Въпрос от kauton: Пламене, какво стана с Нафтата, защо така се срина?

Пламен Михов: На мен не ми е безразлично, че отборът бе затрит с лека ръка. Това го направиха хора, които имат финансовата възможност да определят правилата. Сигурен съм, че Нафтекс има повече почитатели от Черноморец и ако Нефтохимик бъде допуснат да играе на "Лазур" ще играе пред повече публика, отколкото на Черноморец. Причината за това е, че младото поколение помни силните години на Нафтекс и трагичното състояние през тези години на Черноморец. Истинския Черноморец претърпя катаклизми и това даде отражение. Моето желание, като човек роден и израснал в Бургас, играл и за двата отбора е двата тима да играят в "А' група. Мисля, че нашият град има потенциал да издържа два елитни отбора при добро желание. Като футболните специалисти също има потенциал, добри треньори, които да работят в двата щаба. В момента имаме един кмет, който за кратко време, показа, че може да управлява и може да промени града в положителна посока. Искрено се надявам той да е човекът, който да помогне на футбола и да създава баланса, така че двата клуба да са равнопоставени. който е по-добрият, нека е по-напред в класирането.

Въпрос от The GoDfaThEr: Кога Нафтата ще се върне в своя дом - стадион "Лазур"?!

Пламен Михов: Ако зависи от мен, още следващия кръг трябва да играе на собствения си стадион.

Въпрос от kauton: Михов, защо предаде зелената идея и отиде в Черноморец, а?

Пламен Михов: Вероятно аз най-тежко изживях промяната, тъй като като директор на школата на Нафтекс с моите колеги постигнахме изключително големи успехи. В един момент при създалата се ситуация,трябваше да направим така, че всички тези таланти,които играеха и с които заедно работихме за "зелената" идея, трябваше да преминат да другия клуб. Изключително тежко ми бе да убедя играчи и родители, но това бе продиктувано от възможностите за развитие на тези млади футболисти, които предлагаше Черноморец за сметка на това, което се случи с Нафтекс. Определено свалям шапка на хората, които бързо се организираха и направиха така, че да възстановят Нефтохимик и той сега да се бори отново за промоция в "А' група. За това голям дял имат и феновете на Нефтохимик, от които подкрепата е изключително голяма.

Въпрос от Toni Calvo: Очаквате ли Черноморец и Нефтохимик скоро да се срещнат на ниво "А" група?

Пламен Михов: Искрено го желая. Ако съдим по това, което в момента демонстрира Нефтохимик, имат реални шансове да са в "А' група догодина.

Въпрос от Вини Джоунс: Защо никой от БФС не скаутва деца от Български произход, играещи за Швеция, Сърбия, Австрия, Германия, Швейцария, САЩ, Молдова, Македония, Австралия, Уругвай и т.н. ?

Пламен Михов: Ние нямаме тази възможност да имаме скаути по целия свят, както е практика дори по европейските клубни отбори. правим всичко възможно и следим в някои от тази страни, ако има състезател с български корен, за да бъде привлечен в националния отбор. Естествено, след добро проучване за представянето му и клубната му принадлежност.

Има много наши сънародници по света, децата им тренират футбол, но нивото е такова, че ние дори до информация за тях не можем да се доберем. В момента имаме ситуация, състезател с двойно гражданство - българско и френско, играе в тима на Валдхоф Манхайм. получихме информация, проследихме неговото участие и от 22 май е поканен да лагер с националите, родени 1994 година. Казва се Артур Чарлети. Майка му е българка, баща му - французин. Треньорът ще прецени качествата му и ще реши, дали може да се разчита на него. Мога да кажа, че треньорите определят хората, които трябва да играят и от там, хората, които попадат в разширения състав на отбора.

Въпрос от gosho pora: Къде се къса връзката между юношеския и мъжкия футбол в България? Защо най-големите школи на Левски и ЦСКА от ГОДИНИ не могат да изкарат и наложат свои юноши в отборите си,а купуват перспективни млади играчи от Благоевград,Стара Загора,Враца и прочие? Има ли общо това със слуховете за корупция в юношеския футбол,тарифи за титулярно място,амбиции на известни татковци относно синовете им и връзкарщина?

