Българският национален отбор е много близо до абсолютното футболно дъно. Макар и ситуацията да става все по-тежка с всяка изминала година, вече на абсолютно никой не му пука за случващото се в държавния тим. "Лъвовете" се превърнаха в "гробище" за играчи и треньори, което нанася огромно петно върху репутацията им за години напред.
Най-слабите на Балканите, най-безличните в Югоизточна Европа! Това сме ние и изобщо не трябва да се сърдим, когато хърватите не искат да играят с нас или Северна Македония вече пресмята сигурни шест точки от битките ни в Лига на нациите.
С оглед на това, че сме под санитарния минимум като класа и перспективност, дори независимо от това кой управлява БФС, националният отбор трябва да предприеме нова стратегия.
Дойде времето да наблегнем на така популярната в голяма част от държавите в нашия регион селекционна политика. Видяло се е, че явно школите у нас не могат да произвеждат "качествен материал" и трябва да търсим вносен такъв от чужбина. Цяло едно поколение вече живее и се развива извън пределите на България. Млади наши момчета изграждат игровите си навици по чуждестранна методика и биват научавани на "правилен футбол". Макар и да не е гаранция за успех, сякаш изпробването на такъв тип сънародници от "Другата България", може би е последната ни надежда за възход. Косово, Албания, Северна Македония, Турция, дори и Румъния, са достатъчно добър пример, че нещата могат и да се получат.
Ето част от най-популярните играчи към този момент, които биха могли да помогнат за поредния рестарт на "трикольорите":
Димитър Митов (Кембридж Юнайтед, Англия)
Около него се заговори сериозно, след като направи изключителен двубой срещу Нюкасъл за ФА Къп. Неговите решителни спасявания спомогнаха за отстраняването на може би най-богатия клуб в света, а това му направи и отлична реклама сред медиите у нас и на Острова. Юноша на Чавдар (Етрополе), но от 2013 години е в Англия, където тренира в Чаралтън. След това играе за мъжкия тим на Атлетик, както и за Канви Айлънд. Така и няма повиквателна за младежкия или "А" националния тим.
Източник: GettyImages
Едисон Йорданов (Вестерло, Белгия)
Роден в Рощок, Германия през 1993 година. Вече на 28, Еди някак изпусна инерцията от първоначалното страхотно впечатление, което оставяше по терените в Германия. След седем години в школата на Ханза, последваха 24 месеца в дубъла на Борусия (Дортмунд), където изигра 67 двубоя. Изкара и няколко подготвителни лагера с първия тим на вестфалци, но така и не получи шанс в официален двубой. Оттам насетне премина през Пройсен Мюнстер, Дюделанж от Люксембург, с който игра групи на Лига Европа и Унион СЖ от Белгия. В момента играе за друг тим от Кралството - Вестерло. Представянето му е на много високо ниво, а отборът е близо до спечелване на промоция в елита. Именно силните негови игри му подсигуриха и повиквателна от Ясен Петров.
Източник: www.lameuse.be
Йоан Стоянов - (Апоел Кфар Саба, Израел)
Роден на 22 май, 2001 година, десният защитник израства в израелския град Херцлия, където тренира в местния Апоел. През 2020 година се мести в Апоел Кфар Саба, където прави и истинския си прогрес в професионалния футбол.
Играе редовно за отбора си, който е във втора дивизия (Лига Леумит) и има сериозни шансове за промоция в елита. Към този момент Стоянов има 29 мача, 6 гола и 5 асистенции, което си е един доста добър показател.
Илия Груев (Вердер, Германия)
Груев-младши е бил твърде малък, за да си спомня за кариерата на баща си като футболист. Тя приключва, когато малкият Илия е на 6 г. Той израства в Ерфурт. На 15 се мести във Вердер, който и без това е любимият му футболен клуб. С гарнитурата до 17 години става вицешампион на Германия и постепенно привлича вниманието на треньорите от първия тим. След това става капитан на отбора до 19 години. Дебютира за първия състав на Вердер на 23 декември, 2020 година, когато играе около пет минути срещу Хановер 96 за Купата на Германия.
Година и половина по-късно, Илия вече има 20 двубоя за "зелено-белите" и постепенно се превръща сред основните играчи на изпадналия във Втора Бундеслига германски колос.
Източник: LAP.bg
Силвестър Джаспър (Хибърниън, Шотландия)
Безспорно най-екзотичният български национал. За момента е основна част от младежкия тим на Александър Димитров. Роден е на 13 септември, 2001 година в Саутуорк, Англия. Баща му е нигериец, а майка му българска. Негов чичо е популярният нападател от близкото минало Иво Паргов, а Силвестър прекарва почти всяко лято в Дупница. Бил е национал на Англия до 15 години. Собственост е на Фулъм, но последователно игра под наем в Колчестър, а сега и в шотландския Хибърниън. Основен футболист е за обичания клуб от Единбург. Джаспър притежава изключителна скорост и техника, която може да го превърна в един от популярните ни играчи зад граница.
