Професор Кирил Аладжов е специалист по физическа и лечебна подготовка с повече от 40 годишен стаж в областта на високото спортно майсторство. Автор на редица книги, в кариерата си той е ръководил национални състезатели на две Олимпиади, три световни и три европейски първенства. От 1980 работи с националните отбори по волейбол, баскетбол, футбол, хандбал, тенис на корт и фехтовка. С отбора по волейбол печели бронзовите медали от Световното първенство в Париж през 1986 и е на шесто място на Олимпиадата в Сеул през 1988. С женския тим по баскетбол е на шесто място на Европейското първенство в Перуджа през 1993. Със студентския женски тим по хандбал е шести на Световното студентско първенство през 1996.

Пред нашата медия професор Аладжов сподели своето мнение относно зачестилите контузии на най-добрия български тенисист - Григор Димитров. Както е известно, хасковлията бе принуден да прекрати преждевременно участието в последните три турнира от Големия шлем именно заради травми. 

Ето какво сподели той специално за ТОПСПОРТ:

"Относно неприятните контузии, които нашият най-добър тенисист Григор Димитров получава по време на официални състезания.

Във всеки един спорт има две основни направления:

Тренировъчен процес и състезателна дейност (участие в отговорни състезания). Тези две дейности са свързани и със задължително възстановяване, в различните му разновидности. Натоварването и възстановяването са два взаимосвързани процеси, между които трябва да се постигне необходимия баланс!

В ежедневния тренировъчния процес, според характера на натоварването, се отличават 5 (пет) основни видове тренировки

- С натоварващ характер - подготвителен сезон;

- С поддържащ характер - пред състезателен сезон;

- С тонизиращ характер - един ден преди участие в състезание;

- С възстановителен характер - непосредствено след състезание или по-тежки тренировки;

- С лечебно-възстановителен характер - при възстановяване след травма или оперативна намеса.

Една от важните причини за получаване на травми, при висококласни спортисти, е прекомерното участие в състезания. Такова участие, какъвто е случая с Григор Димитров, не дава възможност на организма да се възстанови пълноценно и е сериозна предпоставка за "възстановяване" на стари травми или проявяване на нови такива.

Като специалист по физическа и лечебна подготовка с повече от 40 годишен стаж в областта на високото спортно майсторство, считам, че имам основание, да посоча кои са грешките допускани от Григор Димитров и неговия треньорски и медицински щаб в подготовката и участие в състезания. Ще посоча само три важни и основни причини за получаване на травми.

През 2006-та година публикувах книгата си "Лечебно възстановителна тренировка", в която съм поместил една фигура, отразяваща причините за получаване на травми. От 12-те причини, посочени, в тази фигура, трябва да обърнем внимание на номерата 7, 8 и 9, които, в много от случаите са обективна предпоставка за получаване на травми, които пречат както за пълноценен тренировъчен процес, така и за участие в състезания, което неизбежно понижава спортната форма на спортиста. Може би върху това трябва да помисли треньорския щаб на нашия най-добър тенисист. Освен това Григор не е вече "първа младост", а това изисква тренировките да бъдат провеждани с по-специфичен характер!".

Контузиите - често срещан съперник за Григор Димитров в турнирите от Големия шлем

Контузиите - често срещан съперник за Григор Димитров в турнирите от Големия шлем

Българинът има общо осем отказвания заради травми в надпревари от Голямата четворка