Юношеският национален отбор на България до 17 години, сътвори истинска сензация, спечелвайки своята предварителна група, като по този начин „лъвчетата" на Методи Деянов продължават в елитния кръг на квалификациите  за предстоящото европейско първенство.

Всичко това стана факт, след като преди броени минути, малдите ни футболисти победиха Азербайджан с изразителното 4:1, което осигури и първото място за родината ни в тази група, изпреварвайки тима на Полша с по-добра голова разлика.

Асболютните фаворити от Испания пък остават трети, като  ще чакат дали ще се класират като един от най-добрите трети отбори в групите.

В Сливен, България превъзхождаше категорично Азербайджан, и можеше да стигне дори до още по-убедителен резултат от крайното 4:1. Още в третата минута юношата на Литекс Кирил Десподов се разписа след асистенция на капитана Антонио Вутов.

В 27-та минута преднината на нашите момчета стана 2:0, след като Чавдар Ивайлов центрира от пряк свободен удар, а Алеко Алеков засече с глава в мрежата на азерите. Отново Кирил Десподов се разписа в 50-та минута, когато се възползва от лошо изчистена топка, и вкара в опразнената от Акар врата с лекота.

Азербайджан реализира почетно попадение в 67-та минута, когато Хакимов с глава засече центриране на Хашимли. Само четири минути обаче трябваха на България да си върне аванса от три гола, като Алеков повтори упражнението на гостите, и след центриране от корнер на Ивайлов на задна греда, с глава реализира за крайното 4:1.

Така в елитния кръг, който ще се играе следващата пролет, 28-те класирани тима от предварителните групи, ще бъдат разделени на седем мини-групи от по четири, и само победителите от тези седем групи отиват на Европейското първенство.

ЕТО И ГЕРОИТЕ, КОИТО КЛАСИРАХА БЪЛГАРИЯ В СЛЕДВАЩАТА ФАЗА!

Вратари: Станислав Димитров и Николай Кръстев (Левски), Николай Радев (ЦСКА)

Защитници: Стефан Велков (Славия), Чавдар Ивайлов (Литекс), Мики Орачев (Левски), Алеко Алеков (Новара, Ит), Мирослав Иванов (Славия), Владимир Айтов (Ботев Пловдив)

Полузащитници и нападатели: Серкан Юсеин (Ботев Пловдив), Сава Савов (Сливен), Валентин Томов (Ботев Пловдив), Янис Карабельов (Славия), Антонио Вутов (Левски), Александър Димитров (Векта Пловдив), Илия Димитров (Левски), Васил Димитров (Новара, Ит), Емил Стоев (Славия), Кирил Десподов (Литекс), Илиян Неделчев (Чавдар), Емил Петров (Пирин 2001)