Точно преди 25 години на днешния ден нашият национален отбор по футбол победи Германия с 3:2 в квалификация за Евро 1996, играна на препълнения стадион "Васил Левски" в София.

Срещата беше почти година след знаменития четвъртфинал на Световното в САЩ. "Лъвовете" излязоха с огромно самочувствие, но допуснаха сравнително ранен гол след груба грешка в защита. Те доминираха в играта, но резултатът стана 0:2. Дузпа в последната минута на първото полувреме, успешно реализирана от Христо Стоичков даде сигнала за обрата.

През второто полувреме германците изглеждаха уплашени и след нова дузпа, отново вкарана халаднокръвно от Сточиков и гол на Емил Костадинов резултатът стана 3:2. Това на практика осигури класирането на момчетата на Димитър Пенев за Евро 1996. Там злощастното отпадане в групите беше прието като огромен неуспех.

България - Германия 3:2

0:1 Юрген Клинсман (18), 0:2 Щрунц (44), 1:2 Христо Стоичков (45-дузпа), 2:2 Христо Стоичков (66-дузпа), 3:2 Емил Костадинов (69)

България: Борислав Михайлов, Емил Кременлиев, Трифон Иванов, Петър Хубчев, Цанко Цветанов, Ивайло Йорданов (63 - Емил Костадинов), Златко Янков, Йордан Лечков (80 - Наско Сираков), Красимир Балъков, Любослав Пенев, Христо Стоичков. Старши треньор: Димитър Пенев

Германия: Кьопке, Замер, Ройтер, Бабел, Хелмер, Баслер (80 - Мьолер), Щрунц (90 - Кирстен), Айлц, Хеслер, Клинсман, Херлих. Старши треньор: Берти Фогтс