Гост в актуално студио "Дерби" вчера бе доцент Михаил Мадански, който говори за организацията в детско юношеския футбол.

"Твърдя, че младите български футболисти като техника съвсем не отстъпват на своите западни връстници. Имаме надеждни юноши, които идват отдолу. Както и нашите треньори също не са лоши. Просто при нас куца организацията.

Преди време дойде един холандски специалист, с който доста общувахме. Щяхме да приложим техния модел на тренировки 8 на 8 на игрището. Попитахме го, а къде ще тренират останалите 10 футболисти, при положение, че групата е 26, а той отговори - на съседния терен.

И стана проблем, защото у нас понятието "съседен терен" не съществува. На базата на ЦСКА на "Червено знаме" тренират понякога по 120 деца на едно място. Разбирате ли за какво става дума? Ще кажете, че имаме подходяща база на Панчарево.

В един момент Адалберт Зафиров трябваше да си носи от къщи юрган и възглавница. Кажете ми колко отбора при подсрастващите имат пулсомери или апарати, на които да се види каква е дехидратацията на даден футболист.

На Запад се следи два часа преди тренировки какво ядат юношите, а какво остава за мъжете. Една от причините да припадне Костадин Стоянов на тренировка е, че сутринта е закусвал баничка с боза. Най-противопоказно е да се поемат мазнини преди тренировка.

В Милан знаете ли защо Малдини и Костакурта играха до пределна футболна възраст. Защото имат перфектна системата за следене на хранителния режим на всеки играч. В Милан имат 20 медицински сестри, които изследват всеки ден най-щателно всеки футболист.

Ако имах възможност, щях да забраня на журналистите първия въпрос след мач да бъде ощети ли ви съдията. Защото аз лично по време на мач съм искал да удуша даден арбитър. И когато съм още под афект след мач мога да наговоря куп глупости. При прословутата ръка на Анри имаше всякакви атаки. Най-малки бяха към съдията", заяви Мадански.