Утре България стартира участието си в новосъздадения от УЕФА турнир Лига на нациите. Макар и даваща изключителна възможност за участие на Евро 2020, въпросната надпревара сякаш не се приема с особен интерес у нас. За пореден път "лъвовете" на Петър Хубчев останаха в миманса, бидейки изместени от новини около грандовете Лудогоец, ЦСКА и Левски.

Снимка 317132

Източник: LAP.bg

Задаващото се гостуване на Словения обаче може да бъде отправна точка за едно ново, по-добро "лъвско" начало. Стъпка напред към реанимирането на държавния тим и възвръщането на неговото приоритетно място в сърцата на българския запалянко.

Поради този факт нека се запознаем с нашия първи съперник в Лига на нациите - Словения. Отбор със сериозен игрови потенциал, на който обаче също липсва нещо фундаментално, за да се намърда сред висшия европейски футболен елит.

Селекционерът на Словения преди мача с българите: Можем да бием всеки!

Селекционерът на Словения преди мача с българите: Можем да бием всеки!

"Целта ни е да спечелим първото място в групата", заяви Томаж Кавчич

ИСТОРИЯ

През периода 1920 - 1991 година, словенците нямат право да имат свой собствен национален отбор, тъй като са в пределите на тогавашна Югославия. Поради този факт, част от най-добрите футболисти от този регион трябва да играят за "плавите". Сред тях са Бранко Облак, Сречко Катанец, Джони Новак и т.н. Приемете, че в онзи период словенците са били нещо като националния отбор на Каталуния - имали са право да играят мачове по няколко пъти годишно, но те никога не са били признавани от ФИФА.

Първият официален двубой за националите на Словения е на 3 юни, 1992 година в Талин, когато тимът завършва 1:1 с Естония. Постепенно отборът се легитимира пред европейската футболна общественост и започва да създава все по-големи трудности на т.нар "фаворити".

Доказателство за казаното по-горе е изключителното постижение - класиране за Евро 2000 в Белгия и Холандия. Тогава водени от местната легенда Сречко Катанец, героите на този разказ се добират до баражите в компанията на Норвегия, Гърция, Латвия, Албания и Грузия. Следва исторически плейоф с Украйна, който е спечели с 2:1 в Любляна, а след това завършва 1:1 в мразовития Киев.

Снимка 376696

Източник: EPA/БГНЕС

ЕВРО 2000

Мнозина твърдят, че на прага на новото хилядолетие, Словения притежава цяло "златно поколение" от футболисти: Дарко Миланич, Алеш Чех, Златко Захович, Миленко Ачимович, Милан Остреч и др.

Димитър Димитров: Лигата на нациите ще даде шанс на Петър Хубчев да обиграе отбора

Херо: Лигата на нациите ще даде шанс на Хубчев да обиграе отбора

"Бяха повикани доста нови и различни момчета"

Съдбата отрежда доста тежка група за гореспоменатите, пращайки ги на Испания, Норвегия и Югославия... Не е нужно да ви отбелязваме, че този двубой е "нещо повече" и за двете селекции, които превръщат битката си в Шарлероа в истинска война. Всичко започва отлично за словенците, който до 57-ата минута вече водят с 0:3 на югославяните. Класата на символичните домакини все пак си казва думата и "плавите" изтръгват 3:3 с три гола за 6 минути дело на Милошевич (2) и Любинко Друлович.

Следва здрав тактически сблъсък с Испания, в който Захович отново дава преднина на словенците, но този път те инкасират дори и пълен обрат и губят с 1:2. В последния мач, победа над Норвегия може и да даде "билет" на тима за елиминационната фаза, но всичко завършва при нулево реми. Така Словения завършва на последно място в своята група и приключва своето участие на Евро 2000.

МОНДИАЛ 2002

Използвали правилно силния тласък от своя футболен възход, словенците отново постигат нещо историческо и през 2002-а ги виждаме за първи път и на Мондиал. Типично за отбор от нашия регион обаче, смятаните за сигурни втори в групата звезди на Словения се провалят с гръм и трясък. Те допускат 3 загуби от Испания, Парагвай и Южна Африка.

Залезът на Златко Захович води след себе си и поредица от треньорски рокади. След Сречко Катанец на поста застават легендите Боян Прашникар и Бранко Облак, които губят в 43% от своите мачове.

Снимка 376697

Източник: EPA/БГНЕС

МОНДИАЛ 2010

Стабилност се постига едва през 2007 година, когато начело застава Матияж Кек. В една сравнително тежка квалификационна група, заедно с Чехия, Полша, Северна Иралндия, Словакия и Сан Марино, словенците отново стигат до баражното второ място. Това им отрежда бараж за Южна Африка с Русия. Който е спечелен заради отбелязан гол на чужд терен от Нейц Печник. Същият този, който днес бе пожелан от нашия Левски.

Словения в негативна серия преди мача с България

Словения в негативна серия преди мача с България

Срещата от Лигата на нациите е утре

На Черния континент, макар и вече с изцяло подменен тим, Словения регистрира своето най-добро представяне. "Зелено-белите" тръгват ударно, побеждавайки Алжир с 1:0 след гол на Роберт Корен.

