Един ден, който няма да е твърде скоро, но ще е и по-скоро, отколкото смятат повечето хора, смартфонът ще изчезне по начина, по който го направиха факс машините и пейджърите.
Най-вероятно сме на поне десетилетие от технология, която пълноценно ще замени малките компютри, които носим в джоба си и ни дават толкова възможности. Но въпреки това Илон Мъск, Microsoft, Facebook, Amazon, Apple и много други вече полагат основите на неминуемото изчезване на смартфоните, пише Business Insider.
Какъв е пътят след смартфона и какво ни очаква на неговия край?
Хората смятат, че iPhone и останалите смартфони са революционни устройва - достатъчно малки, за да ги носим навсякъде, достатъчно мощни, за да се справят с безброй различни задачи и пълни с полезни технологии - камери, GPS и други.
Но представете си смартфона от друга перспектива - десктоп компютрите и лаптопите са създадени в комбинация с мишка, клавиатура и монитор. Смартфоните взеха този модел, смалиха го неимоверно и промениха начина, по който работим с тях - от мишка и клавиатура до екран, който реагира на докосване.
Последните флагмани - Samsung Galaxy S8, например, или очакваният нов iPhone - те не са революционни, а само еволюционни продукти.
И все пак, S8 идва с Bixby - гласовият асистент на Samsung, който обещава някой ден да може да контролирате всяка една функция и приложение с гласа си. Новият iPhone също ще дойде с усъвършенстван Siri.
S8 се предлага и с нова версия на Gear VR за виртуална реалност. Продуктът на Apple също ще включва технологии, които ще направят добавената реалност част от ежедневието ни.
Скоро всички тези експерименти ще добият завършена форма. Microsoft, Facebook, Google, Apple - всички тези компании работят върху проекти, свързани с добавената реалност и се надяват скоро да създадат достатъчно добри продукти, които да прожектират детайлни 3D изображения директно пред очите ни.
Според Алекс Кипман от Microsoft добавената реалност може изцяло да замени смартфона, телевизора и всичко друго, което има екран. Няма особена нужда от отделно устройство, което да стои в джоба ни, ако всичките обаждания, чатове, филми и игри светят директно пред очите ни и се разпростират върху света около нас.
В същото време джаджи като Amazon Echo или AirPods на Apple ще стават все по-важни и полезни. Системите за изкуствен интелект като Siri, Alexa, Bixby и Cortana стават все по-умни, не просто по-често ще си говорим с компютрите, а и те ще ни отговарят.
С други думи: компютрите ще похитят всичките ни сетива - повече, отколкото сега, тъй като и слуха, и зрението ни ще бъдат обгърнати от технологията. Да, малко е страшно.
Но всъщност компаниите обещават, че в бъдещето технологиите и реалният живот ще се смесят неусетно. И разсейването, например от поредната нотификация от телефона, ще намалее, а физическото и дигиталното ще се слеят в едно.
Разбира се, всички тези идеи все още зависят от устройство, което трябва да носим - дори и да са просто едни очила.
Но Илон Мъск вече работи по идеята някой ден компютрите да бъдат вътре в главата ни. Или "само" мозъкът ни директно да е свързан с такъв.
И може би това е финалната обозрима стъпка: смартфоните ни дадоха достъп до информация където и да сме, а свързването ни с компютри чрез биотехнологии и добавената реалност ще поставят тази информация директно пред очите ни, когато само си помислим за нея.
Когато смартфонът умре, това ще е краят на повече от една ера. Ще бъде краят на машините, които носим с нас и стоят пасивно, докато не им подадем команда и началото на нещо, което ще свърже телата ни с потока от дигитална информация.
anjel-dimitrov
на 06.06.2017 в 00:57:30 #2Още преди 25 години ,докато внимавах в училище навързах ,,ток+информация+конфигуриране=ителект"по скоро ,не ,че ще открият изкуствения интелект,а ще ни еволюират нашият и ще ни вкарат съзнанието в мрежата и може да стане като в матрицата,само че ние ще влизаме с кеф в капсулите или по скоро,ще надминем и матрицата.Както е споменато слагаш едни очила и влизаш в матрицата...успех по пътя към безсмъртието.
boris
на 31.05.2017 в 09:13:57 #1Идват смрадфоните!