България заслужено спечели първия си мач на японска земя. Направи го с хъс и воля за победа. Впечатляващата игра на волейболистите, водени от Мартин Стоев, постави на колене европейския шампион Италия. Може да се каже, че "скуадрата" вече ни е клиент. В последните две години сме играли шест мача, като пет от тях за завършвали с успех за българите.

Италия вече не е този волейболен колос от предишните години. Когато играех на Апенините, нещата стояха по съвсем различен начин. Във волейбола имаше ясно изявени лидери, които сега липсват на "сините". Въпреки това Италия не трябва да се отписва. Тази загуба още повече ще мотивира волейболистите на Джанпаоло Монтали. Нищо чудно да стигнат и до разпределението на медалите.

Що се отнася до нашата игра - тя беше уникална. Въпреки грешките, които направихме в първия и четвъртия гейм, нашите показаха манталитет и самообладание на игрището. България доказа, че вече е голям отбор, с който трябва да се съобразяват водещите отбори. Победата обаче не трябва да ни главозамайва. До края има още много мачове, в които трябва да се представим по същия начин.

Като цяло първият ден на световното премина без много изненади. Бомбата хвърли единствено отборът на Сърбия и Черна гора, който победи Русия с категоричното 3:0. Явно западните ни съседи са си взели поука от слабото си представяне на Световната лига. Според мен "плавите" ще се намесят в разпределението на медалите.