Всичко се развива добре и през втората част, когато хората на Кек водят с 2:0 на САЩ. Старата тяхна слабост да изпускат наглед спечелен мач обаче отново се появява и така двубоят завършва 2:2.

Така последната среща с Англия се явява решаваща за съдбата на словенците. Точка или три срещу "Трите лъва" ги праща в следващата фаза, но уви. Фаворитите взимат минимален успех с 0:1 и мечтите на балканците угасват доста бързо.

ПРЕХОДНИТЕ ГОДИНИ

Мондиал 2010 е последният голям форум, на който виждаме словенците. Следващите години, та чак до днес, може би трябва да ги наречем преходни. В мъжкия тим се извършва плавна генерация на поколенията, като "свежата кръв" така и не дава нов живот на словенския национален тим.

България отново залага на червени екипи

България отново залага на червени екипи

Такъв цвят ще са резервните фланелки на "лъвовете"

Опит да промени тежкото статукво прави и настоящият наставник на Левски - Славиша Стоянович. Той се завръща във втората си родина Словения, където получава и отговорната задача да води националния тим на страната. Това може да определим и като първия сериозен провал на Стоянович в треньорския занаят. Специалистът така и не успява да вдигне отбора след уволнението на Матиаж Кек. Класирането на Мондиал 2014 остава мираж, а след 2 победи, 2 равенства и 5 загуби, Славиша е принуден да освободи своя пост.

Снимка 376699

Източник: GettyImages

През 2012 пък в опит да възвърне родната чест, втори четиригодишен период изкарва Сречко Катанец. Единственият му успех е свързан с това, че докарва словенците до бараж за Евро 2016. В решителните две битки съперник отново е Украйна. Този път обаче победата е за Андрий Ярмоленко и компания, след 2:0 в Киев и реми на реванша в Любляна.

Ясна е причината за отсъствието на Ян Облак от състава на Словения

Ясна е причината за отсъствието на Ян Облак от състава на Словения

Вратарят се беше оправдал с контузия

В последната си международна кампания, Словения не успя да се класира за Мондиал 2018, след като, подобно на България, завърши на четвърто място в своята квалификационна група. "Зелено-белите" обаче спечелиха с три точки повече от "лъвовете" на Хубчев, но и в далеч по-приемливата компания на Англия, Словакия, Шотландия, Литва, Малта.

Снимка 316715

Източник: GettyImages

СТАДИОНЪТ

Словенците могат да се похвалят с нов и ултра модерен стадион. През 2010 година, с помощта на Община Любляна, се открива стадион "Стожице", който е съоръжението с най-много седящи места в страната 16, 155 души. Разбира се той се използва и за различни музикални събития, като тогава капацитетът му се увеличава до 23 000 души. Най-посетеният мач на "Стожице" е мачът на неговото откриване с Австралия през 2010 година. На него вече са гостували футболни сили като Белгия, Колумбия, Англия и т.н. Арената се води и като домашен стадион на тамошния гранд - Олимпия (Любляна).

Снимка 376700

Източник: wikipedia

МАЧОВЕТЕ НИ СРЕЩУ СЛОВЕНИЯ

Историята ни със Словения е най-кратка. Бившата югославска република ни беше опонент в квалификациите за Евро 2008, когато ги победихме на два пъти с 3:0 у дома и 2:0 в Целие. Най-запомнящото се в двубоят на "Васил Левски" бе един от малкото голове на Валери Божинов с националния екип.

Словенската връзка в българския шампионат пък винаги е била "на мода". Като оттук сериозно име направиха Роман Безяк, Миливое Новакович, Рене Михелич и т.н. Треньор тук, макар и доста безславно, беше и легендата на Словения - Ервин Шиляк.

СЕЛЕКЦИОНЕРЪТ - ТОМАЖ КАВЧИЧ

Въпросният е един от опитните треньори в страната. За 21 години обаче няма нито един спечелен трофей. А пък е ръководил цели 12 отбора...

След 10 години пауза: Петър Василев-Петела отново коментира мач на България!

След 10 години пауза: Петър Василев-Петела отново коментира мач на България!

Дадоха му срещата със Словения

Може би най-известен става с работата си в младежкия национален отбор на Словения. Шестте му години на този пост са доста сполучливи, тъй като работи и развива някои от най-големите таланти в страната, който сега са с основна роля и в мъжкия тим - Кевин Кампл, Лука Крайнч, Харис Вукчич, Роберт Берич, Деян Лазаревич и т.н.

Снимка 376702

Източник: Ekipa - Svet24

Именно това "светло минало" кара федерацията му повери и държавната селекция в началото на 2017 година. За момента няма някакви видими резултати, тъй като Словения изгуби две поредни приятелски срещи с Австрия (0:3), Беларус (0:2) и спечели с 2:0 над Черна гора.

