Липсата на сън причинява повече вреди в Япония от това гражданите на страната да са кисели и с нарушено здраве. Недоспиването дърпа назад третата най-голяма икономика в света. И проблемът се задълбочава през последните години.
Около половината от трудещите се на пълен работен ден споделят, че страдат от липсата на достатъчно сън заради извънреден труд, пише Bloomberg.
Това се превръща и в основната причина за въвеждането на специалната дума "karoshi", която означава смърт от преумора.
Докато редица фактори са виновници за лошата производителност на Япония, лишаването от сън струва на страната милиарди, сочи проучване на RAND Europe, дъщерно дружество на изследователската група RAND Corp.
Източник: Bloomberg
Недоспиването коства до 138 милиарда долара годишно на японската икономика или около 2.9 процента от брутния вътрешен продукт, показва още проучването.
Ако японците увеличат времето, което прекарват в сън, от под шест часа до между шест и седем часа, 75.7 милиарда долара могат да се добавят към японската икономика, твърди докладът.
Лишаването от здрав сън до голяма степен е резултата от трудовата култура в азиатската държава, която включва изобилие от извънредни работни часове, коментира Джунко Сакуяна, икономист в базирания в Токио изследователски институт Dai-Ichi Life.
Източник: Bloomberg
"Атмосферата на труд е такава, че трябва да се работи дълги часове и не можеш да напуснеш офиса навреме, което води до липса на сън и прави трудно за работниците справянето с производителността", коментира специалистът.
Няколко компании предприемат действия срещу проблема, създавайки или укрепвайки политики за "минимално време за почивка" - броя на часовете, в които един работник трябва да си отдъхне, преди да се върне на работа.
За разлика от Европейския съюз Япония все още няма закони, регулиращи минималните периоди на почивка. Само 2 на сто от около 1700 фирми, анкетирани от правителството, имат минимални дневни почивки.
На този фон властите в страната са отделили 400 милиона йени или 3.5 милиона долара за следващата фискална година, които да се инвестират в стимулиращи програми за насърчаване на малкия и среден бизнес. Целта е да се приемат минимални изисквания за почивка на служителите.