Към края северноирландците започнаха да центрират от всевъзможни локации, за да може нападателят им Лейвъри да отиграва с глава. При едно такова коравият стрелец насочи с глава, но над горната греда на Митов.

85′

83′

Получилият картон Хюм веднага беше заменен от Рос МакАузланд.

82′

Последна надежда за Северна Ирландия да вземе нещо от този мач. Влиза Алистър МакКан.

81′

Трай Хюм получава жълт картон след фаул на Панайотов, а можеше и да се даде авантаж, защото към топката вече тичаше Здравко Димитров..

80′
Снимка 681766

77′

Георги Костадинов напуска игра, а вместо него ще видим Симеон Петров.

77′

Кирил Десподов ще бъде заменен от Станислав Иванов.

76′

Ахмед Ахмедов получава жълт картон.

73′

Савил ще бъде заменен от Смит.

Снимка 681767

72′

Маршал влиза в игра, а извън сметките вече е Пади МакНеър.

71′

Васил Панайотов ще замени Мартин Минчев за остатъка от международния сблъсък.

70′

Здравко Димитров влиза в игра за България, а напускащият е Радослав Кирилов.

Снимка 681768

69′

Сигнална лампичка за българската отбрана бе задействана в 69-ата минута, когато Шейн Лейвъри получи пас от дълбочина и остана очи в очи с нашия Митов. Националният ни вратар се намеси по фамозен начин, но имаше и засада, което даваше допълнително спокойствие, че паритетът няма как да бъде възстановен.

63′
Снимка 681769

62′

Ахмед Ахмедов се появява в игра за България, а напускащият е Александър Колев.

60′

Дион Чарлс напуска терена, а вместо него на терена влиза Шейн Лавъри.

59′

Конър Брадли получава жълт картон.

57′

Селекцията на Майкъл О'Нийл се възползва от грешка на Виктор Попов в 57-ата минута, когато бранителят на Черно море "оголи" своята зона и позволи на Джамал Люис да навлезе много опасно до нашето наказателно поле. За радост "зелено-белите" не успяха да разгърнат максимално акцията си, за да може Дилън Чарлс да направи нещо значимо при удара си.

53′
Снимка 681772

47′

Втората част започна с изпитание пред нашия вратар Димитър Митов. Футболист на Северна Ирландия "центрира" топката от тъч и само решителната намеса на стража ни направи така, че тази ситуация да не се превърне в изключително неприятна за "трикольорите".

46′
Снимка 681749

45′

ИГРАТА СЕ ПОДНОВЯВА!

45′

ПОЧИВКА!

42′
Снимка 681752

40′

ГООЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! 1:0! КИРИЛ ДЕСПОДОВ! Най-сетне късметът се усмихна на "трикольорите" и селекцията на Илиан Илиев заслужено поведе с 1:0, пет минути преди почивката. България наложи отлична преса, при която вратарят Пийкок-Фаръл се огъна под напрежението и подаде към Алекс Колев. Нашият централен нападател направи така, че веднага да отправи премерен пас към непокрития Кирил Десподов, който на празна врата вкара, за да доведе до делириум над 13 000 наши сънародници на стадион "Христо Ботев".

30′

НОВА ГРЕДА! При споменатата ситуация 60 секунди по-рано, българите получиха шанс да изпълнят пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Капитанът ни Десподов се нагърби с изпълнението и то беше безупречно. За жалост обаче кълбото се отби само в дясната греда на големия късметлия тази вечер Бейли Пийкок-Фаръл.

Снимка 681755

29′

СПЕСТЕН ЧЕРВЕН КАРТОН! Главният съдия в мача - Тасос Сидоропулос, пожали Северна Ирландия в 29-ата минута, когато спести директен червен картон на Пади МакНеър. Юношата на Манчестър Юнайтед влезе грубо в краката на Радослав Кирилов, но за провинението си получи само официално предупреждение. Дори нямаше и съвет от ВАР ситуацията да бъде преразгледана, разочароващо...

27′

Шей Чаралс е първият футболист, който получава жълт картон в мача.

Снимка 681756

26′

Звездата на Северна Ирландия - Конър Брадли, който е резерва в Ливърпул, загатна за качествата си, след като изработи за себе си добра възможност да обстрелва българската врата. Въпреки отскочилата от тревата топка, Митов внимаваше и улови с лекота.

21′

Кирил Десподов пресече пас на опонента и пое смело с топка в крака в 21-ата минута. Капитанът завърши соловата си акция с шут, който обаче не намери целта.

19′
Снимка 681741

11′

Отговорът на българския тим бяха две добри включвания, по фланговете, които бяха дело на Нюрнбергер и Кирил Десподов. При тях крайният адресат беше Алекс Колев, но отбраната на съперника винаги беше крачка пред нападателя на Левски.

