Най-добрият български тенисист - Григор Димитров, се изправя срещу Франсис Тиафо в четвъртфинален двубой от последния за годината турнир от Големия шлем - US Open.

Двубоят е втори от късната програма на стадион "Артър Аш", където началото е в 2 часа българско време с двубоя между олимпийската шампионка от игрите в Париж Чжън Цинвен (Кит) и финалистката в този турнир през миналата година Арина Сабаленка (Блрс).

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ за втори път в кариерата си, след като пречупи съпротивата на Андрей Рубльов за крайното 6:3, 7:6 (3), 1:6, 3:6, 6:3 за три часа и 40 минути здрава битка на "Артър Аш Стейдиъм".

Гришо с отличен шанс да продължи много напред на US Open след отпадането на Ноле и Алкарас

Александър Зверев е най-високо ранкираният играч, останал в тази част от схемата

Титаничният им сблъсък премина през множество обрати, а Григор демонстрира невероятна психическа и физическа устойчивост, спомогнали му за преодоляването на класния руски състезател. Припомняме, че преди това Гришо последователно надви Кириан Жаке, Ринки Хиджиката и Талон Грикспор без да загуби сет. Най-доброто класиране на българина в Ню Йорк е полуфинал от 2019 година, когато отстъпи на Даниил Медведев.

За да стигне до фазата на четвъртфиналите на US Open, Тиафо последователно елиминира Александър Ковачевич, Шевченко, Бен Шелтън и Алексей Попирин, който пък от своя страна поднесе изненадата, изхвърляйки Новак Джокович.

Григор и Тиафо имат четири мача помежду си, като балансът е 3-1 победи в полза на 33-годишния хасковлия. Последният им двубой бе на Уимбълдън миналата година, когато първата ни ракета спечели убедително в три сета.

Победителят от двойката ще премери сили на полуфинал срещу Тейлър Фритц, който по-рано победи Александър Зверев с 3-1 сета.

Непримирим Григор Димитров не допусна обрат срещу Рубльов и се класира за 1/4-финалите на US Open!

Българинът преодоля и физически проблеми

Мачът ще бъде проследен на живо в ТОПСПОРТ!

преди 1 седмица в 06:59 ч.

1:4 ГРИГОР СЕ ОТКАЗА

Гейм на 0 за Тиафо и Григор Димитров се отказа!

преди 1 седмица в 06:58 ч.

1:3

От щаба на Григор му дават знаци да спре и да се откаже, но българинът продължава да се бори и записа първия гейм на сметката си в този сет.

преди 1 седмица в 06:55 ч.

0:3

Пробивът беше затвърден по категоричен начин и Тиафо поведе с 3:0, но Гришо все още стиска зъби и не се предава, въпреки болката, която очевидно изпитва.

преди 1 седмица в 06:52 ч.

Пробив - 0:2

Григор поведе с 40:15 при своя сервис-гейм, но проблемите му сякаш се задълбочиха и му беше трудно да сервира, а това доведе до обрат и пробив за Тиафо.

преди 1 седмица в 06:48 ч.

0:1

Нашето момче се завърна на корта и започна четвъртия сет, но нещата не изглеждат добре. Той продължава да изпитва болка, а Тиафо спечели подаването си на 0.

преди 1 седмица в 06:39 ч.

Нов пробив и сет за Тиафо - 3:6

Григор определено изпитва някаква болка и допусна още един пробив, а по този начин загуби третия сет. Гришо взе медицински тайм аут и се прибра накуцвайки в съблеканята, за да получи лекарска помощ.

Снимка 681255

Източник: Gettyimages

Последно обновление в 06:43 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 06:36 ч.

3:5

Тиафо спечели следващия гейм и поведе с 5:3. По-притеснителното обаче е, че Григор направи няколко гримаси, сякаш изпитвайки някаква болка.

преди 1 седмица в 06:32 ч.

3:4

Българинът имаше леки затруднения на своя сервис-гейм, но все пак намали изоставането си в сета.

преди 1 седмица в 06:27 ч.

2:4

Пробивът е затвърден - 2:4. Григор Димитров достигна до 40 равни, но Франсис Тиафо запази самообладание и спечели подаването си.

Последно обновление в 06:31 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 06:21 ч.

Пробив за Тиафо - 2:3

Петият гейм на третия сет започна по същия начин и Гришо поведе с 30:0, но Тиафо успя някак си да докара нещата до 30:40. Димитров изравни, но американецът отново достигна до точка за пробив и от втория опит успя.

Снимка 681259

Последно обновление в 06:23 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 06:16 ч.

2:2

Доброто сервиране продължи и в гейм №4, а по този начин американецът отново изравни резултата, оставяйки Григор на 15.

преди 1 седмица в 06:11 ч.

2:1

Последва нов безоблачен гейм за българина и той поведе с 2:1.

Снимка 681261

Последно обновление в 06:14 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 06:08 ч.

1:1

Тиафо повтори упражнението и на свой ред също взе сервис-гейма си на 0.

преди 1 седмица в 06:05 ч.

1:0

Третият сет започна по отличен начин за Гришо и той спечели подаването си на 0!

Последно обновление в 06:06 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 06:02 ч.

7:6 (5) - СЕТ ЗА ГРИГОР!

Тайбрекът започна равностойно и всеки печелеше своите подавания до 4:3 за Гришо. Тогава българинът проби два пъти сервиса на Тиафо и стигна до 6:3 и три поредни сетбола. Тогава Григор смая всички по трибуните, след като направи две двойни грешки и пропусна златна възможност затвори сета. Американецът се оказа изключителен "джентълмен" и на свой ред върна жеста, изпращайки два пъти топката в мрежата от сервис и така сетът отиде на сметката на нашето момче.