Източник: LAP.bg
Борислав Станков - (Реал Валядолид, Испания)
Известният с прякора Слави футболист е роден в Уеска (провинция Арагон) на 5 май, 2002 година, където започва футболния си път. След това преминава през школите на Сарагоса и Валенсия, за да стигне до Валядолид. Момчето има 15 мача и 4 гола за втория отбор на клуба, който се състезава в третото ниво. Също така има 1 мач за мъжкия тим в Сегунда дивисион.
БФС трябваше да проведе сериозни разговори както с него, така и родителите му, за да го убедят да облече националната фланелка. През 2020 година претърпява тежка контузия на коляното, от която се възстановява осем месеца. В интервю споделя, че се чувства 50% испанец и 50% българин. У нас е идвал само за почивки през лятната ваканция.
Станков има и 3 мача и 1 гол за националния отбор на Испания до 18 години.
Източник: Twitter
Виктор Николов (Хетафе, Испания)
Виктор Николов е роден на 11 април 2001 г. в Пловдив. От малък се мести със семейството си в Испания и именно там стартира с футбола. Юношеските му години преминават в по-ниските дивизии на испанската футболна пирамида, но изявите му не остават незабелязани от елитните скаути. Така през лятото на 2021 г. вратарят става част от Хетафе. Към момента е титуляр в дублиращия състав на "сините", като тренира често и с първия тим. Дебютира за младежкия национален отбор в двубой срещу Казахстан.
Може да се похвали и с два мача за Купата на Краля през 2020 година, когато пази за Сокуеламос и помага за отстраняването на Екстремадура в първия кръг. След това следва отпадане от Леганес.
Източник: Туитър
Емануел Мирчев (Верл, Германия)
Емануел Мирчев е роден в Хамбург (Германия) през 2002 година, а родителите му са българи от Дупница, които са се преместили да живеят там преди повече от две десетилетия. Тренира осем години в Хамбургер, след което предстои и първият му допир с професионалния футбол.
През миналото лято подписва договор с Верл от Трета Бундеслига и вече има изиграни 12 мача. През 2017 година е повикан в националния отбор на Германия до 15 години. От 2021 година обаче получава правото да представлява и България, бидейки един от основните състезатели на Александър Димитров в младежкия тим. Може да играе като опорен халф и централен защитник.
Лукас Петков (Верл, Германия)
Роден е във Фридберг, Германия, през 2000-ата година. Има български корени, тъй като неговият дядо е българин. Десет години от живота на нападателя преминават в школата на Аугсбург. Прави необходимите стъпки в своето развитие и през 2018 заиграва за дубъла на баварците, където отбелязва пет попадения. На 22 май, 2021 година, дебютира и в германската Бундеслига, при това не срещу кой да е, а Байерн (Мюнхен). Отборът му губи с 2:5, но какво от това..
През този сезон е преотстъпен в Трета Бундеслига, където е съотборник с Емануел Мирчев във Верл. Вече има шест попадения на своята сметка. В момента тече процес по издаването на българския му паспорт, за да представлява своята втора родина.
Източник: GettyImages
staroto
на 28.03.2022 в 18:11:37 #5Това са хора минали 20 г , които игратя в по-долни групи. Големите имена играят на топ ниво на 17-18г.
Figaro
на 28.03.2022 в 17:00:21 #4Когато наводнихме А, Б, че и В група с чужденци, нивото на българския футбол спадна. Сега остава да довършим нещата, наводнявайки и националния отбор с чужденци. Браво, Димитров, много смислено предложение. Каква е следващата стъпка - да припознаем някой по-успешен отбор и да викаме за тях "Хайде, наш'те!"?
Tong
на 28.03.2022 в 15:26:02 #3Колегата рулс, както обичайно с точен и обективен коментар.
Ragnar2
на 28.03.2022 в 14:53:24 #2За треньор, развил се изцяло навън, може да потърсят и дадат шанс на Александър Гицов. Развива млади играчи в Австрия от около 10 години, дори е бил начело и на детско-юношеска школа. В момента е помощник-треньор на млад отбор от втората им лига, преди 2-3 години като старши (временен) ги спаси от изпадане с 8 (от 11) мача без загуба. Има много добри отзиви за него в Австрия. В България- до скоро дори не знаех, че съществува.
Lucho0046
на 28.03.2022 в 13:55:43 #1Добра статия,но една корекция. Йоан Стоянов в момента има вече 29 мача с 6 гола и 5 асистенции