Снимка 681759

8′

През следващите няколко минути гостите от Острова леко изнесоха играта напред, но няколко центрирания и един далечен удар не притесниха по никакъв начин Димитър Митов и отбраната пред него.

3′

ГРЕДА ЗА БЪЛГАРИЯ! Селекцията на Илиан Илиев беше близо до бленуваното откриващо попадение още в третата минута. Кирил Десподов изпълни остро корнер на близка греда, който бе отигран от Георги Костадинов. Насочването му с глава предизвика реакцията на Бейли Пийкок-Фаръл, а това създаде и невероятно меле в малкото вратарско поле на Северна Ирландия. В карамбола Живко Атанасов пробва да насочи в мрежата, но някак си стражът на гостите отби с глава в собствената си странична греда. Там някъде се включи и Алекс Петков, но и това не промени липсата на малшанс, сполетяла "лъвовете" при това положение.

Снимка 681744

2′

Минутите преди началото на двубоя нямаше как да бъдат по-мотивиращи за момчетата на Илиан Илиев. Домакините се бяха постарали максимално за настроението на всички по трибуните, а трио "Сопрано" изпя на живо химните на двата национални отбора. Естествено, "Мила, родино" донесе и сълзи в очите на част от нашите футболисти, което беше достатъчно ясен знак, колко значим за тях е сблъсъкът със северноирландците.

1′

22. Станислав Иванов 21. Джош МакГенис

Националният отбор на България приема Северна Ирландия във втория си мач от Група 3 на Лига "C" на новия сезон в турнира Лига на нациите. Двубоят е от 19:00 часа на стадион "Христо Ботев" в Пловдив.

В четвъртък националите създадоха много положения за гол, но така и не успяха да реализират във вратата на Беларус (0:0) в първия си мач. Селекцията на Илиан Илиев може много да съжалява, че не успя да си тръгне с три точки и да стартира с успех. Северна Ирландия пък взе ранен аванс от два гола срещу Люксембург и успя да го опази до последния съдийски сигнал.

България е без загуба под ръководството на Илиан Илиев. Тимът ни върви във възходяща линия след пристигането на новия селекционер. Наставникът на Черно море прие този ангажимент в тежък за България момент, когато резултатите на представителния тим бяха разочароващи. Под негово ръководство България записа една победа и шест равенства, като националите останаха непобедени срещу силни съперници като Унгария, Сърбия, Румъния и Словения.

Всичко това дава надежда на феновете, че този път България има реални шансове да спечели групата си в Лига на нациите и да се изкачи в по-горна лига на турнира. Според някои футболни прогнози, "лъвовете" са сред фаворитите за първото място в тази група, която не изглежда чак толкова невъзможна за спечелване.

Балансът ни срещу островитяните е положителен, като тенденцията се запазва и през този век. Побеждавали сме ги в 5 случая, последният от които през 2021-а година под ръководството на Ясен Петров - 2:1 в световни квалификации. Единствените поражения от Северна Ирландия са от края на 70-те години в европейски квалификации с по 0:2.

Родните национали ще се радват и на сериозна подкрепа, тъй като ще играят пред почти пълни трибуни в търсене на първата си победа. До момента са продадени над 9000 билета за двубоя, като се очаква в деня на мача още привърженици да се сдобият с входни талони и поне 12 000 да подкрепят състава воден от Илиан Илиев. На мача днес ще присъстват и около 1000 фенове на гостите.

"По-различен стил има тимът на Северна Ирландия. Имахме време да запознаем футболистите. Този лагер е по-къс и възстановяването е само два дни. Направиха добър мач срещу Люксембург и победиха. Натрупаха самочувствие. След като не победихме, настроението не е от най-добрите ... Евентуална победа ще ни изкачи на първо място. Няма да е лесно, противникът играе директен футбол. От много време нямахме публика, която да ни подкрепя. Виждаме, че има интерес от хората", заяви Илиев на пресконференцията си в събота.

Националният селекционер със сигурност ще направи поне една промяна в състава и тя ще бъде принудителна заради червения картон на Филип Кръстев. На негово място от първата минута ще започне опитният Георги Костадинов. 33-годишният полузащитник отпадна от сметките на Илиев за мача с Беларус заради стомашен вирус, но вече е напълно възстановен и готов за битка. Със сигурност под рамката отново ще застане Димитър Митов. Четворката в отбрана пък няма да бъде пипана, но в предни позиции се очаква да има размествания и няма да е изненада, ако Георги Русев намери място сред титулярите в неделя вечер.

Селекционерът на Северна Ирландия: Ще бъде тежък мач, Илиан Илиев възроди България