Правителството на Швейцария прие в сряда програма, предвиждаща редица мерки за борба със скъпотията.
С цел да се понижат цените на потребителските стоки и продукти, които са значително по-скъпо, отколкото в страните от Европейския съюз, бе решено да се отменят вносните мита на редица промишлени стоки и някои видове селскостопанска продукция, съобщи ТАСС.
На сайта си Федералният съвет (правителството) информира, че най-голяма разлика в цените - 60% между Швейцария и ЕС се наблюдава най-вече при селскостопанската продукция. За да бъде намалена тази разлика, правителството е възложило на Федералния департамент на икономиката, образованието и изследванията да намали вносните мита на продукти, които са произведени в чужбина, като банани и други екзотични плодове.
Отбелязва се също, че отмяната на митата ще се отрази благоприятно на потребителите. Пряката изгода от тези мерки се оценява на 900 милиона франка и тя ще бъде получена от предприятията и частните потребители в Швейцария.
Правителството подчертава, че целта му е същата като на инициаторите на референдум на тема "Не на острова на скъпотията - за справедливи цени". Федералният съвет ще обяви официалната си позиция за оценката на инициативата през 2018 година.
На 12 декември в правителствената канцелария в Берн бе предадена подписка, подкрепена от 107 908 швейцарски граждани за референдум против скъпотията. Авторите на инициативата предлагат да се допълни конституцията на страната с постановки, изискващи държавата да предприеме мерки против ограничаване на конкуренцията и гарантиращи "недискриминационно придобиване на чуждестранни стоки и услуги".
В това, че Швейцария не е страна за бедни се убеждават живеещите или посещаващите я чуждестранни граждани. В публикуваното преди дни в Лондон изследване Cost of Living Index, подготвено от ECA International, сред първите десетте най-скъпи за чужденците в света влизат четири швейцарски града - Цюрих (3 място), Женева (4), Базел (5), Берн (6).