Берлинската стена рухна преди 20 г. и през този период футболът отвори ръцете си за мощна вълна таланти, дошла от другата страна на Желязната завеса. И днес Футбол Фензоун избра 11-те най-големи футболисти, които тръгнаха от някогашния Източен блок от 1989 г.

1. Павел Недвед (Чехия)

Недвед, който оповести, че се отказва в края на сезона, стана Г-н Чешка Република в очите на футболните фенове през последните 20 г. При това в страна, в която е пълно с футболни таланти - Владимир Шмицер, Карел Поборски, Ян Колер и Томаш Росицки. Неговият пробив е на Евро 96, след което той подписва с Лацио. Когато Зидан напусна Ювентус и премина в Реал М през 2001 г., Старата госпожа плати огромната сума от 54 млн. долара за Недвед. Което се оказа блестящ ход.

2. Георги Хаджи (Румъния)

Най-прочутият румънски футболист Хаджи е познат и като Марадона на Карпатите. Благословен от боговете с вълшебен ляв крак, смелият халф умееше да разиграва както си иска съперниците и да стреля откъдето пожелае. Хаджи е играл за Реал М и Барса, а в Турция още го боготворят за постиженията си с Галатасарай от 1996 до отказването си през 2001 г.

3. Андрий Шевченко (Украйна)

Той може днес да е считан за един от най-големите голмайстори, но нещата можеха да бъдат съвсем различни, ако той и семейството му не се бяха евакуирали на сигурно място след аварията в Чернобил. След като блесна в Динамо Киев, Шевченко си заслужи трансфер в Милан от 1999 г. Последва изненадващ трансфер за 43 млн. долара в Челси през 2006 г. И макар че завръщането в Милан не стимулира кариерата му, неговите 127 гола в 208 мача от 1999 до 2006 г. поддържат репутацията му.

4. Матиас Замер (Източна Германия)

Замер, олицетворение на самата елегантност, достигна своя връх през 1996 г., когато Германия спечели европейската титла. Замер можеше да играе като халф или либеро, като на последния пост напомняше предшественика си Бекенбауер със своя стил. Бе обявен за играч на Европа през 1996 г. Той бе един от първите забележителни играчи от Източна Германия, които преминаха в голям западен клуб след обединението на страната.

5. Христо Стоичков (България)

Стоичков бе експлозивен левичар и си остава най-големият футболист на България, заедно с Бербатов. Разяреният Бик бе експлозивен не само със своята бързина и характерните си фаулове; той избухваше бързо и се раздаваше на терена. Когато играше в Барселона получи двумесечно наказание за това, че стъпи върху крака на рефер, а скандалите му с треньори, включително и Кройф, бяха легендарни. Но те само подсилиха неговото реноме на любимец на публиката в 9-те клуба, в които игра през своята 21-годишна кариера. Шестте му гола в САЩ'94 му донесоха Златна обувка, което бе последвано от избора му за най-добър играч в Европа.

8. Димитър Бербатов (България)

Бербатов си оставаше едно от скритите европейски бижута, докато играеше за Байер Леверкузен. След като вкарваше по гол във всеки мач за ЦСКА (София) в родината си, Бербатов премина в Германия, преди Тотнъм да го привлече през 2006 г. Неговото галене на топката, погледът му в играта, движението, техниката, силата и голмайсторският му нюх направиха възможно преминаването му в по-успешен клуб. Така и стана - Манчестър Юнайтед плати 44 млн. долара през 2008 г. Снажният Бербатов още не е всеобщ любимец на "Олд Трафорд", но неговите 41 гола от 67 мача за България говорят красноречиво за класата му.

В класацията са включени още Михаел Балак (6), Петер Чех (7), Александър Хлеб (9), Андрей Аршавин (10) и Адриан Муту (11).

Нийл Греъм (CNN)