Националният селекционер Любослав Пенев даде традиционната си пресконференция преди предстоящия в петък приятелски мач с Канада. Пенев изрази надежда, че в бъдеще ръководствата на отборите от „А" група ще залага все повече на български футболисти, е не само на недоказани чужденци, които да заемат местата на нашите момчета.
„Ограничен съм в избора си. Гледам мач от „А" група и какво виждам - на терена от 22 играчи, 15 са чужденци. Стресиращо е! Трябва да се заложи на школите, на българското. Никой не може да ме убеди, че в школите няма талантливи момчета. Има, ама някой трябва да ги погледне, да им гласува доверие, да им даде време. За мен трябва да се наложи ограничаване на броя на чужденци в един отбор, нека бъдат максимум 5", започна Пенев.
Относно предстоящата контрола с Канада, селекционерът каза следното: „Проверката е важна. Ние не сме на световно първенство, така че е важно да изиграем поне един мач, да се съберем за 3-4-5 дни - колкото, толкова.
Очаквам да продължим да се развиваме в тази линия, която следваме през последните две години и да продължаваме да израстваме. Ще се опитаме да затвърдим постигнатото и да покажем нещо ново. Може би това ще ни бъде последната контрола преди официалните мачове на есен. Времето бързо ще мине, така че на вратата ще почука 9-и септември. Ще се опитаме да извлечем максимума от тези 4-5 дни, в които ще бъдем заедно.
Момчетата са добре, нямаме проблеми с контузени. Някои играха повече мачове през сезона, други по-малко, но това е логично, също както и завършека на първенството. Всеки си зае мястото, което си беше заслужил", каза още Пенев.
babait
на 20.05.2014 в 23:13:25 #5прав е
УмеренЦСКА
на 20.05.2014 в 21:43:42 #4Националният селекционер Любослав Пенев даде традиционната си пресконференция преди предстоящия в петък приятелски мач с Канада. ------------ На мен вече ми писна от тоя боклук! Мине се не мине, излиза с дъвка в устата си, глаголи и мъдърствува за хала на българския футбол като някакъв марсианец, цанен от богаташите да го оправи! Малко българи му сервират Домуза, Цецо и Борчето, още иска и все такива, че да се класира за радост на Перуката! Пуста сопа неокастрена! Що не вземе да се цани за клубен треньор при горните, та да "наложи" куп българчета!
Тихомир Ушев
на 20.05.2014 в 20:28:44 #3@alexppp, ако се гледат и отборите от "Б" група е така, но процентът на българите в "А" група е по-скоро между 75 и 80%. Всъщност на мен най-голямата ми болка е национала - ако не се натурализира, аз лично нямам чак такъв проблем с чуждестранните играчи. Шокира ме и това, че съм виждал българи да се псуват помежду си заради тимове, които не са особено български. Относно национализма - за мен няма еднозначен отговор, тоест зависи от нагласата на съответния човек, конкретните исторически обстоятелства и т.н. Национализмът често е градивна сила (спомага за преодоляването на нихилизма и понякога дава крила) и е необходим на народи, към които историята невинаги е била особено благосклонна. За мен национализмът е свързан с инстинкта ни за самосъхранение (най-вече в културно отношение) като българи. И не съм убеден, че точно неуспелите хора са националисти - например Паисий Хилендарски, Васил Левски и доста други българи, които биха се самоопределили като националисти, могат да се считат за интелектуалци (са признати за такива) и безспорно са хора от сой. В доста страни от Източна Европа интелигенцията изпитва симпатия към национализма. Може би при тези, които са недоволни от собствения си живот, се наблюдава залитане и към шовинизъм, но национализмът (за разлика от шовинизма) за мен има положителна конотация. Не ти отговорих на предишния въпрос (съдържащ се в едно от предишните съобщения), за което се извинявам - аз чета и чуждестранни сайтове, консумирам и чужди напитки и боравя с немски и английски. Не мисля, че човек по презумпция трябва да отхвърля чуждото или сам да си създава пречки що се отнася до процеса на самоусъвършенстване, но винаги е необходима умереност и лоялността към родното не трябва да се загърбва.
Тихомир Ушев
на 20.05.2014 в 17:47:33 #2@Алекс, наистина сега турнирните правила и футболните реалности като цяло са доста по-различни, но и през 80-те години конкуренцията е била сериозна, а и е имало по-малко срещи с отбори от островни държави или такива, за които футболът не е бил спорт номер 1. В днешно време не са чак толкова малко и примерите за успешни тимове без чуждестранно присъствие - "Атлетик" (Билбао) държат едно постоянно ниво, "БАТЕ" (Борисов) и "Виктория" (Пилзен) изненадаха неприятно доста европейски грандове и т.н. Но за мен всичко се върти около самите принципи - аз лично бих подкрепял с охота един наистина български отбор дори и непрекъснато да отнася разгромни загуби. Спортът трябва да е едно огледало на българския национализъм. Няма как един български клуб да се доближи до класата на "Байерн" или "Манчестър Юнайтед" дори и да е с огромни финансови ресурси и да купува само чужденци, така че няма вреда да се пробва с играчи местно производство.
Тихомир Ушев
на 20.05.2014 в 15:55:49 #1Напълно подкрепям Пенев, но е важно и той да си опича акъла и да не вика натурализирани в национала. @ВсевишнияМонтанец, във въпросните отбори не се състезават най-класните български футболисти (макар естествено и те да разполагат с немалко качествени състезатели), така че (поне по мое мнение) е трудно да се правят генерални изводи от неуспешния сезон на въпросните новаци. Играчи като Гъргоров, Й. Минев и т.н. са в редиците на грандовете. Освен това "Славия" (почти без чужденци) и донякъде "Литекс" (с доста уговорки, при тях поне 3-ма от основните им футболисти са иностранци) не се справиха никак зле този сезон. "Левски" живна точно под ръководството на Топчо, който започна да "побългарява" отбора. @Алекс, най-големите успехи на българския клубен футбол са полуфиналите на ЦСКА, четвъртфиналите на "Левски" (преди сезон 2006/2007) и т.н. (в тези времена се залагаше на родни кадри). "Лудогорец" направиха страхотен сезон, но от 90-те години насам само един отбор ("Левски" под ръководството на Мъри) е постигал подобни успехи, така че на този етап не може да се говори за някаква трайна тенденция. А и двама от моторите на отбора (Владо Стоянов и Йордан Минев) бяха родни футболисти. Иначе съм съгласен с всеобщото мнение, че такова ограничение трудно може да се наложи по правен път, всичко опира до патриотизма на собствениците, президентите, наставниците и феновете..