Националният отбор пропусна шанса да спечели своята група в Лигата на нациите и въпреки това оценката за представянето му през тази есен е преобладаващо позитивна. Като се дистанцираме от крайностите на глуповатата еуфория и прекомерния песимизъм, трябва да отчетем, че с оглед на потенциала, с който разполага, Петър Хубчев със сигурност постигна своята цел минимум в първия етап от цикъла 2018-2020.
България не успя да се изкачи във втора дивизия на новия турнир, но по-важното на този етап е, че прескочи от четвърта в трета урна в жребия за евроквалификациите. Това само по себе си е свидетелство за прогрес на един отбор, който доскоро бе едва ли не напълно отписан. Освен това Хубчев направи най-добрата възможна подготовка за натоварения график, който очаква отбора през 2019 г. - 10 двубоя за 8 месеца при група от 6 отбора. За първи път националите проведоха 6 мача в рамките на малко повече от два месеца в три серии от по два мача в рамките на 3 дни и въпреки че безспорно могат да се изброят редица забележки, резултатите са задоволителни.
![Снимка 390379](https://webnews.bg/uploads/images/79/0379/390379/768x432.jpg?_=1553416404)
Източник: LAP.bg
Най-малкото трябва да се отбележи, че след повече от 10 години най-после футболната есен за представителния състав на България не е преобладаващо облачна и дъждовна. За последно "трикольорите" регистрираха положителен баланс в тази част на годината (септември-ноември) през 2007 г. Да, в случая говорим за друг формат, в който не срещаме фаворитите на Европа, а съперници от "нашата черга". И именно срещу опоненти от своето ниво националите допуснаха само една загуба от 6 срещи, като спечелиха 3 от тях. Да, не можаха да бият Кипър в Никозия, нито пък Словения в София. Не записаха и нито една победа с повече от гол разлика. Въпреки това, рекапитулацията е по-скоро с плюс и дава добра отправна точка за това, което предстои през следващата година.
Ако трябва да сме честни, Хубчев изстиска почти максимума от кадровия потенциал, с който разполага. Селекционерът изпробва и широк кръг от играчи - 25-ма взеха участие в 6-те срещи, още около дузина бяха викани за един или друг лагер, без да се появят на терена. Наставникът на мъжкия тим използва оптимално новия турнир за обиграване на отбора в състезателен режим вместо в контролни мачове, в които мотивацията обикновено е близо до нулата. В тази ситуация се видя, че българският дух не е просто клише от миналото - футболистите ни наистина демонстрираха непримиримост до последните минути в повечето случаи. Особено показателен е мачът в Никозия, в който националите търсеха победата до самия край, а именно тази победа можеше да им донесе и първото място.
![Снимка 390007](https://webnews.bg/uploads/images/07/0007/390007/768x432.jpg?_=1542432920)
Източник: LAP.bg
Но в интерес на истината, не само късмет ни липсваше в Кипър. Липсваше ни и класа. За съжаление, тази класа ще ни липсва и през 2019 г. Този национален отбор печели симпатии със своята борбеност и себераздаване, което го отличава от някои доскорошни апатични и бездушни формации с екипа на България. Желанието, амбицията и отдадеността все пак имат своя предел, въпреки че понякога таванът наистина може да бъде много по-висок от това, което предполагат индивидуалните качества на играчите. Лидерите, истинските звезди липсват - най-известното име в този тим е Ивелин Попов. Футболистът на Спартак (Москва) заслужава адмирации за постижението си - 80 мача с националната фланелка, с което влезе в Топ 10 на играчите с най-много участия за България. В общи линии, всички преди него в тази листа са много по-големи имена с много по-сериозни успехи.
А и сам капитанът сам каза, че ни липсва играч от ранга на Бербатов, а не се очертава и скоро да се появи такъв на хоризонта. Поне не и още през 2019-а. Това, което със сигурност трябва да подобрят Хубчев и играчите му в квалификациите, е начинът, по който стартират мачовете. Изключая бомбата на Краев в Любляна, във всички останали случаи бяхме свидетели на колеблив и неуверен старт. Това беше нормално за този етап, но е добре да се преодолее, когато дойде ред на квалификациите за Евро 2020.
![Снимка 390395](https://webnews.bg/uploads/images/95/0395/390395/768x432.jpg?_=1542660369)
Източник: LAP.bg
А в тях първо трябва да видим жребия, за да говорим какви биха били шансовете ни. Със сигурност група с Франция, Германия и Румъния би била най-кошмарният вариант, който ще ни остави минимални шансове за едно от първите две места, въпреки че ще доведе в София две от световните суперсили. Но пък при усмивка на съдбата в компанията на Полша, Уелс и Естония мисията става напълно възможна и изпълнима. Да, може да се дискутира кои биха били най-желаните съперници, но така или иначе ще получим това, което ни отреди късметът.
Въпросът в тази зимна пауза за националния отбор е дали той достигна тавана на възможностите си във футболната есен на 2018 г. или само загатна за потенциала, който може да развие в евроквалификациите. Ако това е върхът, въпреки преобладаващо положителната оценка, то е малко вероятно догодина да се радваме на кой знае какъв успех. Ако това е таванът на България, той продължава да си бъде нисък. Високите мечти изискват доста по-сериозен скок.
