Сривът на петролния пазар през 2014 – 2015 година може да предизвика вълна от реформи в някои от държавите износителки, а това от своя страна да доведе до процеси на демократизация. Това посочват от анализаторската компания Renaissance Capital в свой анализ, цитиран от CNBC.
Експертите дават като пример поевтиняването на черното злато през 1985 година, като посочват, че то е довело до сериозни промени между 1988 и 1990 година в редица страни износителки, като Мексико, Иран, Алжир и бившия Съветски съюз.
“Чудим се дали спадът на цената на петрола през 2014 – 2015 година може да предизвика подобни процеси на демократизация в Русия, Иран и Венецуела през 2018 – 2020 година”, коментира главният икономист в Renaissance Capital Чарлс Робенсън.
Според него все пак вероятността това да се случи е малка. Въпреки това инвеститорите трябва да бъдат подготвени и за подобен сценарий.
По думите на Робенсън настоящите политически системи в Русия и Венецуела са комбинация от автократични и демократични елементи. Иран от своя страна се характеризира с автократична форма на управление, въпреки че в страната се провеждат президентски и парламентарни избори.
Според експерта по скалата от минус 10 (диктатура) до плюс 10 (демокрация), Русия и Венецуела са на ниво плюс 4, а Иран – на минус 7.