Не чак толкова отдавна, на върха на кризата в еврозоната, фразата "гръцки дълг" обикаляше заглавията на вестници и новинарските бюлетини всеки ден - и бе в ума на всички инвеститори по месеци.
Днес притесненията са насочени към Brexit, но за гръцките граждани, които изстрадаха години на ограничения и международен позор, проблемът никога не е изчезвал, пише в свой коментар CNBC. Това важи и за армия европейски бюрократи и политици, които сега са нагърбени със задачата да затворят главата, в която бе овековечена най-плашещата част на съвременната финансова история на Европа.
След няколко седмици група от инспектори ще кацнат в Атина, където ще получат достъп до сметките на гръцкото правителство и ще дадат предложения за последен път. Ако екипът икономисти се върне доволен от свършената от Гърция работа, това на теория означава, че европейските лидери ще могат да създадат дългосрочен план за справяне със стотиците милиарди евро дълг на закъсалата държава.
Разплитането и преопаковането на държавния дълг на Гърция се оказа дълго и мъчително пътешествие за всички замесени. Но, освен ако не се случи нещо извънредно, 20 август ще е първият ден от почти десетилетие, в който гръцките лидери ще възстановят контрола върху харчовете. Другият вариант - продължаване на досегашната програма - ще се окаже тежък бич за Алексис Ципрас, който се подготвя за избори през 2019 година.
За да бъде избегнат този вариант, трябва да бъдат взети решения, които са далеч от прекия контрол на Ципрас. Гърците не само трябва да покажат, че са спазили редица ограничения, въведни от кредиторите, но е нужен и продължаващ прогрес в области като приватизация, реформи на енергийния сектор и други.
Освен това министрите на финансите от еврозоната трябва да постигнат съгласие как дългът на Гърция - към момента около 180% от БВП - може да бъде намален, изплащането му забавено или преизчислен по друг начин.
Международният валутен фонд (МВФ) доста шумно отказа да участва в последния спасителен рунд, който формално приключва през август, защото изчисления на институцията ясно показват, че сегашната програма за изплащане на дълговете не е устойчива - въпреки че Атина успя да се представи икономически по-добре от очакваното.
Липсата на МВФ представлява проблем за инвеститорите в Гърция - и за сегашните, и за бъдещите - тъй като участието на институцията повишава увереността, че плащанията могат и ще бъдат направени от държавата, която бе изправена пред фалит.
Миналата седмица от София комисар Пиер Московиси заяви, че ЕС вярва, че собствените ѝ модели са по-точни, но подчерта, че най-добрият начин МВФ да бъде върната в играта, е да се постигне съгласие по механизма за изплащане, предложен първо от неговия сънародник Брюно Ле Мар.
От своя страна министърът на финансите на Париж заяви, че се надява да спечели опонентите за своя план - механизъм, коригиран спрямо растежа, който автоматично ще свърже бъдещите плащания по дълга с икономически успех на Гърция: Атина ще плаща повече, ако БВП се разширява бързо и по-малко, ако се забави - процес, който твърди, че предлага на пазарните участници яснота и прозрачност.Срещу френския план са властите в страни като Германия, Холандия, Финландия и Австрия, които искат да запазят частичен политически контрол над плащанията на Гърция. Тоест размерът на плащанията да бъде обсъждан и в националните парламенти, вместо да бъде автоматично изчислен на база фактори като икономически растеж.
Официалната позиция на Берлин е, че такъв подход ще накара гърците да продължат със структурните реформи и мерките за намаляване на разходите, които помогнаха за превръщането на 15-те процента бюджетен дефицит през 2009 година в излишък.
Каквато и сделка да бъде сключена, Ле Мар не е сам в постоянното подчертаване на важността тези разговори да се проведат възможно най-скоро. Времето е малко за намиране на обща позиция и решение. Но крайното споразумение ще бъде гледано от много в Европа като пример затова как най-богатите държави на континента се отнасят към по-бедните - или наистина по-малко отговорните.