Пламен Михов: По принцип силните ни отбори като Левски, Литекс, ЦСКА,Славия и т.н. гонят бързи успехи и на треньорите в тези отбори може би им трябва малко повече смелост и увереност да налагат младите състезатели. На някои от тези треньори,които редовно в интервюта казват, че не са подготвени добре състезателите за първия отбор, мога да кажа, че вината също е в тях. Един старши треньор не е отговорен само за първия отбор, а за всички тимове до подготвителните групи. Комуникацията с треньорите трябва да е много добра. той да има думата, относно треньорския кадър в школата, от там да има изисквания и контрол от негова страна. В България е имало таланти, има и сега, ще ги има и в бъдеще,но малко се работи за тяхното развитие.

В школите не работят специалисти, а хора на които просто трябва да им се намери някаква работа. Професия "легенда" и професия "добро момче", това е общата картина в школите. Има и изключения, не искам да обиждам колегите си. Има школи, в които се мъчат да правят нещо. Вина имат собствениците на клубовете. Ако искат да имат млади играчи, не трябва да допускат в треньорския щаб на ДЮШ да има прекъсвачи, да има "легенди" и "добри момчета".

Въпрос от kauton: Защо в България почти няма кадърни треньори за детските и юношеските отбори. Само до това, че получават ниски заплати ли опират нещата или има и нещо друго. Съмнявам се например в Литекс, Левски, Славия да получават малко пари

Пламен Михов: Искам да споделя концепцията, която издадохме съвместно с зам-директора на треньорската школа Юри Николов. Тя е взаимствана от силни европейски школи и ако успеем с колегите да се организираме и да спазваме основни правила от тази концепция, ще бъдем улеснени взаимно. Всички клубове от "А', "Б" и "В" група получиха. В детайли за всяка определена възраст. Желанието ми е клубовете да спазват концепцията, така по-лесно ще си съдействаме. Няма да има разлика в подготовката на състезателите, когато дойдат от клубовете, селекционерите ще работят по-лесно с тях.

Въпрос от Cаpitan_Tarzan_Puyol: Г-н Михов, според вас има ли качествени футболисти в гарнитурите на националния отбор до 17 и до 19 години, които да бъдат основата на А отбора след няколко години, или положението отива към по-лошо и Евро 2004 в Португалия ще остане последния голям форум, на който сме участвали ?

Пламен Михов: Има талантливи играчи и в двете възрастови групи. 17-годишните доказаха, че след инвестиране на повече средства от страна на БФС в тренировъчни лагери и международни контролни срещи, един треньорски щаб успя да доразвие качествата на състезателите в отбора и да се представим на добро ниво в елитната европейска квалификация. Ние обаче попаднахме в :Групата на смъртта". С трите еврошампион за последните 5 години в тази възраст - Германия, Португалия и Турция. И треньори, и състезатели положиха много усилия в подготвителния период, а и самите те след участието в Бремен вече имат самочувствие, че можем да играем като равни със силните отбори. по същия начин желая да се работи в останалите национални отбори. Относно финалите за 17-годишни,на които ще бъдем домакини, ни предстои една много сериозна подготовка, определяне на треньорски щаб и планиране на работата ни до 2015 година, за да можем да се представим добре като домакини. Съжалявам за упадането на 19-годишните ни, но без да търся оправдание, имаше много обективни фактори, които доведоха до това класиране. Основни състезатели, като Неделев (Ботев), Чочев (Етрополе) месец преди квалификациите претърпяха тежки контузии. След тях трябваше да се включат директно в мачовете без подготовка. Иванов 7 дни преди квалификациите претърпя операция и излезе от основния състав. Това беше причината да има психологически срив в отбора, който в подготовката показваше от мач на мач, че има потенциал.

Въпрос от Bogatis_Quaresma: Ще продължи ли съществуването си Първенството Юноши до 19 г.. Имаше слухове, че ще го закрият ?

Пламен Михов: За мен елитната юношеска група до 19 и 17 години е крачка напред в развитието на нашия футбол. Само в такива първенства могат да се изграждат добри състезатели при такава конкуренция. Колкото до коментарите за елитната дивизия до 19, според мен в нея не трябва да има участие на играчи от мъжките отбори. тези мачове трябва да се играят през уикенда, защото нарушават учебния процес на състезателите, които са последна година ученици. Що се касае до лигата за дублиращи отбори, трябваше да се промени формулата. На някои клубове им тежаха като издръжка. Някои пък имаха прекалено добри играчи в дублиращите отбори и не срещаха затруднения с противниците и ефекта се губи.

