Геополитическите промени, цикличността на инвестиционния пазар и самите обеми капитал пренаписват правилата, които определят атрактивността на европейските държави. Това се разбира от нов доклад на Colliers International - една от най-големите международни компании за услуги в сферата на недвижимите имоти. 

Оценявайки трендовете на европейските пазари на бизнес имоти и категоризирайки различните държави според позиционирането им в зависимост от стратегията на инвеститорите, Colliers идентифицира скандинавските държави, Холандия, първостепенните пазари от Западна Европа и избрани държави от ЦИЕ като най-благоприятни за инвестиция в бизнес имоти през 2017 година.

На повечето европейски пазари на бизнес имоти се наблюдава удължаване на цикъла, но все пак световните фондове продължават да увеличават средствата предвидени за инвестиции в имоти, които достигат до 4.9 трилиона долара към настоящия момент. 

В доклада на Colliers са групирани три основни вида инвеститори, според техните приоритети за: „избягване риск“ , „търсене на стабилност и потенциал за растеж“, и „търсене на възвръщаемост“, като държавите са класирани, според изискванията им.

Комбинацията от политическа стабилност, оперативна прозрачност и добра възвръщаемост, с които се характеризират скандинавските държави и Холандия, са достатъчна причина да считаме, че при тях ще се реализират най-големите инвестиционни обеми през 2017 г.

Първостепенните пазари, по-конкретно Германия, Обединеното Кралство и Франция, остават на следваща позиция, казва Деймиън Харингтън, Директор пазарни проучвания,  Colliers ЕМЕА. 

Инвеститорът, който избягва риск

За тази група инвеститори, при които прозрачността и ликвидността са от ключово значение, скандинавските пазари са на върха на класацията. Швейцария, Холандия и Австрия също са в топ 7 – преди Германия, Обединеното Кралство и Франция, на които предстоят месеци или дори години на политически промени.

Ниският риск, обаче, си има цена. Има обратнопропорционална връзка между цените на имотите и възвръщаемостта, като средно-претеглена на всички сегменти в дадена държава. В това отношение Финландия, Холандия и Белгия се характеризират с най-добрия баланс между риск и възвръщаемост в сравнение с останалите европейски държави. Испания и Италия изглеждат някак надценени, особено Италия, с оглед на предстоящия референдум и значителното количество лоши кредити в банковата й система. 

Инвеститорът, който търси сигурност и потенциал за растеж

Политическият и оперативният риск не са единственото съображение на инвеститорите. За тези, с по-дългосрочен поглед върху движещите сили на търсенето, като лихвените проценти, БВП, увеличаване на заетостта и демографски промени, има огромна промяна във виждането им за атрактивността на пазарите. Първостепенните такива са на челни позиции, водени от Германия, следвани от Обединеното Кралство и Франция. Холандия отново се класира добре и от гледна точка на възвръщаемост е интересна, в сравнение с другите големи държави. 

Инвеститорът, за когото е водеща възвръщаемостта

За инвеститорите с малко по-голям апетит към риск, за които ликвидността може да бъде по-ниска, но за сметка на това, възвръщаемостта трябва да е висока, е разбираем интересът към второстепенните пазари – държавите от ЦИЕ. България заема първо място по отношение на възвръщаемост, следвана от Словакия, Хърватска и балтийските държави. 

По-назад в предпочитанията са Белгия, Холандия, Чехия, Финландия и Дания, които предлагат отлична комбинация от възвръщаемост и дълбочина на пазара. 

На база приключени сделки за първото полугодие на 2016 изглежда, че инвеститорите имат поведение точно както е прогнозата на Колиърс. Хърватска, Латвия, Литва, Финландия и Холандия  влизат в топ приоритетите според различните инвестиционни стилове и се доказаха като едни от най-силно растящите пазари на база годишен растеж за 2016.