Миналогодишният финалист Каспер Рууд (Норвегия) отпадна във втория кръг на Откритото първенство на САЩ.

Поставеният под номер 5 Рууд загуби от 26-годишния китаец Чжъчжън Чжан с 4:6, 7:5, 2:6, 6:0, 2:6 след 3:21 часа игра.

67-ият в световната ранглиста Чжан, който през тази седмица записа първи успех в основната схема на "Флашинг Медоус", пласира 18 аса и преодоля загубения четвърти сет на нула, като реализира ранен пробив в петия, след което доминираше до края, за да стигне до най-значимата победа в кариерата си и да стане първия китаец с триумф над тенисист от топ 5 в класацията на АТП.

Григор Димитров напред на US Open след изоставане с 0:2 сета и три спасени мачбола

Първата ни ракета постигна обрат от 0:2 сета за първи път в кариерата си

Азиатецът също така изравни най-доброто си класиране в турнирите от Големия шлем, а следващият му съперник ще бъде Ринки Хиджиката (Австралия), който надделя над Мартон Фучович (Унгария) с 6:1, 6:2, 6:1.

Домакините също имаха поводи за радост, след като Тейлър Фриц, Франсис Тиафо, Бен Шелтън и Томи Пол преодоляха втория кръг на надпреварата.

Поставеният под номер 9 Фриц се справи без особени затруднения с перуанеца Хуан Пабло Варияс с 6:1, 6:2, 6:2 за 101 минути и изравни най-доброто си представяне на "Флашинг Медоус". Той ще се опита да стигне за първи път до осминафиналите в Ню Йорк, а негов съперник ще бъде 17-годишният дебютант в турнирите от Големия шлем Якуб Меншик (Чехия), който елиминира квалификанта Титуан Дроге (Франция) с 3:6, 6:2, 7:6(1), 6:3.

Миналогодишният полуфиналист и десети в схемата Тиафо също се представи впечатляващо и спечели с 6:3, 6:1, 6:4 срещу австриеца Себастиан Офнер само за 92 минути. Американецът очаква в третия кръг 35-годишния левичар Адриан Манарино (Франция), номер 22 в схемата, който отстрани унгареца Фабиан Марожан с 3:6, 6:3, 6:4, 6:1.

14-ият поставен Пол за втора поредна година достигна до третия кръг след обрат срещу руснака Роман Сафиулин с 3:6, 2:6, 6:2, 6:4, 6:3. Американецът чака в третия кръг 21-ия в схемата Алехандро Давидович Фокина (Испания), който се справи с Хуан Мануел Черондоло (Аржентина) с 6:1, 6:4, 6:3.

Шелтън пък елиминира шампиона от 2020 година Доминик Тийм (Австрия), който се отказа заради проблем със стомаха при 6:7(1), 0:1. Така представителят на домакините ще срещне в третия кръг руснака Аслан Карацев, който се наложи над испанеца Роберто Карбайес Баена с 6:2, 4:6, 6:3, 7:6(4).