Вчера България U21 и Русия U21 завършиха 0:0 на стадион "Славия" в столичния квартал "Овча купел". Квалификацията бе втора в цикъла за ЕВРО 2021, като в първия кръг младите "лъвове" разбиха Естония навън с 4:0. Руснаците бяха дошли в София със самочувствието на твърд фаворит. В състава личат четирима титуляри на ЦСКА (Москва), които след седмица ще видим отново в Разград срещу Лудогорец, трима състезатели на Спартак (Москва) и играчи от други клубове в руската Премиер лига.
Резултатът залъгва, защото двата тима показаха приятна за окото игра, редувайки интересни ситуации пред двете врати. Гостите започнаха с много голямо самочувствие и пропуснаха няколко страхотни шанса през първото полувреме. Бърз и атакуващ футбол, комбинации с едно докосване и липса на късмет. Нашите бяха пресирани дълбоко и изнасяха с дълги топки. И все пак най-чистото положение се откри пред Тонислав Йорданов. Голмайсторът на Литекс не успя да преодолее очи в очи Александър Максименко.
Източник: LAP.bg
България стъпи на краката си и през втората част повече заслужаваше да отбележи. Младежите се понравиха с играта си и заслужават внимание - поне колкото "батковците си" от представителния тим, който записа поредна загуба - 1:3 от Ирландия, същата вечер. В самия край на квалификацията гостите от Русия останаха с 10 души и можем да съжаляваме, че не се поздравихме с победа.
СЪСТАВЪТ:
Даниел Наумов. Стражът е несменяем на вратата на ЦСКА 1948 - водачът в класирането на Втора лига.
Иван Турицов и Митко Митков. Крайните ни защитници са съотборници в ЦСКА. Турицов е твърд титуляр при "червените", а Митков вече отбеляза дебютен гол и бе основният жокер на Люпко Петрович в Украйна срещу Зоря (Луханск)... въпреки че преди дни навърши 19 години. Предпочита да играе като крило.
Алекс Петков и Петко Христов. Централните ни защитници играят в чужбина. Не са в елитните лиги на Шотландия и Италия, но трупат ценен опит и са титуляри съответно в Клайд и Бишелие. Бяха на нужното ниво вчера и неутрализираха страховития нападател на гостите - Фьодор Чалов, за когото скоро бяха искани 20 милиона евро.
Източник: LAP.bg
Станислав Иванов и Илия Юруков. Двамата си партнират отлично и в Левски, където им се дава шанс. За разлика от предишни набори, родените след 1998 година играят редовно в клубовете си. Иванов може да бъде мотивиран допълнително от дебютния си гол в Мач №1 на България.
Мартин Минчев и Лъчезар Котев. Халфовете на младежката ни гарнитура са едни от големите открития през последните месеци. Минчев вече дори записа минути за представителния ни тим, а в Черно море е със статут на звезда. Котев играе много силно с фланелката на Витоша.
Тонислав Йорданов и Калоян Кръстев. Централният нападател на Литекс реализира хеттрик при победата на България U21 в Естония. "Деветката" вече наниза 5 гола този сезон във Втора лига. Кръстев пък е "златната" резерва на Славия. Донесе ценни два успеха - над Витоша (3:2) и Етър (2:1) това лято.
Източник: LAP.bg
КАКВО СЕ ПРОМЕНИ?
В този си вид младежкият национален отбор на България може да гони класиране за Европейското. Момчетата са титуляри в клубните си отбори. В последно време играят все по-важна роля в тях, а игровата практика носи и самочувствие.
Източник: LAP.bg
Сред стартовите 11 не попаднаха: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Стефан Гаврилов, Валентин Антов, Здравко Димитров, Доминик Янков, Ивайло Найденов, Кристиан Добрев и Джошкун Михайлов. Всеки един може да претендира за титулярно място, което доказва голямата конкуренция в младежкия представителен тим. И поставя трудна задача на селекционера Александър Димитров.
