Младежите на Зимбабве получили бонуси за загубата с 0:5 от България в контролата на турнира в Сливен през 2009 г. Това разкрива участвалият в мача ляв бек Аугустин Мбара пред местните медии, цитирани от бТВ. Гостуването на отбора у нас бе определено за "нечисто" от футболната федерация на Зимбабве, след доклад на етичния комитет на африканската страна.

Съндей Чидзамбва, който е вписан като помощник-треньор и селекционер на отбора за мача в Сливен, вече е изваден от футбола до живот. Други официални лица и играчи ги очаква същата съдба. Наказанията чакат зелена светлина и от ФИФА. Сред играчите, които бяха оправдани за гостуването в България, са защитникът Линкълн Звасия и Кама Билиат.

Според доклада на етичния комитет, за мача с България всички замесени в манипулацията са взели 70 000 американски долара. За останалите два двубоя в Сливен са били платени още 140 000. Разпитът на Мбара също е доста интересен:

Въпрос: Какво се обърка в България?

Мбара: Бяхме млади. Може би имаше нещо зад този мач.

Въпрос: Какво имаш предвид?

Мбара: Начинът, по който допуснахме головете. Бяха глупави, макар грешки да се случват.

Въпрос: Пет грешки за един мач?

Мбара: Имаше лош пас, вратарят изпусна топката...

Въпрос: Получи ли бонус за загубата?

Мбара: Да.

Въпрос: Давали ли са ти друг път премия за загуба?

Мбара: Не.

Комитетът бил доволен, че Мбара, Куадр Амини и Таванда Мандича знаели за уговорения мач, въпреки че последните двама си спечелиха дивиденти от предлагането на доказателства по случая.

"Погледнахме в доказателствата на някои играчи. Първият бе Мандича. Той свидетелства, че треньорите казали на играчите да допускат голове и самият той получил 1000 долара. По-възрастните футболисти прибрали повече", казват от комитета.

"Треньорът Метембе Ндлову отрече Мандича да е пътувал за България, но самият играч показа паспорта си като доказателство. Пази и самолетния си билет. Амини също потвърди, че футболистите получили инструкции да допускат голове - както от капитана на тима, така и от Ндлову", добавят от комитета.

Сирил Муквева, който бил глава на африканската делегацията в България, заяви, че имало различно заплащане за всички участници в уговорката - между 700 и 2000 долара.