Заместник председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел говори за перспективите пред българското земеделие по време на кръгла маса в Сливен. Тя обясни мястото на България в настоящата Обща селскостопанска политика (ОСП) за периода 2014-2020 година .

В европейските институции оценката за българското земеделие е висока е, заяви евродепутатът в изказване в изказването си на форума "Конкурентоспособно и пазарноориентирано земеделие".

"Високата оценка за нашето земеделие е признание за свършена работа, за защитен национален интерес в рамките на общоевропейския, когато се договаряше Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г.", каза Габриел.

За мястото на България като фактор в европейското земеделие свидетелстват и добрите отношения както с предишния, така и с настоящия комисар по земеделие Фил Хоган, отчете евродепутатът.

Около 11 млн. земеделски стопанства осигуряват работа на около 22 млн. селскостопански работници в Европейския съюз. Те се удвоява до 44 милиона, ако се включат и създадените работни места в свързаните с аграрния други сектори, отбеляза Мария Габриел. Добавяйки, че всеки 1 милиард евро аграрен износ генерира 14 000 работни места.

Конкретно за България, по линия на ОСП до 2020 г. инвестициите в селското стопанство и селските райони на България ще бъдат около 7,4 милиарда евро, като приоритетите са работни места, устойчивост, модернизация, иновации и качество.

"Безспорният ни успех е извоюваното за настоящата ОСП увеличение на директните плащания. За периода 2014-2020 г., директните плащания са с над 2,5 милиарда евро повече в сравнение с предходния период 2007-2013 г.

Фермерите ще разполагат до 2020 г. с 5,1 милиарда евро за директни плащания, и то на фона на общото намаление от 3,2% на равнище ЕС", подчерта Мария Габриел.

Извън директните плащания, за периода 2014—2020 година за България се предвиждат около 2,3 милиарда евро за мерки, от които ще се възползват селските райони.

Обществена консултация за бъдещето на Общата селскостопанска политика, започната от ЕК, дава възможност на българските земеделци да посочат конкретни проблеми, с които се сблъскват. Те могат да направят предложения за опростяване на ОСП и намаляване на административната тежест, посочи още Мария Габриел.