Въпрос от Костас Линке: Г-н Михов, защо Сърбия продава млади играчи в европейски грандове и то за милиони евро, а ние не можем да пласираме почти никой, освен в нискоразредни турски отбори?

Пламен Михов: Много голяма част от треньорите и ръководители, които работят в школите на Сърбия са хора, които са работили в чужбина. Първо като играчи, после като треньори и шефове. Те са наясно, къде трябва да се инвестират средства и енергия, за да подготвят конвертируеми футболисти за силни клубове. Другото е, че Сърбия има изключително добре изградена мениджърска мрежа в целия свят, което също е предпоставка за по-добри контакти и осъществяване на добри трансфери.

Въпрос от Bogatis_Quaresma: Нека не се правим на наивни, всички знаем, че в момента Юношеските отбори издържат батковците си...

Пламен Михов: Не знам точно, какво имате предвид. Това не е въпрос от моята компетенция. За това си има органи, които трябва да помислят, как е възможно да бъдат допускани мачове от юношеските първенства мачове в заложни къщи. За мен е непонятно. Това не е нормално за всички нас, които работим в детско-юношеския футбол.

Въпрос от Toni Calvo: Докога ще продължи връзкарщината в юношеските отбори? Докога треньори ще искат пари от родителите, за да могат да играят техните деца?

Пламен Михов: Това е сериозен въпрос, но е нещо, което не бих коментирал. Има родители с болни амбиции и използват такива спекулации,за да уронят престижа на даден треньор или клуб. Ако има такива, има полиция и ред,по който може да се установи вярно ли е това или не. Сблъсквал съм се с такива проблеми. Обвиненията към директори на школи и треньори са връзкарство, искане на пари или контакти или контакти с майката на състезателя. За мен са несериозни неща това и се използват като начин и се използват за уронване на престижа.

Въпрос от Кравеморец: Няма ли как да се приложи някой западен модел за развитието на ДЮШ и как става така, че всеки милее и му е болно за ДЮФ(Президенти, деятели, футболни радатели), а реално затъваме все повече и повече?Дайте своята консцепция за развитието и просперитета на ДЮФ, ако във вас беше примерно цялата власт.

Пламен Михов: Ако беше у мен цялата власт, щях да направя така, че в клубовете да работят само кадърни треньори, след определени тестове и конкурси за работа. В цялата страна всички клубове във всяка определена възраст да се готвят по една и съща методика. Изключвам схемите на игра, които се определят според изпълнителите. Треньорите във всички клубове трябва да бъдат профилирани и да се концентрират върху една определена възраст, за да могат да бъдат тесни специалисти в нея. Директорите на школите трябва да са подготвени изключително добре, за да могат да контролират тренировъчния процес във всяка една възраст и коригират грешките, допуснати в подготовката. На всеки 2 месеца бих събирал на семинар директорите на школите с треньорите на всяка една определена възраст и на тези семинари да се дискутират проблеми, възникнали в обучението и изграждането на младите играчи. Да имам възможност да упражнявам контрол във всяка една школа и там, където не се работи така, както би трябвало, да мога да дам препоръка към нейния директор, да се вземат мерки и да се търсят по-добри варианти. Бих контролирал планирането на тренировъчния процес във всяка една школа, защото за съжаление, у нас липсва. Един треньор без планирани цели и задачи във времето, за мен не е треньор. Да има база данни във всички клубове с антропометричните параметри на всеки един състезател и резултатите от функционалните му изследвания. В тази база данни да влизат и резултатите от физическите и психологическите тестове на състезателите. Във всички школи да бъде упражнявам контрол, относно учебния процес на играчите. Защото ако трябва да изграждаме силни футболисти, те трябва да бъдат развити и като интелект. На изостаналите да им бъде указана помощ от преподаватели и педагози по места. Задължително във всяка една школа трябва да се иска изучаването на английски език за евентуално преминаване на даден състезател в чужд клуб за неговата добра комуникация и бързото му адаптиране и новата среда. Това са моите препоръки и така бих искал да се работи. Има още много неща, но времето сигурно няма да ни стигне. Това са само едни от най-важните неща. А като препоръка, бих направил, така че подготовката на състезателите да започне от ранна възраст - 5-6-годишни. не за футболни умения, а за двигателна култура. Тук е една голяма ниша за работа на млади треньонри, завършили висшето си образование или състезатели, прекъснали състезателна дейност и с най-ниския лиценз. Желанието ми е това да бъде направено в цялата страна и клубовете да селектират децата си точно от това ниво. Дали от частни клубове и общински детски клубове.

