Джон Гуидети се появява в игра на мястото на Маркус Берг

Втора смяна в лагера на Швеция!

70′

Марселиньо има 20 минути, за да помогне на българския тим.

68′

ИВЕЛИН ПОПОВ С НОВ ПРОПУСК! Час и осем минути след началото на двубоя, българите за втори път стигнаха до реална голова възможност. Едно меле предложи отлична възможност на Ивелин Попов да отбележи почетно попадение. И този път обаче Попето изневери, след като от няколко метра не успя да уцели топката.

67′

Атаките на шведския отбор продължават. Хилйемарк отново се озова на отлична голова позиция. Владо Стоянов обаче спаси.

63′

Рокада в редиците и на шведския национален отбор. В игра влиза Аугустинсон.

58′

ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! 3:0! Традиционната "шведска тройка" стана реалност в 58-ата минута. По подобие и на останалите попадения и това бе плод на изключителната глупост в българската отбрана. "Трикольорите" не успяха да изчистят топката при един корнер. Антон Недялков дори не скочи за въздушен двубой с играч на домакините, който насочи към Линдельоф. От няколко метра за бранителя на Бенфика бе детска игра да направи 3:0.

55′
Ивайло Чочев е един от големите длъжници в селекцията на българския тим.

52′

Първа промяна в лагера на България. В игра се появява Михаил Александров.

48′

ДУРМАЗ! Второто полувреме можеше да започне по ужасяващ начин за "лъвовете". Съдбата обаче този път се смили над българския тим, след като Дурмаз се успя да отправи достатъчно добър изстрел, който да затрудни Владо Стоянов.

47′
Малка, но сплотена българска агитка подкрепя "лъвовете" на Хубчев. За съжаление, тя най-вероятно ще напусне "Френдс Арена" с наведена глава.

47′

Жълт картон за капитана на Швеция - Андреас Гранквист.

45′

ИГРАТА СЕ ПОДНОВЯВА!

45′

ПОЧИВКА!

43′

ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ 2:0! ХИЛЙЕМАРК! За разлика от нашите футболисти, шведите бяха безкомпромисни, когато се озоваваха на стрелкови позиции. Прекрасен пробив на Крафт пак свари по бели гащи българската отбрана. Топката достигна до Хилйемарк, който с плътен удар в далечния ъгъл удвои преднината на "тре кронур".

42′

ПОПЕ!?!? Българският тим имаше отлична възможност да изравни резултата след само още 4 минути на "Френдс Арена". Ивелин Попов и Симеон Славчев се възползваха от груба грешка в отбраната на домакините и останаха сами срещу Робин Олсен. Немислимото обаче се случи секунди по-късно, когато Славчев намери напълно свободния Ивелин. Вместо да отбележи с лекота, бившият ни капитан прати топката в аут.

39′

ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Неизбежното се случи в 39-ата минута, когато Швеция поведе в резултата. Джими Дурмаз се възползва от огромно пространство в половината на България. Последва негово подаване към Хилйемарк, който моментално прати топката около дузпата. Създаде се страховито меле, при което най-съобразителен се оказа Тойвонен, забил топката с мощен шут под гредата.

35′

СТРАХОТЕН БОЖИКОВ! В 35-ата минута централният ни бранител - Васил Божиков отново бе човекът, който сътвори ключова намеса, с която попречи на шведски футболист да отбележи. Оскар Хилйемарк изскочи от втора позиция и вече се бе приготвил да отправи голов изстрел. Нашият Васил обаче се пусна на решителен шпагат, чрез който прати коженото кълбо в корнер.

30′
Сравнително добри минути за нашия тим, който вече се задържа далеч по-често в половината на съперника.

29′

Албин Екдал се включи от втора позиция и свари неподготвена българската отбрана. Порстрелното му подаване обаче бе отразено от Владо Стоянов.

22′

УНИКАЛНА ГЛУПОСТ! Нашите бяха на път да сътворят голяма беля в 22-ата минута. Уплашен от връхлитащ играч на Швеция, Георги Костадинов върна изключително лошо към колегата си в отбрана Васил Божиков. От ситуацията се възползва Маркус Берг, който за секунда овладя топката, но в крайна сметка той бе блокиран с тяло от нашия Божиков, изчистил в ъглов удар.

18′

Домакините поискаха дузпа в 18-ата минута, след като Ола Тойвонен падна прекалено леко след сблъсък с Александров. Главният съдия Майкъл Оливър обаче подмина спорната ситуация с мълчание. Секунди по-късно Ивелин Попов бе изритан непозволено от халфа на шведите - Джими Дурмаз.

15′
Бившият играч на Арсенал - Ким Шелстрьом е гост в коментарното студио на шведската телевизия. Преди началото на днешния двубой той се изказа ласкаво по адрес на българския тим, изтъквайки индивидуалната класа на нашия Ивелин Попов.

