България спечели домакинството си на Беларус, в мач от 4-ия кръг на надпреварата в Група "А" на световните квалификации.

Битката на стадион "Васил Левски" завърши с успех с минималното 1:0 за "лъвовете" на Петър Хубчев.

В герой за състава ни се превърна Ивелин Попов, реализирал единствени гол в мача след 10 минути игра.

При малко повече успеваемост в предни позиции националите ни можеха да се поздравят и с по-изразителен успех.

Хубчев поднесе изненада на "колегата" си в щаба на гостите, след като започна със Спас Делев в предни позиции.

На първо време Делев изпитваше сериозни затруднения с преодоляването на снажните бранители пред себе си, но в последствие успя да ги измори и работата му стана с една идея по-лесна.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на Националния стадион "Васил Левски":

ГЛЕДАЙ ТУК: България - Беларус 1:0, Попето герой за "лъвовете"! (ВИДЕО)

Стоянов титуляр

Двата отбора са с нищожни шансове да се класират на шампионата на планетата в Русия през 2018 г., защото в групата са още Франция, Швеция и Холандия, които са големите фаворити.

Именно заради това този мач изглеждаше като директна битка за 4-то място, което ще ни постави в по-горна урна при следващия жребий за мащабен форум.

Това бе и официален дебют на новия селекционер Петър Хубчев пред родна публика, след като предните му две срещи бяха гостувания - 1:4 от французите и 0:3 от шведите.

Освен това спецът за първи път сам избра на кои футболисти да разчита, тъй като за визите в Париж и Стокхолм повиквателните бяха изпратени от предшественика му Ивайло Петев.

В състава на Беларус имаше седем играчи от кошмара на Левски и Литекс - БАТЕ (Борисов), като сред тях бе и бившият халф на Арсенал и Барселона - Александър Хлеб.

Днешният ни съперник показа, че се намира в добра форма, след като по-рано в квалификациите измъкна 0:0 от Франция в Минск, а преди няколко дни победи с 1:0 като гост Гърция в контрола.

Бившата съветска република в последно време демонстрира, че не се страхува да играе като гост и може да се похвали с победи над Словакия, Ирландия и Норвегия.

В София обаче Беларус има вече пет загуби от пет мача, като за последно (преди мача днес) двата отбора играха на "Васил Левски" в проверка през 2014 г., когато "лъвовете" се наложиха с 2:1 с голове на Георги Миланов, който и сега бе в състава ни, и на Владимир Гаджев.

Именно Миланов трябваше да бъде принудително заменен днес, през второто полувреме, след като получи удар в областта на гърдите. В последствие се оказа, че състоянието му е нормално и сериозна контузия, на първо време, не е налична.

С дебют за националния отбор пък вече могат да се похвалят Радослав Кирилов и Преслав Йорданов, които получиха шанс за изява от селекционера Хубчев.

Иначе голът на Ивелин Попов дойде в 10-ата минута. Той стана факт след рейд на Делев и прострелно центриране към набралия скорост Попов, който заби кълбото в мрежата със силен удар с глава.

Преди почивката Попето можеше да удвои предимството на тима ни, но пропусна да се разпише от изгодна позиция.

На два пъти през първото и веднъж през второто полувреме и на Владислав Стоянов се наложи да покаже какво умее, но изявите му бяха безупречни.

Дебютантът Кирилов можеше да се отблагодари на Хубчев с попадение през вторите 45 минути, но негов шут премина на сантиметри от целта.

Така или иначе резултатът се запази и България вече разполага с актив от 6 точки в Група "А" на квалификациите за Мондиал 2018.

Беларус остава с едва два пункта срещу името си в класирането.