Какво ще се случи, ако бъдат разработени и изчерпани всички налични в момента златни находища на планетата? Намирането на източници за производството на благородния метал става все по-трудно. 

В недрата на земята все още има много злато, към което никой още не е пристъпил. Но то се намира на недостъпни за минните компании дълбочини. 

Поради това процесът на добив на злато стана по-скъп и трудоемък; според прогнозите нивото на производство ще намалява постоянно. 

Снимка 356307

Източник: iStock

Голяма част от съществуващото днес световно злато е добито преди 1848 година. След 1950 г. са произведени 125 000 тона злато, които представлява около две трети от общото количество на света. Всички източници, които дават лесен и сравнително евтин начин за набавяне на скъпоценния метал, вече са разработени. 

Златото не може да бъде създадено изкуствено, единственият начин да го получим е да го извлечем от земната кора. Но, за да добие злато в големи количества, компаниите трябва да инвестират все по-значителни средства за геоложки проучвания. 

Според анализаторът Юджийн Кинг от най-голямата американска инвестиционна банка Goldman Sachs разкритите златни находища могат да пресъхнат в рамките на 20 години. Ключовата дума тук е "разкритите". Златодобивните компании се подготвят за нова ера на научни изследвания на голяма дълбочина. Това включва големи разходи и по-ниски печалби. Ето защо в момента няма толкова много нови мини и нови разработки. 

Това злато, което не беше трудно да се получи, беше намерено и добито. Нова "златна треска", както в Калифорния през 1848-1855 г., не се очаква. Става все по-трудно да се намерят нови находища: необходимо е да се променят технологиите и остарялото оборудване. 

Проблемът е и че от откриването на находището до неговата експлоатация може да отнеме време от порядъка 20 години. Това се дължи главно на съобразяването и спазването на местните политики и закони. За да се премахнат тези пречки, са необходими глобални реформи. 

Минните компании се опитват да търсят нови находища, като използват съвременни технологии, но много от тях са принудени да ги спрат поради непоносими разходи. При този сценарий факторът за невъзобновяемост ще осигури скок в цената на златото. 

Снимка 283825

Източник: iStock

Иън Телфер, председател на Goldcorp. вярва, че сме стигнали до "златния връх": "Намерихме всичко, което може да се намери". Той очаква спад в производството на злато в бъдеще и превръщането на неговия добив във губеща дейност.

Телфер смята, че вероятно всички големи находища вече са разкрити и разработени. Той прогнозира увеличение на цените на златото до $1600 за унция до края на годината при текуща цена от около $1300. 

През 2015 г. Goldcorp. доби 3,4 милиона унции злато. През 2016 г. обемът намалява до 2,8 милиона, а през 2017 г. производството спада до 2,5 млн. унции. Другите минни компании изпитват подобен свиване в производството на злато. Това е проблем за цялата индустрия. 

Южна Африка, която е най-големият производител на злато, също преживява съкращаване на добива след 2015 година.

Виталий Несис, генерален директор на руската компания "Полиметал" смята че четвъртото тримесечие на 2017 г. е върхът при добива на злато. Той очаква, че до 2022 г. доставките ще паднат с 20%. Мнозина споделят това мнение.

Снимка 344149

Източник: Gem Diamonds

Необходими са съвременни иновативни методи за търсене на находища. Следвайки примера на нефтената и газова промишленост, Goldcorp., използва технологията на IBM Watson, за да анализира данните и да подобрите ефективността на проучванията. Но използването на алгоритъма на Watson струва около 10 млн. долара. 

В бранша се надяват, че новите технологии ще донесат съответните резултати. Но и те не са в крак с продължаващото търсене на злато. През последните 18 години минните компании са инвестирали 54,3 милиарда долара в геоложки проучвания. Открити са само 41 находища, произвели само 215,5 милиона унции. Търсенето на злато, междувременно, нараства с тревожно темпо. 

Независимо от това, проучването продължава: "Newmont Mining of Colorado инвестира 1,3 млрд. долара за развитие на проекти. Златните находища в северната част на Австралия са изчерпани, така че компаниите работят на нови дълбочини, използвайки най-новите скъпи технологии. Сондажите са на рекордна дълбочина от 3 километра. 

Златото в австралийската мина Гуалия се извлича от десеткилометрова дълбочина. Това са безпрецедентни нива, но златодобивните компании ще трябва да копаят все по-дълбоко. Златните мини в Южна Африка достигнаха 5 000 метра. 

Компаниите вярват, че цената на златото ще се покачи, което ще направи експлоатацията на новите находища по-изгодна. Но първо ще трябва да се инвестира в нови технологии за производството на скъпоценния метал.