Изтъкнатият футболен специалист Георги Василев коментира пред Топспорт.бг ситуацията в българския национален отбор след загубата с 0:3 в Киев в приятелската среща с Украйна и преди евроквалификацията в София на 11 октомври с Уелс. Дипломираният историк направи анализ защо в момента нямаме открояващ се национален отбор, и каква политика проведе германския футбол, за да може сега да бъде отново футболна сила.

„Преди мача с Уелс не бих се ангажирал в никакъв случай с крайни коментари. Наистина загубата в Киев от Украйна с 0:3 е тежка. Но има няколко причини, поради които не е редно да се казват силни думи. Най-напред това е приятелски мач. След това в състава бяха пуснати наистина млади футболисти", бяха първите думи на изтъкнатия футболен специалист Георги Василев за Топспорт.Бг

„Ако трябва да се кажат някакви неща за националния отбор то не трябва да се вторачваме в конкретния резултат от срещата в Киев. През последните 10 години у нас се работи на парче по веригата към националния отбор. А именно от школите, през представителните отбори, чак до националния тим. Не трябва да се говори популистки, че отдолу не идват нови попълнения. Идват разбира се. Но въпросът е какви. Ако преди време освен добри, и много добри футболисти се проявяваха и откровени таланти, сега имаме само прилични футболисти, които обаче в последствие стават жертва на футбола на парче в повечето ни клубни отбори. Те не получават нужния шанс в ЦСКА или Левски и трябва да играят в други отбори. В силните първенства в Западна Европа големите клубове също пращат свои юноши да се обиграват в по-малки отбори, но намират точния момент кога да си ги върнат, и те не са изгубени за големия футбол.

В момента като, че ли Ловеч е мястото където за нашите стандарти се работи добре. Има школа от  която излизат млади футболисти, и те постепенно навлизат и се утвърждават в мъжкия отбор, редом до по-опитни футболисти. Затова не е случайно, че Литекс лансира доста млади собствени кадри. Що се отнася до Лудогорец, за момента този отбор нагледно показва, че футбол без пари не се прави. Пожелавам на благодетеля на отбора да развива своя бизнес защото явно е поставил правилна основа върху представителния си отбор. Не вярвам да изпусне момента и със създаване на футболен център." добавя Василев

„ЦСКА и Левски не трябва да се учат от Литекс и Лудогорец. Те са имали големи футболни школи. Въпросът е да ги възстановят в тон със съвременните изисквания. Пример за това е Германия. Националният отбор стана втори в света през 2002 година с изключително безсмислен футбол. Просто футболистите на Германия бяха обучавани в някакъв схематичен и скучен футбол. Бяха изгубили своя стил.

В последните девет години в отбора се появиха момчета от Полша, Испания и Турция, които или са натурализирани, или родени от родители от съответните страни, но дошли със своята специфична футболна култура. Затова днес германския отбор е по-съзидателен, с повече идеи. А освен това и млади национали които са германци като Гроскройц, Гьотце, Шурле, Томас Мюлер също показват фантазия в играта. От друга страна подобно в националния отбор на Германия, подобно на испанския национален отбор, имат добър колектив. Не случайно самите испанци които са водеща футболна сила в света смятат, че  традиционната футболна сила Германия се завръща и ще бъде най-сериозния им конкурент и за европейското и за световното първенство", заяви Георги Василев.