България триумфира в Европейската Златна лига! На финала момичетата на Иван Петков сразиха Хърватия с 3:1 (22:25, 25:22, 25:17 , 25:20) в русенската зала "ОЗК Арена", предаде БФ Волейбол. Това е втори трофей за страната ни от надпреварата.

"Лъвиците" за първи път загубиха гейм в тазгодишния турнир. Предишните златни медали на България в състезанието датират от 2018 година. С успеха сега нашите ще участват на Чалъндж турнира догодина, който ще даде възможност за връщане във Волейболната лига на нациите.

Първият гейм беше изключително абсурден. Хърватките стартира уверено и резултатът се движеше точка за точка до... 3:3. След това България взе нещата в ръцете си и започна да мачка съперника. Резултатът набъбна до 9:6, увеличи се до 14:8, за да се стигне и до най-голямата разлика при 17:8. По нищо не личеше, че обратът е възможен. Но когато направихме 20-ата си точка, последва отпускане. Хърватия изравни при 22:22. А при 22:23 нашите не успяха да изравнят след видеочелъндж. Това се оказа и фатален удар по психиката на отбора и България за първи път загуби гейм в тазгодишното издание на турнира.

Посланикът на европейския волейбол Красен Кралев проведе работна среща с президента на CEV Александър Боричич

На нея присъства и Любо Ганев

Втората част започна с превъзходство на нашите. Разликата бързо започна да се покачва, стигайки до 12:5. Отлична серия от сервиз направи капитанът Елица Василева. Като че ли отново настана отпускане и Хърватия започна да стопява резултата. И обратът изведнъж стана не само факт, но придоби кошмарен вид при 14:17 след седем поредни точки на гостенките в Русе. Дойде време и момичетата на Иван Петков да покажат, че са способни на обрати. Нашите "натиснаха педалите" и резултатът стана 20:18. Въпреки че допуснаха изравняване при 20:20 българките добиха увереност, че са по-класният състав на терена и повече не се пропукаха. Макар и излишно драматично изравняването дойде при 25:22.

Явно за да се затвърдят като майсторки на обратите, нашите дадоха преднина на Хърватия в третия сет. Съперникът поведе с 3:1, за да последват без безответни български точки и 6:3. Настанаха равностойни минути, в които разликата се запазваше. На нашите като че ли им писна играта "точка за точка" и отново увеличиха оборотите и поведоха с 21:13. Грешките от първия гейм изглеждаха безвъзвратно забравени и третата част завърши 25:17.

С наближаването на края на финала двата отбора започнаха "да опипват почвата" и да не рискуват. Това доведе до размяна на точки на старта на четвъртия гейм, като до 6:6 никой не взимаше аванс. Първият пробив на статуквото беше наш при 8:6, но изравняването бързо дойде - 8:8. След изключително завързани разигравания България започна щурма към трофея. Четири поредни точки доведоха до 13:9. Разликата продължи да расте до 16:10 с блокади на Елица Василева и Нася Димитрова. В този момент Хърватия вдигна глава с четири поредни точки, опитвайки да остане във финала. Гергана Димитрова с мощен диагонален удар спря серията - 17:14. В инфарктните минути либерото Жана Тодорова също беше като стена за хърватските атаки. Играта на нерви обаче не беше свършила. Хърватия отвърна на удара с 2 поредни точки, но същото веднага стори и България, повеждайки отчайващо с 22:17. Златните медали дойдоха при резултат 25:20. Мисията беше изпълнена, сега наред за "лъвиците" е Европейското първенство.

Реализатор за България бе Емилия Димитрова с 19 точки, Елица Василева добави 15 за успеха.