Технологичният гигант Apple обяви, че ще инвестира 350 млрд. долара в САЩ през следващите 5 години. Компанията от Купертино обеща да създаде 20 000 нови работни места и да отвори нов кампус.
Apple очаква да плати около 38 млрд. долара данъци върху общата сума, която планира да върне в САЩ. Това означава, че тя ще прехвърли обратно в страната почти всичките си 250 млрд. долара, държани в чужбина. Решението й се дължи на скорошните данъчни реформи в САЩ.
Компанията ще похарчи над 30 млрд. долара за капиталови разходи през следващите 5 години. Около 10 млрд. долара от тях ще бъдат инвестирани в центровете й за данни в САЩ. Още 5 млрд. долара ще бъдат вложени във фонд за иновации.
Огромният брой нови работни места ще включва директни служители на компанията, както и такива, работещи за нейни доставчици и други, свързани с бизнеса й с приложения. Apple планира бизнесът й с приложения да нарасне значително. Разработчиците на приложения са спечелили 26.5 млрд. долара само през 2017 г. Новият кампус ще се фокусира върху обслужването на клиентите.
"Имаме дълбоко чувство на отговорност да връщаме дължимото на нашата страна и на хората, които помагат да направим нашия успех възможен", заяви главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук в блога на компанията.
Ходовете на Apple идват в момент, когато американските и европейските политици остават на различни мнения по какъв начин технологичните компании от САЩ, които държат общо 2 трлн. долара извън страната, да плащат данък върху глобалните си операции.
Спорът вероятно ще се задълбочи, тъй като много американски компании ще последват примера на Apple да прехвърлят обратно в САЩ пари, държани в чужбина.
Последните данъчни реформи в САЩ позволяват на компаниите да плащат 15.5% данък върху прехвърлените обратно печалби в сравнение със съществуващата корпоративна данъчна ставка от 35%.
Решението на компанията да прехвърли толкова значителна сума в САЩ определено ще зарадва президентът Доналд Тръмп, който по време на предизборната си кампания укори технологичният гигант, че разчита твърде много на веригата си за доставки в Китай. Той се зарече, че ще "накара Apple да построи голям завод в САЩ или много големи заводи в САЩ".
То неизбежно ще предизвика реакция на властите в много европейски столици, както и на Европейската комисия, която през 2016 г. поиска от компанията да върне на ирландското правителство 13 млрд. евро, получени под формата на неправомерни данъчни облекчения. Както Ирландия, така и Apple обжалват това решение.
Apple последва примера на няколко големи американски компании, които обявиха значителни инвестиции в САЩ и бонуси за служителите си в страната, след като Вашингтон намали данъците.