20 ч. на 09.10

преди 1 час в 14:21 ч.

1:4

19-годишният талант поведе с 40:15 и след това помисли, че е затворил гейма с поредния си ас, но се оказа, че топката е докоснала филето на мрежата. Гришо се възползва от малкия подърък и стигна до равенство, но така и не успя да направи нещо повече и неговият съперник затвърди пробива.

преди 1 час в 14:17 ч.

1:3, чехът стигна до пробив!

Димитров за трети път в последните си пет сервис-гейма трябваше да спасява точки за пробив, но този път "стомната се счупи". Меншик поведе с 15:40, българинът отрази първата точка за пробив с атрактивен смач, но допусна грешка при втората и загуби подаването си.

преди 1 час в 14:09 ч.

1:2

Хасковлията бе първият от двама тенисисти, който стигна до точка за пробив в третия сет, но не успя да я реализира и малко по-късно Меншик спечели подаването си.

Последно обновление в 15:19 ч. на 09.10

преди 1 час в 14:05 ч.

1:1

Отговорът на Димитров бе подобаващ. Той също не загуби точка, в първия случай, когато застана на сервис линията в третия сет.

преди 1 час в 14:03 ч.

0:1

Меншик взе кратка пауза, за да отиде до съблекалнята. След като се върна на корта записа мощен ас по правата в началото на гейма, а до негвия край така и не даде точка на Гришо.

преди 1 час в 13:57 ч.

6:3, СЕТ ЗА ГРИГОР!

Този път хасковлията бе много убедителен в сервис-гейма си, като записа няколко бързи точки, сред които своя ас №4 в мача и спечели втория сет!

преди 1 час в 13:54 ч.

5:3

Димитров също постави своя сперник под напрежение, когато посрещаше в осмия гейм на втората част, но чехът стигна до успеха и намали пасива си на 3:5.

преди 1 час в 13:50 ч.

5:2, българинът отново се измъкна от трудна ситуация!

Както и предишният път, когато застана на линията за сервис, Григор изпита сериозни затруднения, като този път изостана дори с 0:40. Първата точка за пробив бе спасена с отличен форхенд по диагонала. а след това помогна и добре насоченият сервис. При третия шанс Меншик реши да действа агрисивно и тръгна към мрежата, но бе пресрещнат от чудесен минаващ удар на българина. Добре изпълнен смач над глава и мощен сервис позволиха на Гришо отново да се измъкне от затруднението. Така той е само на гейм от това да вкара мача в решителен трети сет.

Последно обновление в 13:52 ч. на 09.10

преди 1 час в 13:43 ч.

4:2

Великолепен минаващ удар от бекхенд в движение на Гришо му даде аванс от 15:30, но Меншик набързо закова ас за 30:30. Грешка от форхенд на българина и елегантно изпълнение на неговия опонент помгонха на чеха отново да задържи подаването си да прехвърли напрежението от другата страна на мрежата.

преди 1 час в 13:39 ч.

4:1, Димитров отрази три шанса за връщане на пробива!

Супер агресивната игра на Меншик му донесе аванс от 15:40. Гришо спаси първата точка за връщане на пробива, след като разходи младока по корта и го принуди да сгреши, а после чехът допусна непредизвикана грешка от форхенд, за да се стигне до дюс. Третият шанс за рибрейк бе отразен с мощен сервис, а отново началният удар позовли на Димитров да спечели и следващата точка. След отлично контрапие българинът стигна до успех в този така важен гейм.

Последно обновление в 15:18 ч. на 09.10

преди 1 час в 13:33 ч.

3:1

Григор започна отлично четвъртия гейм, с изящно печелившо воле в близост до мрежата, а след това двойна грешка на Меншик доведе до 15:30. Чехът, обаче, успя да се събере и не допусна втори пробив.

Последно обновление в 15:17 ч. на 09.10

преди 1 час в 13:27 ч.

3:0

Ситуацията от началото на мача се повтаря във втория сет, само че с обратен знак. Този път Григор направи ранен пробив, а след това, макар и не без известни затруднения, успя да го затвърди и вече измина половината път към към спечелване на частта.

преди 1 час в 13:22 ч.

2:0, пробив за Григор!

Изглежда, че Григор започна лека-полека да намира отговор на мощните сервиси на чеха и стигна до две точки за пробив. Меншик отрази първата, но веднага след това допусна двойна грешка и Димитров повежда с пробив.

преди 2 часа в 13:19 ч.

1:0

Началото на втория сет е доста по-позитивно за Димитров, който успя да спечели сервис-гейма си на 30 и повежда в резултата в частта.

преди 2 часа в 13:14 ч.

3:6, СЕТ ЗА МЕНШИК!

Григор стигна до 30:30, но след прецизен форхенд по правата 19-годишният му съперник стигна до сетбол. Последва дълго разиграване което завърши с грешка от слайс бекхенд на българина и първият сет отиде в актива на чеха.

преди 2 часа в 13:10 ч.

3:5

Трети пореден гейм на свой сервис, който Гришо печели на 15. След малко той ще има последна възможност да върне пробива, с който изостава в първата част.

Последно обновление в 13:11 ч. на 09.10

преди 2 часа в 13:06 ч.

2:5

Световният №10 спечели първата точка в седмия гейм, но след това допусна непредизвикана грешка от форхенд. В крайна сметка Меншик отново не допусна да бъде сериозно застрашен на свой сервис и се доближава само на гейм от успеха в първата част.

преди 2 часа в 13:03 ч.

2:4

Изглежда, че вече българинът започва да намира ритъма си, когато има началния удар. Той набързо спечели подаването си и намалява своя пасива в първия сет на 2:4.

Последно обновление в 15:14 ч. на 09.10

преди 2 часа в 12:59 ч.

1:4

Още един бърз сервис-гейм в актива на чеха, който запазва предимството си от пробив. За момента Григор няма отговор на мощните сервиси на световния №65.

Последно обновление в 13:00 ч. на 09.10

преди 2 часа в 12:57 ч.

1:3

Този път Димитров бе доста по-убедителен на свой сервис и задържа подаването си на 15, с което спечели първи гейм в срещата.

преди 2 часа в 12:52 ч.

0:3

Мощното сервиране на Меншик продължи с пълна сила и той набързо затвърди пробива.

преди 2 часа в 12:51 ч.

0:2, пробив за Меншик!

Чехът взе първата точка при сервис на Гришо, във втория гейм на мача. Българинът отговори с ас по диагонала, при който неволно удари едно от децата подаващи топката. Разбира се, българинът веднага се извини на момчето. Впоследствие се стигна до ситуация 15:40, като Меншик успя да реализира втората си точка си точка за пробив и взе ранен аванс в срещата.

Последно обновление в 15:15 ч. на 09.10

преди 2 часа в 12:47 ч.

0:1

Гришо постави под напрежение младия талант от Чехия в откриващия гейм на срещата, като на два пъти се стигна до дюс. В крайна сметка Меншик успя да задържи подаването си след мощен ас по диагонала.

преди 2 часа в 12:43 ч.