Въпрос от Костас Линке: Още един въпрос от мен: докога ще работят такива некадърници в школите? Самият аз съм тренирал в Спартак Вн и треньорът чисто и просто ни мяташе топката и казваше: "Разделяйте се и играйте." Нормално ли е това? Никакви тактически занимания, никакви видеозаписи, нищо... Да не говорим за състоянието на материалната база в повечето клубове. Трагично е.

Пламен Михов: БФС няма как да направи нещо във връзка с базите на клубовете. БФС не можа да контролира работата на треньорите в клубовете. С този ваш пример можем да разберем отношението на ръководителите към работата в школите. Тоест, тя е проформа, а после искаме да излезе качествен състезател, е няма как да се получи!

Въпрос от Е_С_ССР: Държавата трябва ли да се намеси в българския футбол 'за добро' или по правило от УЕФА това не може да се случи тъй като БФС трябва да е незаивисим орган?

Пламен Михов: В момента БФС работи по проект,по който да се мотивират добре работещите ДЮШ и вероятно от новия шампионат, школите, даващи най-много национали и тези с добра политика ще бъдат подпомагани от БФС. Например участие в международни турнири за сметка на БФС. Що се касае до държавата, сигурно трябва да се намеси в клубовете, но как може да стане,те си имат собственици... Футболът е социален феномен, който се отразява в живота на държавата. Сигурно има варианти, с които може да помогне държавата.

Въпрос от Toni Calvo: Назовете имената на няколко млади таланта, които според вас ще се превърнат в основна част на националния отбор след време

Пламен Михов: Тодор Неделев от Ботев,Георги Терзиев, Георги Китанов, Антонио Вутов от Левски... Но има много талантливи младоци, но това са имената, за които се сещам в момента. Никола Колев и Станислав Дрянов сега се сещам, Ники Орачев, Кирил Деспотов, Митко Евтимов от Нотингам...тези играчи, мисля след време да попаднат в мъжкия национален отбор. Дано са дори повече.

Въпрос от нафта: Не мислиш ли че БФС повече пречи на футбола отколкото помага. Ако се оставят отборите сами да се оправят и огранизират всичко ще е много просто и по-добре и за първенството и за школите. В момента е бюрократично блато и тиня..

Пламен Михов: БФС по никакъв начин не се меси в клубовете. В тяхната политика, най-малкото в ДЮШ-а им. Не виждам по какъв начин БФС ощетява клубовете. Търси се диалога, в БФС нещата ще са много добри, когато станат такива и в клубовете.

Въпрос от Костас Линке: И последно: как да очакваме прогрес в ДЮФ, след като в А група до скоро се подвизаваха треньори като Гонзо и Радуканов, които дори нямат лиценз? Представете си тогава какво е по-надолу по пирамидата. Какво всъщност е вашето мнение за назначаването на подобни "специалисти" (в това число включвам и доказаният малоумник Стоичков)? Благодаря за отделеното внимание!

Пламен Михов: Това е неприятен факт, говоря за липсата на лиценз. не го приемам, не приемам и хората, които преотстъпват своите лицензи за работа на други. Относно назначението на треньори, всеки клуб си определя политиката и всеки клуб си носи отговорност, който е назначен за треньор. Времето показва, дали е допусната грешка или не.

Въпрос от fcnb: Г-н Михов. искам ясно да кажете, има ли Красимир Балъков пръст в прогонването на Нефтохимик от стадион Лазур, Преместването на ДЮШ от Нефтохимик в Черноморец. И не на последно място, не е ли грехота да не се използва този голям спортен комплекс в Акациите, а се руши и тъне в храсталаци и мизерии! И ви моля без онова грозно "Нафтекс"!

