Преминаването към Еврозоната стои пред България, както и пред повечето новоприсъединени членки на Европейския съюз (ЕС), в близкото или в по-далечното бъдеще. Подкрепата за приемането на единната европейска валута обаче все още не е толкова сериозна, както у нас, така и в други държави.
"Едва 38% от българите приемат еврото като единствена платежна единица", коментира икономистът проф. Гарбед Минасян по време на пресконференция в БТА, цитирайки изследване на Евробарометър.
Институтът за ново икономическо мислене организира дискусия на тема: "Валутният борд на 20 години: резултати, проблеми и перспективи". Поводът е, че на 1 юли се навършват 20 години от въвеждането на валутния борд в България.
По думите на експерта и други държави членки не бързат с преминаването към единната валута.
"Швеция съзнателно не променя известни условия в закона за централната си банка, защото не иска да се включва в Еврозоната. Полша заявява през 2017 година , че включването й в Еврозоната ще се забави поне с 10-20 години. Не стои на дневен ред и приемането на еврото. В Чехия около 1/5 от населението одобрява включването на страната във валутния съюз и не се бърза", коментира експертът, цитиран от News.bg.
Сдържана в това отношение е и Унгария, а сигналите от Румъния са, че ще приеме еврото, след като доходите на румънските граждани постигнат равнище, близко до това в другите страни-членки на ЕС. По отношение на Хърватия също няма развитие в тази посока.
"Страните от Централна и Източна Европа, които са включени в Еврозоната, са с номинален БВП на човек от населението над 10 000 евро. Това са малки страни - с по 1-1,5 млн. население, единствената по-голяма е Словакия с 4 милиона население", обяснява икономистът.
"При нас към 2016 г. сме около 7 млн. население, при номинален БВП на човек от населението - около 6600 евро, т.е много далеч от това равнище", допълва той.
borislav-malinov
на 06.02.2018 в 22:32:15 #9Ако един пенсионер взима 300 лв с 150 евро ще може ли да купи същото като с 300 лв. Силно се съмнявам. Цените ще станат космически. Не забравяйте, че българинът е голям СПЕКУЛАНТ по душа. НАЛИ СЕ ЗНАЕМ КАКВИ СМЕ ?
Plovdivmen
на 23.06.2017 в 20:11:54 #8Глупости! Защо си мислите, че каквото сега струва 1 лев ще стане 1 евро?! Ако има кой да го купува за 1 евро, то ще се продава и сега на тази цена.
ves-ko
на 23.06.2017 в 18:41:54 #7Не се заблуждавайте, приемането на еврото ще има повече негативни последици отколкото положителни. Най-голям удар ще понесе българската икономика защото нашите стоки и услуги ще станат 2 пъти по-малко конкуретно способни в момента в който приемем еврото. Давам прост пример ако сега един чужденец харчи 1000 лв. за почивка в България което му струва 512 евро (грубо разбира се) в момента в който приемем еврото същата тази екскурзия ще му струва 1000 евро. т.е. почти двойно само защото сме приели еврото. В момента курса ни е фиксиран 1 евро за 1.95 лв. т.е. всичко което България произведжда като стоки и услуги ще се увеличи двойно което означава по-малко продажби, а от там и по-малко печалби, на всичкото и ние ще плащаме повече за същите тези стоки и услуги, разбира се не двойно, но пак повече! Единствената полза е ,че ще се привлекат някакви инвестиции и ще се спести от транзацкционните разходи (т.е. вече няма да има нужда да се обменят левове за евро) но това в никаъв случай няма да коменсира този тежък удар по нашата и без това много изостанала икономика. Дори развитите икономики умишлено си подбиват валутата когато имат нужда да увеличат износа си, а ние не само ,че не можем заради валутния борд ами на всичкото отгоре и ще се заковем с двойно по-виоски цени само защото юе приемем валутата на по-силно развитите западни европейски икономики. Помислете и по-повърхностно върху това ако искате по следния начин, ако беше много добре за нас, защо толкова много да ни искат да се присъединим? От това печелят бърократите в Брюксел, повече власт за тях върху България, ние обикновените хора ще "изядем дървото!"
Plovdivmen
на 23.06.2017 в 17:01:47 #6Който работи няма проблем в каква валута ще му плащат продукцията. Не разбирам от какво се опасяват противниците на еврото, че ще се обеднее допълнително - можело да поскъпнат стоките, ами нали ако стане така ще имате повече приходи за производството им (вашата продукция ще поскъпне)! Притеснение може да имат единствено тези, които не произвеждат нищо (нямат стока за продан), а са само консуматори, лежащи на дребни помощи (те не са добре и сега, няма и да бъдат никога). Нямаме никакъв интерес да продаваме продукцията си евтино (идват от вън и с месечната си заплата ти изкупуват труда за година).
georgi-georgiev-gsTqe0W2
на 23.06.2017 в 16:29:23 #5Защо кока колата в Бг е боклук Просто: В Бг е 1 левче В Германия 1 евро That s it,
georgi-georgiev-gsTqe0W2
на 23.06.2017 в 16:23:07 #4Давам пример за бизнес, защо е трудно в Бг Навсякъде в ЕС един камион струва нов 100 000 единици ( евра ) . Така, в Бг пак е толкова , но в единици 200 000 ( лева ) , слагаш дизел на 2 единици а в Европа на 1 едикица , караш на километър на 2 лева а в ЕС на 2 евро, Ето къде е ключът наливаш гориво за повече единици а изкарваш два пъти по малко, цената на камиончето ти е една и съща , гумите маслата , частите , всичко ти е в евро. И така, ако можем по бързо да изравним тази разлика, мисля , че всеки ще остане доволен
georgi-georgiev-gsTqe0W2
на 23.06.2017 в 16:12:23 #3Дано някога се случи, Колкото по рано приемем скъпите пари, толкова по скоро ще излезем от блатото. Повярвайте, това е най- важното за нашата икономика, но уви ... дали големите капиталисти ще са съгласни и ние малко да забогатеем. Помислете само в единици колко ще ни е хубаво вместо 2,5 единици (лева) да можем да си наливаме петрол за 1 единица ( евро ). Защо Англия е с най силна икономика ( просто скъпи пари ) със тях можеш да си купиш всичко по евтино в единици. Заблуждават и залъгват с този борд и този лев
iliyan-iliev-numrjm9q
на 23.06.2017 в 15:33:12 #2Това може да се окаже причина за поредното обедняване (ограбване ) на българина. Разликата в цените ще бъде в полза на големите (чужди) картели. Другите държавници мислят повече за народите си, а не им е целта да се харесат на някой брюкселски големец.
Vatkov
на 23.06.2017 в 15:08:47 #1След тпзи нализ за други страни които НЕ бързат ,тогава нашето„теле“ ,защо така тича пред майка си? Всъщност това не беше ли наша поговорка??