Тази вечер, срещу Босна и Херцеговина, за първи път от 22 август 2007 година "трикольорите" ще играят извън София. Тогава загубихме с 0:1 от Уелс в приятелски мач на "Лазур" в Бургас, като начело на държавния тим е Димитър Пенев.
Така 10 години и половина по-късно България отново ще се изявява в провинцията. В досегашната си история, националният ни отбор има 37 срещи извън столицата, като балансът в тях е положителен - 37 мача, 18 победи, 10 равенства, 9 загуби, при голова разлика 59:40.
Те са се провели в 12 различни града - Бургас, Варна, Стара Загора, Пловдив, Велико Търново, Плевен, Благоевград, Кюстендил, Дупница, Сливен, Русе и Хасково.
Източник: razgradnews.net
Така Разград ще е 13-ият град в България, който ще бъде дом на трикольорите. Става въпрос за срещи на представителния и олимпийския държавни отбори. Най-много мачове е приел Бургас (9), следван от Варна (8) и Стара Загора (5). Вторият по-големина град у нас Пловдив е домакин само на 3 срещи.
Първият мач е през далечната 1965 година (4 септември) във Варна, когато побеждаваме ГДР с 3:2 в контрола. Като най-успешен град спокойно може да бъде определен Стара Загора. Под Аязмото играем 5 мача, в които печелим 4 и един завършва наравно, при голова разлика 12:2.
Един от най-паметните и важни двубои състоял се в провинцията е олимпийската квалификация с ГДР на 10 април 1968 година. Двубоят е в Стара Загора. Тогава България има два национални отбора единият играе с Италия за европейско първенство, а другият среща Източна Германия по пътя към игрите в Мексико сити. Мачът с адзурите е първи четвъртфинал за Евро 1968 и се провежда 4 дни по-рано в София, като бием с 3:2. Петър Жеков играе и в двата двубоя по 90 минути. Срещу ГДР той вкарва най-бързия хеттрик в историята на националния отбор 3 гола за 6 минути - 74-ата, 75-ата и 80-ата.
От Стара Загора тръгва и приказката на Треньор №1 у нас за 20 век Димитър Пенев. Пената дебютира като селекционер на България в контролата с Турция на 21 август 1991 година, завършила 0:0.
Навръх националния празник 3 март през 1999 година България побеждава Словакия с 2:0 под Аязмото. По-любопитното е, че на стадиона има 25 хиляди зрители, а местният Берое тогава е във В група, минавайки през един от най-трудните си периоди в своята история. България пък е водена от Димитър Димитров-Херо, който пое трикольорите след фиаското на световното във Франция и две загубени евроквалификации в Бургас от Полша и Швеция под ръководството на Христо Бонев, който впоследствие е уволнен. Интересното е, че съдия на двубоя с Полша на "Лазур" е Марк Бата. В момента французинът е съветник на президента на БФС Борислав Михайлов по съдийските въпроси и отговорник за българските рефери към УЕФА. В Бургас обаче записваме една от двете си най-големи победи в провинцията - 4:0 над Люксембург в световна квалификация за шампионата във Франция. 4:0 имаме и в друга световна пресявка - на 11 октомври 1989 година над Гърция на стадион "Юрий Гагарин" във Варна, но тогава не успяваме да отидем на световното в Италия.
Източник: razgradnews.net
Когато става въпрос за изразителен успех трябва задължително да отбележим победата с 5:2 над Португалия в Хасково на 16 декември 1981 година. По два гола за нашите вкарват Радослав Здравко и Цецо Йончев. В състава на иберийците личат имената на футболисти, които малко по-късно - през лятото на 1984-а ще стигнат полуфинал на европейското във Франция, сред които вратаря Бенто.
Логично най-много са контролите играни в провинцията - цели 27, пет са олимпийските квалификации, а по две световните и европейски пресявки.
Един мач се е играл на днешната дата, на която е и мача с Босна - 23 март. През 1983 година олимпийският ни тим прави 1:1 с Унгария в контрола на стадион "Ивайло" във Велико Търново.