12′

Нашите погледнаха по-сериозно към вражеската врата след 10-ата минута. При една продължителна атака, Антон Недялков центрира балонно към наказателното поле на "тре кронур". Там стражът Олсен обаче бе победител във въздушния двубой срещу Георги Костадинов.

9′
"Лъвовете" не предизвикват никакъв интерес сред местните фенове. Стадион "Френдс Арена" е полупразен. На трибуните има не повече от 10 000 зрители.

6′

СТРАХОТЕН СТОЯНОВ! Неориентираният български тим можеше да бъде наказан след само шест минути футбол. Маркус Берг сътвори отличен пробив по крилото, който завърши с акуратно центриране към Ола Тойвонен. Здравенякът бе оставен непокрит и с лекота отправи изстрел с глава. Тук обаче с решителна намеса блесна Владо Стоянов, който с една рака парира сигурен гол в нашата мрежа.

5′

Александър Александров рано,рано си изкара жълт картон след непозволени действия срещу Маркус Берг.

2′

Петър Хубчев е избрал схема с наситена халфова линията, която има за цел да даде максимален отпор на физически по-здравите домакини. Самотник в нападение е Ивелин Попов, той ще получава активна подкрепа от Георги Миланов.

1′

22. Кристофер Нийман 22. Тодор Неделев

Националният ни отбор по футбол ще изиграе своя трети двубой от световните квалификации за Мондиал 2018.

За добро или зло, „трикольорите“ гостуват на един от своите най-големи кошмари – Швеция. По традиция, скандинавците играят повече от убедително срещу нас, имайки 10 успеха от 14 мача. В съзнанието на всеки един запалянко излизат разгромните ни поражения от тях на Мондиал 1994 (0:4) и десет години по-късно на Европейското в Португалия (0:5).

Към това трябва да прибавим и още две негативни статистики. Първата е, че България загуби последните си 5 гостувания в Швеция, а втората е, че не сме вкарвали гол на този съперник вече 6 поредни мача, като за последно сме поразявали вратата на "тре кронур" през 1993 година. През това време шведите нанизаха цели 17 попадения в нашата мрежа в тези 6 срещи.

Каквото и да си говорим, шведският национален тим претърпя сериозна трансформация през последните години. “Синьо-жълтите“ извършиха така дискутираното у нас подмладяване, като аут от тима вече е и голямата звезда на световния футбол Златан Ибрахимович. Това обаче не притеснява по никакъв начин наставника Яне Андерсон, който разполага с повече от талантливи млади футболисти. Силно поколение, което през 2015-а година спечели европейската титла за младежи.

Сред състава на „трите корони“ можем да отличим  централният бранител на Бенфика – Виктор Линдельоф, който е сериозна трансферна цел на редица английски грандове. Същото важи и за „головата машина“ – Джон Гуидети, който в момента носи екипа на Селта (Виго). Не трябва да забравяме и за „сърцето“ в халфовата линия на скандинавците – Емил Форсберг, който е основна част от селекцията на хита в Бундеслигата – РБ Лапйпциг. Нужната увереност на младоците придават по-опитните Микаел Лустиг, Андреас Гранквист, Мартин Олсон и Ола Тойвонен.

анкета

ТОПСПОРТ ви пита: Какъв ще бъде крайният изход на двубоя Швеция - България?

Виж резултати

Кошмарът срещу шведите ще продължи с пълна сила - сигурна загуба. 68.2%

Някак си ще успеем да се доберем до равенство. 9.9%

49 години по-късно ще си спомним какво е победа над Швеция! 8.1%

Отдавна спрях да следя националния отбор. 13.9%

Ситуацията в нашия тим е доста комплицирана. Петър Хубчев дебютира с тежко поражение от Франция с 1:4, което моментално му донесе множество нападки от различни страни. Разбира се, за пореден път, с традиционните си „словесни престъпления“ блесна Венци Стефанов, който незнайно защо обвини Хубчев в грешната селекция за мача. Щеше да бъде добре, ако знаеше, че списъка с повиквателни бе съставен от предишния наставник – Ивайло Петев, който сдаде поста малко преди тези две квалификации.

Хубси бе критикуван и от бившия му наставник – Димитър Пенев, който призова „трикольорите“ да измият срама от „Стад дьо Франс“ с успех над Швеция. В лагера на нашия тим са направени няколко наложителни промени. Твърди титуляри обаче си остават доказани имена като Владо Стоянов, Ивелин Попов и капитанът Светослав Дяков. Сигурно е, че в игра няма да видим хора като Тошко Неделев и Димитър Рангелов, които разочароваха тотално при появата си като резерви срещу „петлите“.

Снимка 256710

Главен арбитър на срещата е англичанинът Майкъл Оливър, с помощници Гари Бесуик и Дейвид МакГечи (Шотландия). Четвърти съдия е Крейг Поусън. Срещата на „Френдс Арена“ в Солна най-вероятно ще подобри и някои от антирекордите по ниска посещаемост в историята на шведския национален отбор.