Над 6 млн. лева може да излезе базата на националния отбор. Това стана ясно, след като се оказа, че боянчани искат земите в резиденцията да бъдат отчуждени и да им бъде платено за тях. Наша проверка показа, че става въпрос за около 100 хил. лв. на квадратен метър в земите около Бояна. Ако се наложи да бъде плащано наистина, то за да започне строеж на нова база, ще трябва да бъдат платени около 6 млн. лв. преди самия строеж.

Намеренията си обявиха членовете на сдружение „Граждански инициативен комитет - кв. Бояна" по време на пресконференция в БТА. Председателят на гражданското сдружение Светла Ваташка заяви, че сдружението дава срок от една седмица преди 108 ощетени граждани да започнат сериозни протестни действия, пише news.bg.

Ваташка разказа накратко историята на имотите, попадащи в територията на резиденция „Бояна". По думите й, насилствено през 1997 год. ТКЗС „Георги Кирков" е заграбило имотите от техни предци. „Една част тогава от близките ни хора са загинали, не са успели да преживеят това", коментира Светла Ваташка.

През 1971 год. правителство започва да изгражда резиденция на територията на „Бояна". Тя посочи, че тогава никой от тях не е посмял да възрази. "По-късно през 1989 г. излиза промяната в Закона за земеделската земя и тогава всеки обявява земята си в съответната поземлена комисия. „Така започва 22-годишното ходене по мъките", сподели още Ваташка. 108 души са ощетени и делата им се точат по различни съдебни инстанции, допълни тя.

Председателят на гражданското сдружение обясни, че всеки отговор на съдилищата гласи, че на тази територия вече е изградена правителствена резиденция със секретен статут.

Тя разказа, че миналата година от името на сдружението са изпратени няколко писма, изпратени до премиера, президента, министъра на земеделието и храните.

През ноември миналата година от сдружението са писали и до Столична община. „Следим нещата и знаем каква промяна се прави в кадастъра. Никакъв отговор от никъде не сме получили до момента. Опитахме се да се обърнем към журналистите - никой не посмя да напише нищо", обяви гневно Светла Ваташка. Тя обясни, че „общината я няма да брани общинската собственост".

„Готови сме за сериозни протестни действия. Възнамеряваме да спираме министър-председателят, който живее при нас в Бояна. Готови сме да спрем Бойко Борисов с джиповете си, отивайки към Министерски съвет. Това е нашата първа реакция", обяви още Светла Ваташка.

Ощетените граждани са твърдо решени да сезират международни инстанции. Те са твърдо решени да се борят за обезщетение за земите си. „В най-затънтените селца получиха имоти и пари, ние също искаме обезщетение за имотите на дедите ни", обявиха още от сдружението.

„Ние не сме вандали. Съвсем обикновени хора сме, но ни дойде до гуша да ни ощетяват непрекъснато", заяви категорично Здравко Младенов, който също е председател на гражданско сдружение, ангажирано с проблемите на районите Княжево, Лозен, Драгалевци и Бояна.

„Не сме против изграждане на каквито и да било спортни бази, но това трябва да стане със спазване на правилата, икономиката, законите и нормативната база", заяви още Здравко Младенов.

„Не сме реститути. Ние сме онези наследници на хората, които навремето около София са имали земеделски земи", обясни още той.

Младенов заяви, че е против безогледния и бандитски начин, по който се отнемат земите. Той обясни, че на 108 собственици на територията им е отказано да се възстанови земята, тъй като вече имало изпълнено мероприятие - изградена е резиденция „Бояна", която е със секретен статут.

Здравко Младенов припомни реакцията на председателя на БФС Борислав Михайлов, който бил във възторг за това, че се подарява и предоставят 61 дка. за изграждане на тренировъчна база. „Това са наши земи", заяви още Младенов.

Той подчерта, че отчуждаването би бил нормален и законов акт, с който собствениците ще бъдат обезщетени за земите си. „Апелираме да се чуе нашият глас. Ощетените не са малко хора и търпението им ще секне и ще премине към сериозни протестни действия", обяви още той.

По думите на Младенов освен земите, попадащи в територията на резиденция „Бояна", подобна съдба е сполетяла и териториите в „Студентски град", Завода за безалкохолни напитки, „Южен парк", Правителствена болница.

Той обяви, че южната част от София е построена върху земи на хора, които не са били обезщетени и са изхвърлени на улицата като „мръсни котета".

По думите на Младенов, подобни нарушения има и в „Горубляне", „Дървеница", квартал „Младост" от 1 до 4. „Малката част, която е останала, продължава да се заграбва с фалшиви обстоятелствени проверки", изтъкна още той.