Националният ни отбор по футбол допусна втора поредна загуба в световните квалификации. Селекцията на Петър Хубчев падна тежко при гостуването си на Швеция с вече традиционния за това съперничество резултат 0:3. „Лъвовете“ за пореден път демонстрираха слабости в отбрана, които се оказаха от решаващо значение за случилото се на „Френдс Арена“. Така България продължава „черната“ си серия срещу скандинавския си кошмар, търсейки първа победа  над него от 1967 година. Попадение в шведската врата пък не се отбелязвали от вече 23 години.

Швеция – България 3:0 (Развой на срещата по минути)

"Трите корони" пак ни направиха на пух и прах

Точни за селекцията на Яне Андерсон днес бяха Ола Тойвонен, Оскар Хилйемарк и бранителят Виктор Линдельоф. Разгромът можеше да бъде и по-изразителен, ако с пропуски не се бяха отчели Маркус Берг и Джими Друмаз.

Снимка 257279

Световната квалификация може би щеше да се развие по различен начин, ако в 42-ата минута Ивелин Попов не бе пропуснал на празна врата при резултат 0:1.  Поражението ни остави на 4-то място в група „А“, след като отборите от „нашата черга“ – Беларус и Люксембург си спретнаха боево реми.

Петър Хубчев беше избрал схема с наситена халфова линията, която имаше за цел да даде максимален отпор на физически по-здравите домакини. Самотник в нападение бе Ивелин Попов, той щеше да получава активна подкрепа от страна на Георги Миланов.

Снимка 257241

Неориентираният български тим можеше да бъде наказан след само шест минути футбол. Маркус Берг сътвори отличен пробив по крилото, който завърши с акуратно центриране към Ола Тойвонен. Здравенякът бе оставен непокрит и с лекота отправи изстрел с глава. Тук обаче с решителна намеса блесна Владо Стоянов, който с една рака парира сигурен гол в нашата мрежа.  Нашите погледнаха по-сериозно към вражеската врата след 10-ата минута. При една продължителна атака, Антон Недялков центрира балонно към наказателното поле на "тре кронур". Там стражът Олсен обаче бе победител във въздушния двубой срещу Георги Костадинов.

Снимка 257267

Домакините поискаха дузпа в 18-ата минута, след като Ола Тойвонен падна прекалено леко след сблъсък с Александров. Главният съдия Майкъл Оливър обаче подмина спорната ситуация с мълчание. Секунди по-късно Ивелин Попов бе изритан непозволено от халфа на шведите - Джими Дурмаз.

Нашите бяха на път да сътворят голяма беля в 22-ата минута. Уплашен от връхлитащ играч на Швеция, Георги Костадинов върна изключително лошо към колегата си в отбрана Васил Божиков. От ситуацията се възползва Маркус Берг, който за секунда овладя топката, но в крайна сметка той бе блокиран с тяло от нашия Божиков, изчистил в ъглов удар.

Снимка 257247

В 35-ата минута централният бранител на Касъмпаша отново бе човекът, който сътвори ключова намеса, с която попречи на шведски футболист да отбележи. Оскар Хилйемарк изскочи от втора позиция и вече се бе приготвил да отправи голов изстрел. Нашият Васил обаче се пусна на решителен шпагат, чрез който прати коженото кълбо в корнер.

Неизбежното се случи в 39-ата минута, когато Швеция поведе в резултата. Джими Дурмаз се възползва от огромно пространство в половината на България. Последва негово подаване към Хилйемарк, който моментално прати топката около дузпата. Създаде се страховито меле, при което най-съобразителен се оказа Тойвонен, забил топката с мощен шут под гредата.

Българският тим имаше отлична възможност да изравни резултата след само още 4 минути на "Френдс Арена". Ивелин Попов и Симеон Славчев се възползваха от груба грешка в отбраната на домакините и останаха сами срещу Робин Олсен. Немислимото обаче се случи секунди по-късно, когато Славчев намери напълно свободния Ивелин. Вместо да отбележи с лекота, бившият ни капитан прати топката в аут.

Снимка 257268

За разлика от нашите футболисти, шведите бяха безкомпромисни, когато се озоваваха на стрелкови позиции. Прекрасен пробив на Крафт пак свари по бели гащи българската отбрана. Топката достигна до Хилйемарк, който с плътен удар в далечния ъгъл удвои преднината на "тре кронур".

Второто полувреме можеше да започне по ужасяващ начин за "лъвовете". Съдбата обаче този път се смили над българския тим, след като Дурмаз се успя да отправи достатъчно добър изстрел, който да затрудни Владо Стоянов.

Традиционната "шведска тройка" стана реалност в 58-ата минута. По подобие и на останалите попадения и това бе плод на изключителната глупост в българската отбрана. "Трикольорите" не успяха да изчистят топката при един корнер. Антон Недялков дори не скочи за въздушен двубой с играч на домакините, който насочи към Линдельоф. От няколко метра за бранителя на Бенфика бе детска игра да направи 3:0.

Снимка 257284

Час и осем минути след началото на двубоя, българите за втори път стигнаха до реална голова възможност. Едно меле предложи отлична възможност на Ивелин Попов да отбележи почетно попадение. И този път обаче Попето изневери, след като от няколко метра не успя да уцели топката.

До края успехът на домакините можеше да бъде и по-изразителен, но скандинавците действаха видимо отпуснати с оглед комфортната си преднина.

ШВЕЦИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:0

1:0 Тойвонен (39‘), 2:0 Хилйемарк (43‘), 3:0 Линдельоф (58‘)

СТАДИОН: „Френдс Арена“, Солна

СЪДИЯ: Майкъл Оливър (Англия)

ШВЕЦИЯ: Олсен, Крафт, Линдельов, Гранквист, Олсон, Дурмаз, Хилйемарк, Екдал, Форсберг, Берг, Тойвонен (резерви: Йохансон, Карлгрен, Лустиг, Аугустинсон, Янсон, Вендт, Еландер, Роден, Клаесон, Франсон, Гуидети, Нийман)

БЪЛГАРИЯ: Стоянов, Попов, Александров, Божиков, Славчев, Костадинов, Попов, Недялков, Миланов, Чочев, Дяков (резерви: Макенджиев, Чорбаджийски, Александров, Рангелов, Марселиньо, Пиргов, Райнов, Гълъбинов, Тонев, Миланов, Неделев)