Пламен Михов: Не, Нефтохимик беше закрит преди Балъков да се появи в България. Той беше поканен като треньор, а не като човек, определящ футболната политиката. Друг човек взе това решение, вие знаете кой е той. Грехота е слабо казано, що се касае за Акациите. Това бе една от най-добрите бази у нас, а в момента прилича на бунище. и то при положение, че и двете ДЮШ - и на Черноморец и на Нефтохимик имат голяма нужда от терена, на които да се готвят. Мъчно ми е за тази база, защото от 10-годишен всеки божи ден съм бил там и съм тренирал при много добри условия.

Въпрос от kauton: Какво ще кажеш за представянето на отбора до 17 години в квалификациите за Европейското. Не можахме да се класираме

Пламен Михов: За мен бе едно много добро представяне. То ни показа, че при по-добра организация и целенасочена работа можем със силните европейски отбори да играем на добро ниво. Естествено ако бяхме се класирали в тази група, щеше да е исторически успех и престиж за българския футбол. В момента се играят и финалите в тази възраст и искрено съжалявам, че нашият отбор не е сред финалистите в Словения. Затова казвам, че трябва да обединим усилията си и заедно всички можем да постигнем повече.

Въпрос от kauton: Как се избират треньорите на младежките отбори? Как се става такъв

Пламен Михов: Треньорите се избират след конкурс,определени критерии за подаване на документи. След което отговарящите на критериите се явяват пред комисия и всеки един кандидат прави анализ на гледан мач, заедно с комисията, подробен анализ. Комисията задава въпроси и след това тя определя най-добре представилия се в определени тест.

Въпрос от kauton: Можете ли да влияете на треньорите на младежките отбори

Пламен Михов: Има голяма разлика в работата на клубните и националните треньори. Националния трябва да притежава много повече качества,да бъде добър селекционер и много добър психолог, за да може в краткотрайните тренировъчни лагери да извлече максимума от селектираните състезатели. Много е трудно да се намери точния човек. Стараем се да е най-добрият измежду кандидатите, защото това рефлектира и върху нас после. Естествено е, че ще предпочета да работя с треньор, с който ще постигнем успехи, отколкото с треньор, с който ще се провалим. Влияние е силно казано, че имам върху треньорите.те имат пълна свобода на действие. Ако видя неща нередно, в диалог мога да кажа моето мнение, но последната дума, относно селектиране и основен състав има само треньорът.

Въпрос от villie: Какъв е бюджетът за ДЮШ за тази година?

Пламен Михов: Няма строго определен бюджет, ако питате за направление ДЮФ към БФС. Има програма за една година напред за всички национални юношески гарнитури, за техните тренировъчни лагери и международни изяви.Според нея се работи, след като бъде одобрена от БФС.

Въпрос от Ivailo Ivanov: Здравейте, Бих искал да попитам: 1. Има ли между училищни турнири за основните и средните училища у нас. Има ли спортни стипендии за показалите на тези турнири и първенства качества. Има ли бази за провеждане на подобни инициативи. Ако не, кога, ако да, кога и къде се провеждат и как можем обикновените граждани да помогнем това нещо да стане реалност. Като дете съм участвал в един подобен, но това беше само един единствен път и следващата година нямаше подобна инициатива. 2. Какво се прави срещу клубовете, които имат само фиктивни детско юношески школи. Германия имат средна възраст на първенството си 23 години и всяка година имат нови и нови звезди от школите си, а нашите деца играят на сгур и без никакви условия, като в същото време се пръскат милиони за недоказали се чужденци. Навремето си спомням, че имаше инициатива за поне един юноша старша възраст да бъде редовен участник в мачовете на първите отбори. Това нещо има ли го в момента. Лудогорец например не съм ги виждал да вадят собствени кадри по телевизията. Те са само един от многото примери. Благодаря предварително за отговорите.

Пламен Михов: Доколкото знам,такива има и сега. Бази за тях няма, и никога не е имало. Аз самият съм шампион на България 3 пъти с отбора бургаския Механотехникум. Що се касае за стипендии, мисля че спортните училища си имат вътрешни правилници за това, в зависимост от успеха. Не мисля, че има клубове с фиктивна ДЮШ, защото БФС има лицензионна комисия и следи тези неща.