ФУТБОЛИСТИТЕ

На очи веднага се набиват проблемите, които утрешният съперник на България има на вратарския си пост. След оттеглянето на Самир Ханданович, големият лидер под рамката е страхотният Ян Облак, който обаче пропуска срещата от Лига на нациите. Всичко това ще накара Томаж Кавчич да експериментира със своя №1, като ще трябва да заложи на някой измежду Вид Белец (Сампдория), Матич Котник (Паниониос) и Аляж Ивачич (Олимпия Любляна). С повече шансове е последният, тъй като единствен се намира в необходимата игрова форма.

Ян Облак пропуска срещата поради контузия.

Източник: GettyImages

Ян Облак пропуска срещата поради контузия.

Словенската отбрана определено респектира с наличието на трима класни играчи. Боян Йокич (УФА) и Миха Мевля (Зенит) са звезди в руската Премиер лига, а пък Аляж Струна вече направи стабилно реноме в Италия с екипа на Палермо. Нека обаче си поговорим малко повече за Мевлия, който в момента е безспорен титуляр в Зенит. 190-сантиметровият играч премина през различни изпитания в кариерата си, но все пак дочака своя звезден миг на "Крестовский". Миха може да се похвали с отлично позиционира, в полето на опонента често бележи при статични положения.

Снимка 376703

Източник: GettyImages

В халфовата линия пък сякаш е събрана и най-голямата класа на словенците. Ключова фигура за тях е разиграващият халф Кевин Кампъл. Името му нашумя през 2015, когато изрусеният техничар пристигна в Борусия (Дортмунд) от Ред Бул Залцбург. На "Сигнал Идуна Парк" обаче така и не му провървя, като последваха две години за него в Леверкузен, преди да заиграе за РБ Лайпциг. В момента няма статута на твърд титуляр, но продължава да бъде един от най-техничните и добри подавачи в Бундеслигата. Кампл се забърка и в скандал със словенския треньорски щаб, след като през 2016 отказва да играе играе в квалификацията със Сан Марино.

Снимка 376704

Източник: EPA/БГНЕС

Заедно с Кампъл пък сериозен квалитет предлагат Бенямин Вербич, Ясмин Куртич и Миха Зайц, които са твърди титуляри в своите сериозни тимове Динамо (Киев), СПАЛ и Емполи. Тук е и дългогодишната надежда на Интер - Рене Кърхин, който след поредицата си от преотстъпвания, така и не се пребори за регулярно място на "Джузепе Меаца". В момента плеймейкърът се радва на добра форма и титулярна позиция във френския Нант.

Иван Бандаловски: Словения е преодолим съперник

Иван Бандаловски: Словения е преодолим съперник

"И трите отбора в групата са"

Сериозна опасност ще дебне българската отбрана и от атаката на Словения, където ключова е ролята на добре познатия ни Роман Безяк. Бившият играч на Лудогорец е вторият по резултатност играч в тази селекция на словенците. Необходимо е да споменем, че Роман вече не е този изявен таран от периода си в Разград. В полския Ягиелония той бива използван и като крило, или като позициониран зад централния нападател.

Снимка 376707

Източник: GettyImages

Попаденията пък са оставени за колегите му Тим Матваж и Роберт Берич. Първият бе един от водещите реализатори в Европа през сезон 2013/14, но кариерата му изненадващо тръгна надолу след преминаването му през Аугсбург, Дженоа и Нюрнберг. В момента Тим отново бележи, като се завърна в Холандия, но с екипа на Витес. Роман Берич пък е един от най-постоянните словенски футболисти, но когато говорим за представянето му в клубния му тим. Той все още е длъжник на родината си, след като за 16 мача има едва едно попадение. Няма да е чудно, срещу България селекционерът Кавчич да експериментира с някой измежду по-младите Андраж Шпорар (Слован Братислава) и Лука Захович (Марибор).

СЪСТАВЪТ НА СЛОВЕНИЯ

Вратари: Вид Белец (Сампдория), Алиаж Ивачич (Олимпия Л), Матич Котник (Панионис)

Защитници: Юре Балковец (Верона), Миха Блажич (Ференцварош), Боян Йокич (Уфа), Лука Крайнц (Фрозиноне), Миха Мевля (Зенит), Неманя Митрович (Ягелония), Нейц Скубич (Коняспор), Петар Стоянович (Динамо З), Аляж Струна (Палермо)

Халфове: Домен Църнигой (Лугано), Амир Дервишевич (Марибор), Кевин Кампъл (РБ Лайпциг), Рене Кърхин (Нант), Ясмин Куртич (СПАЛ), Миха Зайц (Емполи), Бенямин Вербич (Динамо К), Руди Ванкаш (Целье), Лео Щулац (Парма)

Нападатели: Роберт Берич (Сент Етиен), Роман Безяк (Дармщад), Тим Матавж (Витес), Андраж Спорар (Слован), Лука Захович (Марибор)

Симеон Славчев: Целта е успех в квалификациите

Симеон Славчев: Целта е успех в квалификациите

"Не гоним достойно представяне, гоним резултати"