Повече от месец след последната си победа в efbet Лига, ФК ЦСКА 1948 отново имаше поводи за радост в родния ни шампионат. "Червените" временно тушираха напрежението в своите редици, след като надвиха като гости Ботев (Враца) с 2:1. Селекцията на Николай Панайотов обаче трябваше да се потруди доста за трите точки.

Началото определено беше за домакините, които поведоха след гол от дузпа на Браян Переа. До паузата 11-метров наказателен удар съдията Драганов даде и за ФК ЦСКА 1948, който беше реализиран от Чочев. След почивката гостите доминираха тотално като веднъж попадение на Чочев беше отменено заради фаул в атака на Елитон, а Педриньо на два пъти удари горната греда. Така драматичният развой на събитията се случи в 92-ата минута, когато Ивайло Чочев се превърна в герой, превръщайки в победен гол едно чудесно центриране на Вутов.

Снимка 635972

Източник: startphoto.bg

С победата столичани се изкачиха на шеста позиция във временното класиране, докато Ботев (Враца) е под №11.

Определено отборът на ФК ЦСКА 1948 изглеждаше този, който е пределно мотивиран за спечелването на трите точки. Още с първия съдийски сигнал възпитаниците на Николай Панайотов се впуснаха в атака, а Педриньо реши да пробва нестандартен удар от въздуха, който обаче не затрудни по никакъв начин стража на домакините.

Ботев (Враца) - ФК ЦСКА 1948 1:2 (Развой на срещата по минути)

Чочев беше големият герой

Ботев (Враца) можеше да съкруши своя опонент още с първата си сериозна атака в мача. Марко Мажуга направи хубав пробив по фланга, след което пусна за Даниел Генов. Капитанът стреля технично от границата на наказателното поле, но Даниел Наумов се намеси фундаментално и отърва "червените" от гола.

Снимка 635998

Селекцията на Христо Янев не спираше да тормози тромавата отбрана на ФК ЦСКА 1948. В 10-ата минута Спас Георгиев се измъкна отдясно, след което отправи отлично центриране около дузпата за Браян Переа. Колумбиецът изпревари двойката централни бранители на столичани Петров-Елитон, но в сюблимния миг се размина с нанасянето на може би голов изстрел.

С оглед случващото се на терена, Ботев (Враца) заслужено поведе в резултата с настъпването на 17-ата минута. 180 секунди преди това Браян Переа беше съборен в наказателното поле от изблъскалия го в гръб Емил Ценов. Реферът Драго Драганов се нуждаеше от помощта на ВАР-асистентите си, които го увериха, че нарушение във въпросната ситуация има и дузпата трябва да бъде дадена. С отговорната задача се нагърби Браян Переа, който сложи край на головата си суша с отлично изпълнение.

Бронзовият медалист от сезон 2022/23 на efbet Лига можеше да отговори подобаващо на предизвикателството в 23-ата минута. По стара традиция, Елитон се включи при корнер за своя тим и отново се измъкна достатъчно добре, че да отправи изстрел с глава. Точността му липсваше, а опит за добавка се провали и нигериецът Руни Ева.

Снимка 635997

Инкасираното попадение ядоса звездната селекция на гостите, които след това пропиляха още една добра ситуация чрез Ивайло Чочев, който стреля над горната греда. Така се стигна до 36-ата минута, когато ФК ЦСКА 1948 също получи правото да изпълни дузпа. В този случай ВАР показа на Драганов, че Браян Мендоса непозволено си е помогнал с ръка при центриране в полето на Ботев (Враца). Зад топката застана Чочев, който прати Бариос в обратния ъгъл за 1:1!

ФК ЦСКА 1948 стартира обещаващо втората част, като Ивайло Чочев изработи добро положение за колегата си Педриньо. Бразилецът обаче разочарова с решаващия си изстрел с глава, който дори не намери очертанията на "зелените".

Снимка 635996

"Червените" мислеха, че са постигнали обрат в 61-ата минута, когато Ивайло Чочев се разписа. Тогава Елитон свали към българския национал след центриране на корнер, а халфът с №18 се разписа отблизо. Проблемът обаче дойде от автора на асистенцията, който според съдията Драганов бе направил нарушение в атака и по този начин врачани се измъкнаха невредими от деликатната ситуация.

Бразилецът Педриньо отново се възползва от пролуката в центъра на врачанската отбрана и в 68-ата минута отигра центриране на Гурища с глава, ала пак акуратността му изневери.

ФК ЦСКА 1948 стигна и до греда в стремежите си за отбелязване на втори гол. Това се случи в 70-ата минута, когато най-активният Педриньо този път стреля с десния си крак, но само за да види как нацелва напречния стълб над Бариос.

Снимка 635994

Късметът тотално бе обърнал гръб на гостите от София, които в рамките на 30 секунди пропиляха две големи положения за гол. При първото от тях Георги Русев стреля право в ръцете на Бариос, а почти веднага след него Педриньо за втори път удари горната греда.

Каръкът тотално бе обхванал редиците на "червените", а в 83-ата минута те не реализираха при нова страхотна ситуация. Тогава Георги Русев отклони технично с пета центриране на свой колега, а след това кълбото рикошира и в тялото на сюрпризирания Кунде. И когато автоголът се "печеше", Бариос демонстрира чудодеен рефлекс и за пореден път спаси своите.

Снимка 635976

Понякога футболът е логична игра и ФК ЦСКА 1948 изстрада трите си точки с гол в добавеното време. Отбраната на Ботев (Враца) капитулира при центриране на далечната греда на Вутов, което намери непокрития Ивайло Чочев, а той с глава прати в мрежата на Бариос за така желаното 1:2. Любопитен момент можеше да дойде секунди по-рано, когато Умарбаев влезе остро в краката на Переа и едно ВАР решение, можеше да промени хода на събитията. Такова обаче нямаше.

В следващия кръг Ботев (Враца) гостува на новаците от Крумовград. ФК ЦСКА 1948 приема у дома Ботев (Пловдив).