И така, Англия има 3 отбора на 1/2-финалите в Шампионската лига, а Испания - три на 1/2-финалите за купата на УЕФА. Временното превъзходство на двете най-богати лиги е очевидно, до голяма степен заради проблемите, в които е затънала Серия "А". Коя лига обаче е № 1?

„Може и да прозвучи странно, но аз няма да се съглася, че Премиършип е най-добрата лига в Европа" - твърди анализаторът на „Евроспорт", бившият защитник на Манчестър Юн и Англия, Пол Паркър. В Англия има 4 големи отбора - Юнайтед, Челси, Ливърпул и Арсенал и независимо от усилията на Евертън, Тотнъм и Болтън, вероятността някой от тях да разшири карето е минимална.

Движението на пластовете в Примера дивисион е много по-динамично. Тази година 5 тима имат шансове за титлата, а изненадата е Сарагоса. Освен обичайните заподозрени Реал, Барселона и Валенсия, в последните 10 г. в четворката попадаха Бетис, Атлетик Б, Осасуна, Реал Сосиедад, Майорка и Виляреал, а някои от тях сега се борят за оцеляването си. В ШЛ игра Селта, който сега ще разчита на Христо Стоичков, за да остане в елита. Догодина може би отново ще дойде времето на Атлетико (М) или Ла Коруня. Испанските отбори, които се докоснаха до Лигата, или поне до квалификациите за турнира, са цели 12, а 13-ият в лицето на Севиля е на път.

Освен голямата четворка в Англия, Блекбърн, Нюкасъл, Лийдс и Евертън единствени се домогнаха до част от магията на ШЛ. Премиършип си остава лигата на разделението. Четири топтима, малка група отбори с европейски амбиции, която се поразшири с инвестициите в Портсмут и ще бъде допълнена, когато Астън Вила, Нюкасъл и Уест Хям намерят истинското си място. Някога Тотнъм може би ще завърши четвърти, но кой би повярвал, че в следващите 5 г. наистина би посегнал към титлата, както го прави Севиля в Испания сега?

Тъжното е, че изглежда наистина лесно да прогнозираш отборите в Топ 8 следващия сезон. Премиършип е най-напрегнатата лига на терена, защото заради духа си Портсмут и Уест Хям са готови да объркат сметките на Манчестър Юнайтед. В глобалния поглед на цял един сезон, обаче първенството губи своята реална състезателност от върха към дъното.

Независимо от лекотата, с която Интер завършва първи, а Рома втори, този сезон нямаме право да съдим Серия "А", заради липсата на Юве и точковия пасив, с който стартираха Лацио, Фиорентина и Милан. Във Франция Лион също бе над останалите, но следващите 13 тима спорят за евроучастие, а останалите 6 - за мястото си в елита.

Испанската лига е на по-високо техническо равнище от английската. Италианската също, макар значително да отстъпва като скорост. Техниката в Премиършип обикновено е „вносна". В Италия и Испания местните таланти играят в топотборите и печелят трофеи. В Англия възможностите пред тях са ограничени. Все пак Италия не стана световен шампион, защото играчите й са търкали пейките в топклубовете и са били преотстъпвани в Серия "Б", нали...

„Въпросът опира до това, как тълкуваме понятието „най-добър" - допълва Пол Паркър. „При ограничен брой чужденци 3 отбора от Висшата лига не могат да достигнат 1/2-финалите в ШЛ сега, но в дългосрочен план това може да е основата на следващия просперитет на английския шампионат. Когато Премиършип е също толкова „добра", с повече местни таланти, едва тогава ще конкурира Примера за „най-добрата" лига в Европа", завършва той.
Или може, би ако на 1/2-финал за УЕФА бяха Тотнъм, Блекбърн и Нюкасъл...