Снимка 681254

Последно обновление в 06:03 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 05:51 ч.

6:6 - предстои тайбрек

Димитров имаше леки затруднения, но се справи и така изходът на втория сет ще бъде решен след тайбрек.

преди 1 седмица в 05:44 ч.

5:6

Българинът започна по блестящ начин следващия гейм и поведе с 30:0, но Тиафо обърна развоя на събитията. Стигна се до равенство, ала французинът бързо спечели две точки и принуди Гришо да сервира за вкарване на втория сет в тайбрек.

преди 1 седмица в 05:39 ч.

5:5

Григор не беше много убедителен в сервис-гейма си, но в крайна сметка го затвори на 30 и изравни резултата.

преди 1 седмица в 05:34 ч.

4:5

В гейм №9 на втория сет станахме свидетели на страхотни разигравания и великолепни удари от двамата състезатели, а това доведе до равенство 40:40. Гришо достигна до точка за пробив, но не се възползва и геймът отиде на сметката на Тиафо.

Снимка 681253

Последно обновление в 05:34 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 05:25 ч.

4:4

Тиафо имаше възможност отново да пробие, след като поведе с 40:30 при подаването на Григор, но българинът се справи с трудната ситуация и спечели гейма.

преди 1 седмица в 05:18 ч.

ПРОБИВ! 3:4!

Григор спря дъха на всички зрители по трибуните при първата точка в следващия гейм, след като изигра един феноменален бекхенд по правата от много трудна позиция. Българинът спечели и следващата точка, достигайки до 30:0 в своя полза. Тиафо се събра и изравни, но Димитров все пак достигна до първата си точка за пробив в мача, от която за съжаление не се възползва. Последва нова възможност, но и тя беше пропиляна. От третия шанс Гришо все пак успя и пробивът е върнат - 3:4!

преди 1 седмица в 05:09 ч.

2:4

Първи гейм на 0 в мача! Гришо най-сетне намери първия си сервис и намали изоставането си в сета.

Последно обновление в 05:10 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 05:06 ч.

1:4

Франсис Тиафо затвърди безпроблемно пробива.

преди 1 седмица в 05:04 ч.

Побив за Тиафо - 1:3

Григор Димитров поведе с 15:0 при своето подаване, но направи две двойни грешки, а след това изкара топката в аут от елемнтарна позиция. Тиафо достигна до две точки за пробив, като се възползва още от първата и поведе с 3:1.

Снимка 681252

Последно обновление в 05:35 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 04:59 ч.

1:2

Американецът загуби първата точка при своето подаване, но след това не даде нито една повече на нашето момче и поведе с 2:1 гейма.

преди 1 седмица в 04:56 ч.

1:1

Най-после видяхме един спокоен сервис-гейм за Гришо и той го затвори, оставяйки Тиафо на 15.

преди 1 седмица в 04:53 ч.

0:1

Тиафо сервира добре в първия гейм на втория сет и поведе в резултата.

преди 1 седмица в 04:51 ч.

На трибуните на "Артър Аш Стейдиъм" е легендата на тениса Роджър Федерер, който следи с интерес двубоя в компанията на Тим Хенман.

Снимка 681248

Последно обновление в 04:52 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 04:49 ч.

Още един пробив и сет за Тиафо - 3:6

Гришо започна по ужасен начин сервис-гейма си и Тиафо достигна до 3 сетбола при 0:40. Димитров успя да изравни, но направи двойна грешка, а след това сгреши от форхенд, изпращайки топката в мрежата и първият сет отиде на сметката на американеца.

Снимка 681247

Последно обновление в 04:50 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 04:43 ч.

3:5

Американецът сервира с нови топки в гейм №8, Григор достигна до 30:30, но силите не му стигнаха за нищо повече.

преди 1 седмица в 04:39 ч.

3:4

Григор отново не беше убедителен при своето подаване и се стигна до 40:40. В крайна сметка успя да си вземе гейма и запази интригата в сета жива.

преди 1 седмица в 04:34 ч.

2:4

Тиафо затвърди пробива, след като затвори своя сервис-гейм на 30.

преди 1 седмица в 04:29 ч.

Пробив за американеца - 2:3

В гейм №5 видяхме и първия пробив в мача. Гришо не беше убедителен при подаването си, не сервира добре и Тиафо достигна до две точки за пробив при 15:40. Българинът изравни, но следващите две точки отидоха на сметката на американеца и той поведе с 3:2 гейма.

Снимка 681251

Последно обновление в 04:42 ч. на 04.09

преди 1 седмица в 04:21 ч.

2:2

Тиафо очевидно беше изнервен от развоя на събитията в предния гейм и допусна две грешки, с които Гришо поведе с 30:0 при неговото подаване, но след това се събра и спечели гейма.

преди 1 седмица в 04:15 ч.

2:1

В третия гейм Григор не започна убедително и Тиафо успя да поведе с 30:0, но нашето момче показа характер и докара нещата до равенство - 40:40. Американецът първи имаше възможност да пробие, но сгреши смач на мрежата и Димитров отново изравни. Последва нова размяна на точки и в крайна сметка този 9-минутен гейм отиде на сметката на българина.

преди 1 седмица в 04:05 ч.

1:1

Американецът загуби първата точка при своето подаване, но бързо спечели следващите четири и изравни резултата.

преди 1 седмица в 04:01 ч.

1:0

Двубоят започна по отличен начин за Гришо, който наниза два аса и поведе с 30:0. Последваха две грешки от форхенд и Тиафо изравни. Българинът все пак не се притесни и записа първия гейм на сметката си.

преди 1 седмица в 03:51 ч.

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира първи в мача.