Три от най-важните показатели за развитието на икономиката на България, както и за благосъстоянието на хората у нас, показват осезаемо увеличение през последните 9 години. Данни на Българската стопанска камара (БСК), сочат, че брутният вътрешен продукт (БВП) е отчел ръст от 46% за периода между 2007 и 2016 година. Той е нараснал от 63 464 милиона лева през 2007 година до 92 635 милиона лева през миналата.
От влизането на страната ни в Европейския съюз (ЕС) заплатите на българите са се увеличили двойно, сочат данните. Казано конкретно по оценката на експертите от БСК минималната работна заплата е насарнала с 91%. Размерът на средното трудово възнаграждение в страната пък е скочил повече от два пъти или със 121%.
От друга страна обаче успоредно с тези показатели се е увеличавал и делът на т.нар. сива икономика, като на година тя е отчитала среден ръст от 3,1 на сто. Като сума между 2008 и 2016 година несъбраните данъчни вземания са над 22,6 милиарда лева.
"В периода 2007-2016 година е налице 46-процентен ръст на БВП. Ръстът на данъчните приходи е 35% при положение, че наблюдаваме за същия период същественото нарастване на базови икономически параметри, които водят до увеличаване на прякото и косвено облагане на населението", обяснява изпълнителният председател на камарата Божидар Данев.
Докладът показва, че за последните 9 години се забелязва влошаване на структурата на приходите от налози в хазната, като най-голям спад има в дела на тези от данък добавена стойност (ДДС) и данък печалба (ДП).
"Като дял от БВП, процентното намаление на данъчните приходи за 2016 г. спрямо 2007 г. е най-съществено за приходите от ДДС - от 10,4% през 2007 г. на 9,2% през 2016 г., независимо от запазване на данъчната ставка и ръста на БВП с 46%. На второ място по процентно намаление на приходите са тези от данък печалба - от 2,9% през 2007 г. на 2,2% през 2016 г., при запазване на данъчната ставка от 10%", посочват от БСК. Има проблем и със събираемостта на акцизите, което е резултат от външни административни фактори.
От БСК са на мнение, че нарастването на обема сивата икономика е свързано преди всичко с неефективност на данъчно-осигурителна политика.
В борбата със сивата икономика от камарата предлагат въвеждане на нов стандарт за възстановяване на ДДС, на финансови норми за обслужване на здравно неосигурените лица, както промени в закона за Сметната палата, с които да се проверяват осигурителните плащания на държавни и общински структури.
Според експертите е важно да има изменения и в Закона за разплащания в брой, като се осигурят ПОС-терминали от всички първостепенни или второстепенни разпоредители с бюджетни средства. Предлага се и отмяна на механизма на минималния размер на осигурителният доход.