Индонезия е една от държавите, в които процентът на хората, пушещи цигари, е най-висок. По последните данни почти 2/3 от общо 250 милиона души пушат, а кутията цигари струва под 2 долара.

Страната е и четвъртият най-голям производител в света, като само през 2015 г. 269.2 милиарда цигари са излезли от фабриките. Пазарът се оценява на около 17.3 милиарда долара и по последни данни неспира да расте.

Въпреки притесненията за здравето на пушачите, местните политици защитават тютюневите компании с икономически аргументи - бизнесът е голям източник на приходи и за държавната хазна, и за семействата, чийто членове работят във фабриките. Парламентът даже предлага промени, с които производството ще се увеличи.

В страната обаче все по-често изникват групи хора, които се обявяват против тютюнопушенето и предприемат активни мерки да накарат пушачите да зарежат вредния навик. Квартал е столицата Джакарта даже се обяви за зона без тютюнев дим.

Често се организират и протести срещу компаниите - основно заради маркетинговата стратегия на част от тях, която е насочена основно срещу младите. Сред новите продукти на тютюневата индустрия са и цигари с аромат на плодове, както и атрактивни кутии и реклами. Което допълнително ядосва активистите.

Ароматизираните цигари, както и кутиите с по 10 броя, вече са забранени в Европа. По данни на Световната здравна организация тютюнопушенето е причина за смъртта на 6 милиона души всяка година, а 80% от близо 1 милиард пушачи в света живеят в страни с ниски доходи.