Националният отбор на България завърши без победа навън квалификациите за Мондиал 2018, след като "лъвовете" на Петър Хубчев се спънаха в непретенциозната селекция на Люксембург и стигнаха само до равенство 1:1.

Нещо повече - през по-голямат част от двубоя резултатът беше в полза на домакините, а обективността изисква да отчетем, че българите играха на прилично ниво едва в последните 20-25 минути. С други думи - резилът можеше и да е още по-голям.

Люксембург - България, 1:1!

Ще победи ли най-накрая отборът на Хубчев като гост

Началото за "трикольорите", подобно на това срещу Франция, бе под всякаква критика, тъй като играчите на Петър Хубчев допуснаха гол, казано на футболен жаргон, още "от съблекалнята".

Бяха изтекли малко повече от 2 минута, когато домакините ликуваха!

Бившият нападател на ЦСКА - Аурелиен Йоаким, бе намерен в наказателното поле, капитанът свали топката с глава към дъгата на наказателното поле, където Оливие Тил с безкомпромисен удар простреля Пламен Илиев - 1:0!

Последваха минути, в които българите се настаниха в половината на съперника, но натискът на "трикольорите" бе по-скоро хаотичен. Причината - Ивелин Попов и останалите му колеги не знаеха какво да правят с топката пред и в наказателното поле.

Снимка 317116

След 30-ата минута домакините от Люксембург обаче изнесоха играта в средата на терена, а се стигна дотам Пламен Илиев да предотвратява нов сигурен гол!

Това стана в края на първото полувреме, когато Турпел бе намерен на метри от голлинията, но фронталният му удар бе спасен от бившия вратар на Левски и Ботошани.

През втората част събитията на терена се развиваха по идентичен начин. Малко след 50-ата минута Йоаким и Турпел имаха последователно възможност да се разпишат, но не намериха целта заради рикошет.

След 60-ата минута селекцията на Хубчев започна да действа по-организирано в предни позиции, за което повлия и появата на Андрей Гълъбинов. Нападателят, макар и с късмет, получи топка на близка дистанция, но острието не успя да преодолее вратаря на Люксембург.

Все пак това стана в 68-ата минута, а голът дойде от нищото!

Снимка 317112

Спас Делев центрира прострелно от десния фланг, за да може Ивайло Чочев с глава на далечната греда да изравни за 1:1!

След попадението Гълъбинов можеше да докара нещата до пълен обрат, но удар на острието с глава на метри от вратата не намери целта. До края на срещата имаше още някои възможности за опасни голови ситуации, но до победно попадение не се стигна.

В добавеното време българите претендираха правилно и за дузпа, която обаче не бе отсъдена.

Така Люксембург спечели историческа първа точка в съперничеството си срещу България, оставяйки "трикольорите" без успех като гост.