УмеренЦСКА
на 22.11.2018 в 19:11:00 #8Като се оценява бъдещето на националния отбор не може да се заобиколи един много съществен факт. Доста голяма част от действащите национали са, меко казано, на твърде почтена възраст... А всеки вижда колко и с какво качество "млади таланти" се очертават от новите "набори". Прогнозите са твърде песимистични, ако се гледа реално, без да се повтарят втръсналите се вече приказки за "дух" и "мъжество". И да ги има и в излишък тези компоненти на футболната игра, можем да се надяваме на равностойни мачове с отбори от калибъра на Кипър, а може и да стигнем до нивото на Гибралтар, кой знае...
PorutGosho
на 22.11.2018 в 16:07:25 #7https://www.youtube.com/watch?v=EeD4eycGkOs Ще минат още много - много поколения , преди да стане пак това . Отбор , съставен и воден от лидери и талантливи дори за световен мащаб играчи . Може да се улучи , дано не съм прекалено дърт и плешив кат чубака дотогава
4oKuTo
на 22.11.2018 в 15:56:49 #6За да имаме някакви дори минимални амбиции, трябва тези в чужбина да играят повече по клубовете си... И да са водещи там, все пак става въпрос за средно към посредствено ниво отбори. Вече нямаме играчи по топ първенствата. Всяка победа си е добър успех. Дори срещу Кипър... Има голям шанс все пак да участваме в плейофите през 2020 - та. Дано там имаме късмет и футболистите да са във форма.
4oKuTo
на 22.11.2018 в 15:16:57 #5Хубчев е лимитиран треньор. При него работата се изчерпва с дисциплина, добра кондиция, борба, задружност. Но за национален отбор със звезда Ивелин Попов е подходящ. Няма индивидуална класа, на която Хубчев да попречи да изпъкне с консервативни тактики и похвати.
TylerDurden
на 22.11.2018 в 15:16:43 #4Блъди.. Това са моите виждания, ако възвърнат най добрата си форма някога.!
PorutGosho
на 22.11.2018 в 14:55:53 #3TylerDurden на 22.11.2018 в 14:27:43 #5 За мен ако тези футболисти са във най-добрата си форма.. и с опита който имат може и да стане нещо от националния отбор.. дотогава, това ни е максимума което виждаме при хубчев. Николай Михайлов, Пламен Илиев, Живко Миланов, Недялков, Бодуров, Горанов, Гаджев, Дяков, Николай Димитров, Тодор Неделев, Десподов, Краев, Райнов, Боби Цонев, Станислав Костов и Божинов ------------------------------------------------------------------ Аз нещата ги вигждам така засега ----------------------------------------Пацо Тигъра ------------------------ --------------Живко Миланов-----Бодуров---Чорбаджийски-------Горанов --------Десподов--------------Славчев /Краев/ ------Костадинов--------Ивелин Попов -------------------------------------------Костов/или нападател
TylerDurden
на 22.11.2018 в 14:27:43 #2За мен ако тези футболисти са във най-добрата си форма.. и с опита който имат може и да стане нещо от националния отбор.. дотогава, това ни е максимума което виждаме при хубчев. Николай Михайлов, Пламен Илиев, Живко Миланов, Недялков, Бодуров, Горанов, Гаджев, Дяков, Николай Димитров, Тодор Неделев, Десподов, Краев, Райнов, Боби Цонев, Станислав Костов и Божинов
Fred_Duffy
на 22.11.2018 в 14:16:40 #1С играта ,която показва този отбор шанса ни е 5то място от 6 отбора. - Не успяхме да бием безкрайно слабия и уплашен Кипър - Въпрки ,че победихме Словения там и Норвегия тук,победите дойдоха по скоро с късмет,отколкото с тактика и това пролича последните два мача,където късмета вече не играеше - В група с Полша,Уелс и Естония ще спечелим точно 4 точки,защото тези имат можещи играчи,а ние имаме централен нападател 1,68 м (Спас) - Хубчев има капацитет да води БИроЯ,който може евентуално да бие повелителя на Вадуц във финал за купата,но не и националния. - Без класен знаещ и можещ треньор , каквито и футболисти да имаме ,резултата ще е негативен.Доказаха го толкова много ентусиасти ,които нищо не направиха дори когато имаха Бербатов,Стилиян и Мартин.Сега се молим да имаме поне един Джизъс и Гонзо в отбора. - Като не става с тези играчи,винаги може да се погледне за други,така или иначе резултата ще е негативен,но поне да се опита нещо различно - Отбора е застаряващ (поне тази част ,която е ядрото), така че няма какво да му мислим относно промяна в състава и подмладяване - И пак да се върна на треньора - Ото Рехагел успя с абсолютно доказани посредствени футболисти да спечели еротитла,а ние имаме доста по-ниска летва.Трябва ни треньор с топки ,а ла младия Димитър Пенев,който след разформироването на ЦСКА 1985,не се уплаши да заложи на 20-годишните Стоичков,Пенев,Костадинов,Киров и спечели титлата 1987. - Перуката трябва да си ходи,промяната да започне отгоре