Българският национален отбор по футбол записа първа загуба в своята група "G" от евроквалификациите. Избраниците на Димитър Пенев допуснаха поражение с 0:2 от Холандия на "Амстердам Арина", след която се смъкнаха на третото място в класирането и направиха шансовете си да вземат виза за Евро 2008 предимно теоритични.

В сряда приемаме на националния стадион Люксембург, но дори и при успех в оставащите 4 мача, трябва да се надяваме на грешни стъпки на основните ни противници в групата.

Новото попълнение на Реал (М) Уесли Снайдер откри резултата от пряк свободен удар от повече от 30 метра в 23-ата минута, след като българите подцениха ситуацията и построиха стена от само двама души. Иванков не успя да види навреме топката и тя влетя в близкия му ъгъл.

Преди това "трикольорите" стояха много добре на терена, като в първия четвърт час владееха инициативата и имаха възможност да открият след удари на Мартин Петров и Бербатов.

След гола обаче ситуацията на терена се промени. "Лалетата" започнаха да владеят повече топката, успокоени от преднината си, докато възпитаниците на Димитър Пенев трябваше да се изнесат напред. Това даде възможност на Ван Перси на няколко пъти да застраши опасно Иванков, но или стражът ни бе на мястото си или крилото на домакините не намираше рамките на вратата.

Второто полувреме започна с тотален натиск на холандците. Тимът ни се прибра в половината си и така и не успяваше да мине централната част на терена. Така може би логично се стигна и до ново попадение.

В 55-ата минута Ван Нистелрой бе изведен на стрелкова позиция от Снайдер и при може би първия си удар към вратата ни матира отново Иванков - 2:0. Минута след това домакините пропуснаха да направят преднината си класическа, включвайки в актива си от пропуски и гредата.

Димитър Пенев реагира веднага и включи в игра Велизар Димитров на мястото на Телкийски и Ивелин Попов на мястото на Георги Пеев. "Лалетата" се прибраха в по-задни позиции, изчаквайки удобни възможности за контраатака.

В 68-ата минута изпуснахме най-чистото си положение в мача. Бербатов намери добре Мартин Петров по крилото, той влетя в наказателното поле, излъга Ван дер Саар и подаде към Ивелин Попов. Пред голлинията обаче Вилфред Бума успя да изпревари младия нападател и да предотврати опасността.

Малко по-късно Мартин получи възможност да стреля от пряк свободен удар на границата на наказателното поле, но прати топката право в ръцете на Ван дер Саар. Отговорът на домакините бе мигновен - появилият се като резерва на мястото на Снайдер ветеран Кларънс Зеедорф сам срещу Иванков, уцели гредата.

В последният четвърт час инициативата отново премина на страната на "трикольорите", но Мартин Петров, Бербатов и Ивелин Попов пропуснаха изгодни възможности.

Така при очертаващата се първа загуба в група "G" тимът ни остава с актив от 15 точки и по този начин се смъква на трета позиция в класирането с предимно теоритични шансове за място на Евро 2008.

Състави:

България: Ван дер Сар, Мелхиот, Хейтинга, Матайсен, Баума, Ван Бронкхортс, Де Зеув, Ван Перси, Снайдер, Рууд ван Нистелрой, Бабел

Холандия: Иванков, Кишишев, Томашич, Тунчев, Вагнер, Ст. Петров, Ст. Ангелов, Пеев, Телкийски, Петров, Бербатов