България претърпя своята най-тежка футболна катастрофа. Оказа се, че преди няколко години не сме били на дъното. Каква я мислехме, а каква стана! Е, вече сме там. Националният стадион "Васил Левски" остава обидно празен при всяко домакинство на "трикольорите", които пък вече са "лъвове".

"Винаги заедно! Винаги лъвове!", гласи слоганът. Звучащ смехотворно на фона на родната футболна действителност.

Снимка 308047

Източник: БФС

Липсата на присъствие по трибуните дава ясна оценка за моментното състояние на представителния отбор. Защото срещу Черна Гора (1:1) ни покри една измислена дузпа, която свирена в ущърб на Лудогорец, ЦСКА или Левски би довела до катаклизъм. Приехме с окохота този "жълт сигнал", а дни по-късно бяхме тотално надиграни в Косово (1:1).

"С 2 точки сме, но на второ място", чуваха се нагли и нелепи реплики след първите срещи.

Очаквано - Чехия ни победи в Прага. Сигналът започна да става "червен". Дойде и загубата от Косово в София. Ново второ полувреме, в което косоварите тотално господстваха на терена. Няма място за оправдания при подобна статистика: 5 - 20 удари към двете врати за целия мач, 37% - 63% владение след почивката. Всеки противников набез по крилото беше потенциална опасност. Тук някъде навярно започват опрадванията от типа "Техните футболисти са в топ първенства, а нашите не". А защо е така?

Снимка 427899

"Говори се постоянно за подмладяване, а те искат ли? Националният отбор не е сиропиталище, за да те викат по задължение, защото си млад. Едно време трябваше да изиграеш 15 мача в А група", призна капитанът Ивелин Попов. "Един да покаже едно полувреме и ще го поканят".

Попето отново се нагърби да заличава грешките на другите, но в националния ни отбор е сам. Оказа се, че сам войнът не е войн, когато става въпрос за "трикольорите".

Твърде вероятно е острата му критика след загубата снощи да се окаже глас в пустиня. Или напротив - той самият да бъде нарочен за грешник. Страхотният му изравнителен гол в 43-ата минута бе недостатъчен дори за точка. През март 2015 капитанът отбеляза от подобна дистанция срещу Италия. Отново за 1:1, а Николай Михайлов... тогава беше грешникът за попадението на "скуадра адзура".

Една и съща песен пеем в последните години, но мелодията й става все по-тъжна.

С Италия завършихме 2:2. Ако нападателите на гостите имаха по-точен мерник онази вечер, можеха да ни вкарат и още три. Правим няколко силни мача и се заблуждаваме. С по 1-2 удара към вратата измъкваме победи срещу Норвегия и Кипър. А вече 7 поредни срещи нямаме такава!

"Младите трябва да променят мисленето си", заяви снощи Попето. Имал е разговор с Кирил Десподов - футболист №1 на България за 2018 година. Навярно Красимир Балъков е говорил с всеки играч поотделно, защото сме се запътили към най-позорното си класиране в квалификационна група. Преди гостуването на Англия, което е на път да завърши с унизителен декаданс.

Преди ерата Ивелин Попов "три коня дърпаха каляската". Скоро "коне" може и да не останат. Тогава тежко ни...