Kриптовалутите не са достатъчно гъвкави, за да бъдат приети за широка употреба, и макар да са интересни, използването им до момента е ограничено. От друга страна цифровите варианти на съществуващите валути се радват на сериозна популярност.
Така се оказа, че египетският паунд, който далеч не е от най-комерсиалните и широко разпространени парични единици, може да служи за плащането на повече неща, отколкото виртуалните валути.
"Последната валута, за която пуснахме нашата услуга, беше египетският паунд. Оказа се, че той може да се използва за повече неща, отколкото някои от тези криптовалути", заяви Кристо Каарман, съосновател и изпълнителен директор на услугата за парични преводи TransferWise.
Въпреки това много хора от финансовия и технологичния сектор остават положително настроени към криптомонетите.
"Ще бъде изключително вълнуващо, ако светът реши, че всички ще ги използват, за да си купят жилища, коли и сандвичи", заяви Каарман в интервю за CNBC.
Криптовалутите въодушевиха инвеститорите и сектора на финансовите услуги, които повярваха в техния потенциал да бъдат използвани в световен мащаб.
Но проблемите с платформите за обмен на виртуалните валути, голямата нестабилност в стойността им и свързването им с престъпни дейности предизвикаха въпроси относно тяхната приложимост.
2017 година беше белязана от космически ръст на Bitcoin, който достигна близо 20 000 долара и накара целия свят да говори за него. Мнозина видяха в него революционно оръжие за финансова свобода, други го отхвърлиха и обявиха за балон.
В същото време блокчейн технологията, на която са базирани повечето подобни валути, се радва на все по-голяма популярност сред водещите световни банки и финансови институции.
Големи капиталови пазари вече търгуват с фючърси на Bitcoin, а някои централни банки разработват собствени криптовалути.