Националният отбор на България до 17 години победи връстниците си от Румъния с 2:0 в контролен мач, игран в Букрещ. Головете за младите лъвове вкараха Борислав Цонев и Милчо Ангелов. Мачът бе изгледан на живо от Щефан Бьогер, треньор на един от съперниците на лъвовете в елитния квалификационен кръг за Евро 2012 - Германия.

Селекционерът Александър Димитров направи три промени в сравнение с приятелския мач с Албания, който беше загубен с 0:2. В центъра на защитата вместо Любомир Илиев започна Пламен Гълъбов, завърналият се капитан Никола Колев стартира на позицията на Михаел Орачев, а Георги Минчев остана на резервната скамейка, като вместо него в игра се появи левият халф Борислав Цонев.

България откри резултата в 20-та минута, когато Радослав Цонев изведе своя брат-близнак Борислав сам срещу вратаря и с удар под плонжа на стража фланговият футболист ознаменува с гол завръщането си в състава.

Интригата в мача бе унищожена в 65-та минута. Тогава Петър Чобанов отклони с глава центриране в наказателното поле и Милчо Ангелов от воле прати топката в долния десен ъгъл. Лъвовете контролираха целия мач и можеха да спечелят по-убедително. Дебют за отбора до 17 години направи нападателят на Левски Антонио Вутов, който в 49-та минута смени Стивън Петков.

На лъвовете предстои още една контрола с румънците в Букурещ - на девети март. След това те се прибират в България и от 12-ти март ще бъдат събрани на лагер в София. На 18-ти март отборът пътува за Бремен, където предстоят мачовете от елитния квалификационен кръг за Евро 2012 срещу Германия, Португалия и Турция.

„Доволен съм, превъзхождахме съперника напълно през целия мач. Тази победа обаче няма да ни отклони от пътя, който следваме. Имаме си начертан план. Всички в отбора тренират добре и имат страхотни качества. Хареса ми и включването на Антонио Вутов, чисто физически отстъпва леко на по-големите от него, но съм сигурен, че след две-три години това момче ще е от супер класа. Започнахме срещата с двама в атака, но след почивката замених Дрянов с Михаел Орачев и преминахме към 4-1-4-1, защото ми се иска в тима да има вариативност и да сме готови да променяме постройката си в движение. Всички, които не играха днес, ще бъдат на терена в четвъртък", обобщи случилото се в Букурещ Александър Димитров.

„Имате много добър отбор. Смятам, че нашата група в елитния кръг е най-трудна и равностойна", каза пък селекционерът на Германия (U17) Щефан Бьогер, който още на почивката използва възможността да размени няколко думи с Александър Димитров.

Румъния (U17) - България (U17) 0:2

0:1 Борислав Цонев (20)

0:2 Милчо Ангелов (65)

Букурещ, Спортен комплекс „Буфтя"

Съдия: Йонуц Коза (Рум).

Асистенти: Василе Маринеску (Рум) и Богдан Георге(Рум).

Четвърти съдия: Мариус Раду Виктор (Рум).

Съставът на България:

1. Георги Китанов - 2. Денислав Мицаков, 5. Петър Чобанов, 15. Пламен Гълъбов (80 - 3. Любомир Илиев), 4. Мики Орачев (73 - 13. Алеко Алеков) - 14. Радослав Цонев (63 - 11. Александър Василев), 7. Стивън Петков(49 - Антонио Вутов), 8. Никола Колев - капитан, 18. Борислав Цонев - 10. Станислав Дрянов (56 - 6. Михаел Орачев), 17. Милчо Ангелов (70 - 16. Кирил Десподов)

Селекционер: Александър Димитров