Дори да не се класираме за младежкото Европейско първенство - няма да е трагедия. Важното е да виждаме желание, отборна игра и тактическа дисциплина. До момента това е налице и можем да бъдем поне малко оптимисти за бъдещето на националния ни отбор по футбол. В момента той изживява един от най-тежките си периоди, но кадърната нова вълна има шанс да внесе промяна.
sponge_bog
на 12.09.2019 в 00:31:03 #9Ще я видим и тая светлина... де не е като уембленското сияние
Zolyo
на 11.09.2019 в 23:18:34 #8Поздравления за К5. Много добре написан и подкрепен. Тези младежи сега са надеждата на футбола ни. Четох че към края на мача с Русия сме имали 2-3 положения, т.е. могли сме даже да бием. Относно индивидуалните качества спрямо колективните: в България, а и на Балканите, винаги индивидуалните качества надделяват. Единственото изключение е Евро Титлата на Гърция, но треньора бе немец. Повечето звезди са индивидуалисти - Роналдо (португалеца и бразилеца), Марадона, Роналдиньо, даже нашият Бербатов. Нашите трудно ще заиграят колективно. Но ако се работи правилно с тях, ще има много добри резултати. Но при това ръководство на БФС няма как да стане. Щом шефът играе кючек и употребява алкохол, значи и на младите е позволено. Щом синът на шефът, футболист, ходи по чалготеки и с чалгарки и манекени, значи е позволено. Тогава как да играеш футбол?
Akademik
на 11.09.2019 в 22:14:19 #7да де,ама после идват роднините на местата на кадърните и всичко се върти щото некадърните роднини не свършват
УмеренЦСКА
на 11.09.2019 в 20:49:30 #6Мнение номер 5 е интересно, поздрави за автора! Вярно е, според мен, че нашите млади таланти разчитат на своите индивидуални прояви, с които да впечатлят (най-вече чуждестранните агенти). Цяла "плеяда" български млади таланти се провалиха в чужбина по тази причина през последните години. И никой не им е виновен, че нямат ни физическа подготовка ни навици за колективна игра. У нас лесно се "светва" с някой друг гол вкаран в нашенското първенство, с някое друго финтче или успешно изпълнено статично положение, ама в чужбина се искат други умения, които нашенските "млади таланти" не само, че ги нямат, но и нямат и представа, че трябва да ги имат или поне да се напънат да ги усвоят. Именно колективната игра, за която много правилно е написал колегата.
g3_ev2
на 11.09.2019 в 19:46:29 #5Младите футболисти са твърде кратко в отбор като младежкия до 21 год., до 20 год., юноши до 19, 17 и т.н. години. Смисъла на съществуването на такива отбори и състезанията между тях е да изтъкне националните школи, които създават млади футболисти, способни бързо да адаптират ансамблово към нов отбор. Това е важна черта на съвременния футболист - бърза адаптация към нов отбор и нови условия за игра, треноровка, възстановяване и т.н. В този смисъл в мача с Русия се видя, че нашите младежи до 21 год. играят по-зле в ансамблов аспект от връстниците си от Русия и само съвкупността от индивидуални качества създаде условията за равностойност. Т.е, налице е едно индивидуално не лошо поколение, но то не дава достатъчно добри сигнали за основното на тази възраст - многоплановото изграждане, даващо възможност за бързо вписване в нов начин на игра. Това намеква, че отново няма да модат да отидат да играят в силни първенства, а оттам перливането им в мъжкия национален отбор няма да подобри съществено качеството му. Имам чувството, че наите треньори в ранните години на подготовката на футболистите им не са наясно или не са почувствали тази най-важна задача в изграждането на млад футболист, диктуваща как да се провежда ежедневната подготовка. Робува се на стари стереотипи, просто някои момчета са по-надарени и вкарват сила в конкретния отбор, но дотам. Дано да съм лош пророк!
УмеренЦСКА
на 11.09.2019 в 19:23:16 #4...Младежите наистина се нуждаят от поощрение, но не прекалено!
УмеренЦСКА
на 11.09.2019 в 19:21:19 #3Престижно равенство срещу фаворита на собствен терен! Вярно е, така сме отвикнали от такива "престижи", че можем да се зарадваме... От много години, че и десетилетия вече, следим проявите на младежките национали. Все се надяваме от тия младежи да излезе нещо по-съществено в представителните клубни отбори и в представителния национален. За съжаление- нито един пример за подражание! Колко младежки национали даваха надежди... ...Младежите,
Zolyo
на 11.09.2019 в 19:15:13 #2Този отбор вдъхва надежда. Вероятно ще се класират на ЕП. Ако не се лъжа, те преди се класираха на ЕП за юноши. Един ден повечето от тези момчета ще са в мъжкият Национален, воглаве с треньора си.
staroto
на 11.09.2019 в 18:08:52 #1Да ги пуснат да играят в лигата под някакво име. Ще се обиграват и ще тренират всеки ден, не само по лагери. Могат да им вземат кондиционен и пр. от чужбина.