Националният отбор на България може да не се класира на европейското първенство, но има с какво да се похвали след края на квалификационната кампания.

Показателите на тима са внушителни, но въпреки това останахме зрители на шампионата на стария континент догодина в Австрия и Швейцария. Нашите спечелиха 25 точки, което е рекорд откакто съществуват предварителни групи (за първи път за Евро 1980).

Важно уточнение е, че до квалификациите за европейското през 1996-а за победа се дават по 2 точки, а за равен - 1, а и отборите в групите са значително по-малко, отколкото бяха този цикъл например. За първи път след 1996 година България постигна седем победи в една кампания, което се оказа недостатъчно, за да вземем европейски визи.

За шампионата през 96-а също завоювахме седем успеха, но тогава финиширахме на второ място след Германия и се класирахме на първенството в Англия. Със седемте си победи България се нарежда на първо място сред всички отбори, които са завършили на трето място в останалите групи в настоящата кампания.

"Трикольорите" имат по-добри показатели дори от Англия, които също регистрираха седем успеха. Островитяните обаче са допуснали още две равенства и цели три поражения. Нашите пък могат да се похвалят само с една загуба, което също ни отрежда на първо място сред всички останали тимове, касирали се на трето място.

В кампанията за европейското през 2004 година нашите също допуснаха само едно поражение - от Хърватия, което не беше от значение и в крайна сметка завършихме като лидери квалификациите.

В 12-те мача в група 7 "лъвовете" инкасираха само седем попадения и заедно с Финландия и Англия делим първото място по този показател. Прави впечатление, че ако бяхме в друга група с този актив, можехме да се класираме на европейското. Турция (група 3) и Русия (група 5) извоюваха визи за първенството в Австрия и Швейцария с по 24 точки - с една по-малко от българските момчета. Крайните класирания показват, че в нашата и още две групи конкуренцията е била от най-слабите.

При нас разликата между "лъвовете" и четвъртия отбор Беларус е 12 точки. Във 2-а група разликата между третия в класирането Шотландия и следващия Украйна е 7 точки, а в група 3 Норвегия е на третото място с десет точки повече от четвъртия в подреждането Босна и Херцеговина.

Във всички останали групи битката за призовите места е била между четири отбора. Изключение прави само групата на Чехия и Германия, където двата тима нямаха проблеми и окупираха първите две места в таблицата.

Утехата си е утеха, но тя едва ли може да ни стопли, защото в крайна сметка националите пропуснаха участие на европейското първенство. Остава да се надяваме за световното в ЮАР през 2010 година.

КЛАСИРАНЕ НА ОТБОРИТЕ НА ТРЕТО МЯСТО ВЪВ ВСИЧКИ ГРУПИ
1.България 25 точки
2.Шотландия 24
3.Финландия 24
4.Англия 23
5.Норвегия 23
6.С. Ирландия 20
7.Ейре 17